فرش وینتیج چیست؟

در زمانه ای زندگی می کنیم که گویی نمی توان بین سنت و مدرنیته یکی را انتخاب کرد! گاهی دوست داریم تمام عناصر قدیمی را از ذهن و زندگی مان بیرون بریزیم و جدیدترین ها را تجربه کنیم و برعکس گاهی به دنبال خاطرات گذشته و روزهایی می گردیم که می دانیم بازگشتی برایشان وجود ندارد. این موضوع در همه بخش های زندگی مان به خصوص در هنر بسیار دیده می شود. یک مثال ساده از این موضوع می تواند این باشد که در خانه های مدرن نشانه ای از وسایل و اکسسوری های قدیمی و عتیقه می بینیم و با خود فکر می کنیم که قرار دادن آن ها در کنار هم تضاد زیبایی رابه وجود خواهد آورد. فرش وینتیج یا کهنه نما نیز به دنبال همین تفکر و برای داشتن عناصر دکوراتیو کهنه برای زندگی های امروزی مطرح شده که در ادامه به طور کامل آن را به شما معرفی می کنم. 

blog post

فرش دستباف وینتج رنگ خاص

blog post

فرش دستباف وینتج رنگ نارنجی زرد

فرش وینتیج یا کهنه نما چیست ؟ 

به طور کلی اصطلاح وینتیج به وسایل و عناصری گفته می شود که به نوعی عتیقه محسوب شده و از قدمت بسیار بالایی برخوردار باشند. از همین روی به فرش هایی که ظاهری کهنه داشته و شبیه به فرش های بسیار قدیمی باشند فرش وینتیج یا کهنه نما گفته می شود. در تخصص فرش، هرچقدر که یک فرش قدمت بیش تری داشته و به اصطلاح پاخور زیادی داشته باشد از ارزش و قیمت بسیار بالایی برخوردار است. اما از آن جایی که فرشی با چنین ویژگی ها قیمت بسیار بالایی خواهد داشت، امروزه فرش های نو را به فرش های قدیمی تبدیل می کنند.

در واقع فرش وینتیج همان فرش دستبافتی است که رنگ تازه و اصلی و همینطور تاروپودهای خود را از دست داده و ظاهری قدیمی و سنگ شور پیدا کرده است. بدین ترتیب یک فرش مدرن می تواند به یک فرش کهنه تبدیل شود.

مطلب پیشنهادی : بهترین فرش های ایرانی را بشناسیم!

blog post

فرش دستبافت با طرح شلوغ رنگی

blog post

فرش نوبافت رنگ خاص

کهنه کردن فرش نو

به گفته متخصصان هما فرش، کهنه کردن فرش های نو عملی است که در گذشته نیز انجام می گرفته و با پهن کردن آن در کوچه و خیابان باعث می شدند بر اثر عبورافراد و همینطور آفتاب خوردگی ظاهر فرش تغییر نماید. در آخرین مرحله نیز آن را با آب و چوبک و خاکستر، به دلیل خاصیت قلیایی، می شستند. اما امروزه این کار با نام دواشور کردن شناخته می شود.

در این روش از هیپوکلریت کلسیم استفاده شده و باعث می شود الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس و رنگ خود حالت کهنه پیدا کند.

مطلب پیشنهادی : 7 نکته طلایی برای ست کردن فرش ایرانی با دکوراسیون منزل

blog post

فرش دستباف وینتج رنگ فیروزه ای

blog post

فرش دستباف وینتج رنگ زرشکی

کاربرد فرش کهنه نما در دکوراسیون

مسلما در هر فضایی این فرش ها هستند که شیک و خاص را به وجود می آورند. به خصوص برای ما ایرانی ها فرش یکی از عناصر بسیار مهم و ضروری خانه مسوب می شود. اما ویژگی مهمی که فرش های وینتیج را پرطرفدار کرده در این است که با هر سبک دکوراسیون هماهنگی پیدا کرده و به خوبی در کنار وسایل و مبلمان های مدرن می نشینند.

بنابراین خانه چه به سبک مینیمال چیدمان شده باشد و چه به سبک سنتی، به راحتی با یک فرش وینتیج کامل شده و اصالت خاصی پیدا خواهد کرد. 

"برای مشاهده مدل فرش های وینتیج بیش تر به پروفایل همافرش سر بزنید"

مطالب زیر را برای اطلاعات بیش تر در زمینه فرش و دکوراسیون به شما پیشنهاد می کنم :

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
فرش وینتیج چیست؟

فرش وینتیج چیست؟

1399/11/19 ادامه مطلب
خرید فرش وینتیج، پاسخ به 4 سوال رایج!

خرید فرش وینتیج، پاسخ به 4 سوال رایج!

1398/10/11 ادامه مطلب
دکوراسیون خانه یک خوابه، منزلی گرم و دنج در آلمان + تصاویر

دکوراسیون خانه یک خوابه، منزلی گرم و دنج در آلمان + تصاویر

کسب و کارها پیشنهادی
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت certificate
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

بازسازی و معماری فلورانس certificate
بازسازی و معماری فلورانس

بازسازی و معماری فلورانس

گالری شانل certificate
گالری شانل

گالری شانل

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent