visibility 2707 today 1397/8/19

طراحی محوطه ویلا و نگهداری از آن، رازهای یک فضای سبز ماندگار!

 

در فرهنگ ما ایرانیان، باغ و باغ آرایی همواره جایگاه ویژه­ ای داشته و از آنجایی که باغ را ردّی از بهشت بر زمین می ­دانستند، محوطه سازی برای منازل یکی از ارکان اصلی معماری به شمار می رفت. اما این روزها که با گسترش آپارتمان نشینی با کمبود فضای کافی برای محوطه سازی روبرو شده ایم، افراد به ویلاهای خارج شهر و محوطه سازی برای آنها پناه برده­ اند. موضوعی که طراحی آن از یک سو و نگه­ داری آن از سوی دیگر، نیاز به تخصص یک تیم حرفه ­ای دارد. به همین بهانه چیدانه در این مطلب با کارشناسان فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا به گفتگو نشسته تا از بایدها و نبایدهای طراحی و نگه­ داری فضای سبز بیشتر بداند.

blog post

فضای سبز بیرونی

طراحی محوطه

اولین قدم در طراحی محوطه یک ویلا، در نظر داشتن سبک معماری بنا است. طراحی محوطه باید از سبک معماری ویلا پیروی کند. به­علاوه اینکه اقلیم آن منطقه را هم نباید فراموش کرد. طراح باید با توجه به آب، هوا و خاک منطقه، گیاهان متناسب را انتخاب کند.

blog post

فضای سبز بیرونی

کدام گیاه مناسب است؟

همۀ ما می دانیم که گیاهان علاوه بر شرایط ژنتیکی خودشان، بسیار تحت تأثیر محیط زیست هستند. به این صورت که تغییرات درجه حرارت و میزان رطوبت هوا در کنار تغییرات جوی و بلندی یا کوتاهی روز به شدت بر رشد و تکثیر آنها تأثیر می ­گذارد. بنابراین، همانطور که اشاره شد، برای انتخاب گیاهان محوطه ویلا ضروری است که اقلیم منطقه به خوبی شناسایی شود و گیاهان هماهنگ با آن انتخاب شوند.

blog post

ویلای شماره 17، شهرک غرب

ورود به محوطه ویلا

ورودی محوطه ویلا، به عنوان اولین محلی که فرد در آن قدم می گذارد، نقش تعیین کننده ای در جذابیت کل طراحی دارد. بنابراین لازم است طراح با در نظر داشتن سبک معماری ویلا، کفپوش، گیاهان و عناصر دیگر را انتخاب کند.

blog post

فضای سبز بیرونی

blog post

روف گاردن برج رویال پارک ولنجک

کفپوش های متنوع برای محوطه ویلا

کفپوش های متنوع با جلوه های مختلف برای محوطه ویلا در بازار موجود هستند که طراح با در نظر گرفتن سبک کلی طراحی یکی از آنها را انتخاب می کند. برای مثال می­توان کفپوش هایی مثل موزاییک سنگی و پازلی، سنگ ریزه و ترموود را نام برد. البته در انتخاب جنس کفپوش هم باید شرایط جوی منطقه را در نظر داشت.

blog post

طراحی باغچه حیاط

کفپوش مناسب

به پیشنهاد متخصصان فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا برای انتخاب کفپوش مناسب محوطه ویلا، علاوه بر ظاهر و رنگ، مقاومت آن در برابر تغییرات دما و رطوبت را هم باید در نظر داشت. به علاوه اینکه اگر کفپوش انتخابی، سنگ است، نباید دارای منافذ و سطح لغزنده باشد.

blog post

ویلای شماره 17، شهرک غرب

المان هایی برای محوطه ویلا

اگر محوطه ویلای شما فضای کافی دارد، بد نیست از المان هایی مثل آب نما و برکه هم در محوطه سازی استفاده کنید. استفاده از آلاچیق و مبلمان مخصوص فضای باز هم می تواند ایدۀ خوبی برای ایجاد آرامش در محوطه ویلا به شمار رود.

blog post

مجتمع سام سنتر فرشته

نگه ­داری فضای سبز

طراحی محوطه ویلا تنها بخشی از زیبایی یک باغ را تعریف می کند. مهم ترین مسأله در حفظ زیبایی باغ، نگه ­داری از آن است. فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا در این زمینه چند پیشنهاد دارد:

blog post

گلخانه اختصاصی گاردنیا

آبیاری و کوددهی گیاهان

اولین نکته، آبیاری درختان و گیاهان است که با توجه به نوع خاک و شرایط اقلیمی منطقه متفاوت است. استفاده از روش هایی مثل آبیاری قطره ای، علاوه بر صرفه جویی در مصرف، آب را یکسان به گیاهان می رساند. علاوه بر آن اگر در محوطه ویلا از جوی های آب رسان استفاده شده، پاک سازی آنها را نباید فراموش کرد.

blog post

مجتمع سام سنتر فرشته

نکته مهم دیگر، تغذیه گیاهان است که باید با کود مناسب هر فصل انجام شود.

blog post

طراحی فضای سبز حیاط

نظافت فضای سبز

یکی دیگر از موارد مهم، جمع آوری علف های هرز و برگ هایی است که روی زمین می ریزند. همچنین سمپاشی به موقع با سم مناسب و هرس گیاهان هم از نکاتی است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

blog post

طراحی فضای سبز روف گاردن

این مطلب به صورت مختصر نگاهی به عوامل تأثیرگذار در زیبایی محوطه ویلا داشت.

برای دیدن نمونه های متنوع باغ آرایی و آشنایی با یک مجموعه متخصص در این زمینه، پیشنهاد می شود از پروفایل فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا در وب سایت چیدانه دیدن کنید و از طریق اطلاعات تماس با این مجموعه در ارتباط باشید.

صبا صوفی
نویسنده: صبا صوفی

کارشناس ارشد عکاسی عکاس صنعتی، تبلیغات، دکوراسیون و معماری مترجم و نویسنده عضو تیم تحریریه چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
قبل و بعد طراحی حیاط؛ چشم‌انداز همیشه سبز ویلا را اینجا ببینید!

قبل و بعد طراحی حیاط؛ چشم‌انداز همیشه سبز ویلا را اینجا ببینید!

1400/10/23 ادامه مطلب
محوطه سازی باغ با کمترین هزینه، ۸ راه برای خرج کمتر!

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه، ۸ راه برای خرج کمتر!

گلخانه بزرگ در تهران؛ طبیعت را به خانه ببرید

گلخانه بزرگ در تهران؛ طبیعت را به خانه ببرید

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان آرافرم certificate
مبلمان آرافرم

مبلمان آرافرم

گالری فرش کیمیا certificate
گالری فرش کیمیا

گالری فرش کیمیا

استودیو معماری و طراحی داخلی امین نعیمی certificate
استودیو معماری و طراحی داخلی امین نعیمی

استودیو معماری و طراحی داخلی امین نعیمی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent