تقسیم فضای خانه، اینجوری منزل کوچکتان اتاق کم نداره!

تقسیم فضای خانه، اینجوری منزل کوچکتان اتاق کم نداره!

به قلم: تحریریه چیدانه

تاریخ به روز رسانی مطلب: 31 اردیبهشت 1403

نوژا دیزاین

سرویس خواب بالسا

برای یک خانه کوچک، ترجیحاً بهتر است بین اتاق ها پیوستگی نزدیکی وجود داشته باشد. با این حال برای صرفه جویی در فضا لازم است تا اتاق‌ها را بعضی مواقع به دو یا چند فضای دیگر تقسیم کنیم. به این ترتیب می‌توانیم به راحتی معین کنیم که چه چیزی متعلق به یک فضا و چه چیزی بخشی از فضای دیگری است. به عنوان مثال آشپزخانه‌ای که توسط عناصر یا المان‌هایی از فضای ناهار خوری جدا شده است. در این مقاله ما به ایده‌هایی پرداخته‌ایم که به شما کمک می‌کند بخش‌هایی را در داخل خانه‌های کوچک ایجاد نمایید تا در عینِ نگه داشتن ارتباط بین فضاها، نظم خاص هر بخش نیز حفظ شود. نمونه‌هایی که در اینجا ذکر شده‌اند، در رنگ‌ها و بافت‌ها و اشکال مختلف، همه یک هدف را دنبال می‌کنند و آن اینکه اتاق‌ها را بدون احساس جدا بودن، تقسیم کنیم.

1. اتاق ها را جدا نکنید، بلکه تقسیم‌بندی کنید

در یک خانه کوچک، فضا از حداکثر اهمیت برخوردار است. به عنوان مثال در نمونه اول، ما یک اتاق خواب شیک و یک اتاق نشیمن کاملاً راحت، مکانی برای آرامش داریم. یک راه خوب برای تقسیم کردن در چنین شرایطی که با کمبود فضا روبرو هستیم، نصب خط های نوری می‌باشد که فضای کلی را از بین نمی برد ولی نقاط مختلف اتاق را برجسته می‌کند.

 

2. پارتیشنی از فلز و شیشه

با پارتیشن‌هایی که از ستون‌های باریک فلزی که با ورق‌های شیشه‌ای در هم آمیخته شده‌اند، نه تنها تفکیک دلخواه را به دست خواهید آورد، بلکه اتاقی با ظاهری بسیار مدرن را نیز به دست خواهید آورد.

 

3. جداکننده شیشه‌ای

شیشه از جمله متریال پرکاربرد در طراحی داخلی است. برای فضاهایی که کوچک هستند یا نور بسیار کمی دارند، جداکننده‌های شیشه‌ای تنها گزینه هستند زیرا فضای زیادی را اشغال نمی کنند و فضا دلگیر و بسته نمی‌شود.

 

4. برای تقسیم فضای خانه از اختلاف سطوح استفاده کنید

با یک اختلاف کم بین دو فضا، نشان داده ایم که هم زیستی دو مکان مختلف با کاربری مجزا در یک فضای واحد به جود آمده است، که شامل اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن می شود. بنابراین در این نمونه برای تقسیم فضای خانه، نیازی به استفاده از یک یا تعدادی پَنِل نمی باشد.

 

5. به کار بردن رنگ های متنوع برای تقسیم فضای خانه

اگر حداقل یک تا سه رنگ سرزنده و پر طراوت را با ذوق و سلیقه خودتان در یک فضای معین به نمایش بگذارید و شروع کنید به نقاشی کردن گوشه دیوارها یا عناصری که در خانه دارید مانند بعضی از ستون ها، مبلمان یا نرده های پله ها، در این هنگام است که شما به خلق یک فضای خیالی شگفت انگیز پرداخته اید که فوق العاده درخشان و در عین حال متفاوت نیز می باشد.

 

6. تقسیم فضای خانه با دیواری که مرکز ندارد

همه ما می دانیم که دیوارها مانع ارتباط بین اتاق ها هستند، یک سیمای ناخوشایند در یک خانه کوچک. در هر حال ما یک ایده متفاوت در برخورد با این دیوارها داریم. نظر شما در مورد دیواری که کامل نیست و وسط آن خالی شده چیست؟ معماران داخلی منظره جالبی خلق کرده اند. آنها یک مانع خاص ایجاد کرده اند که بین اتاق ها تقسیم ایجاد شود. اما این تفکیک، دوری و جدایی بین فضاها به وجود نمی آورد و ارتباط را با میزانی از باز بودن، حفظ می کند.

 

7. با مبلمان فضای خانه را تقسیم کنید

محل و جهت قرارگیری مبلمان می تواند به اندازه کافی برای ایجاد تقسیم بندی در فضا به کار آید. نکته جالب در این نوع تقسیم بندی، وجود یک عنصر ساده مانند داشتن یک پشتی صندلی که نشان دهنده یک مانع خیالی بین فضاهاست، می باشد.

 

8. تقسیم کننده هایی که می‎‌آیند و می‎‌روند

یک خانه کوچک با تقسیم بندی دائمی، حتی بیشتر محدود و تنگ به نظر می رسد. به هین دلیل این ایده می تواند خوب باشد که از نصب عناصری استفاده کنیم که می توانند برداشته یا تا خورده و جمع شوند، زمانی که نیازی به آنها نیست.

9. درب‌ها در مکان‌های غیر منتظره

استفاده از یک درب، دقیقاً در راستای خط جدا کننده، ایده بسیار خوبی است برای زمانی که می خواهید یک بخش مجزا در اتاق خود ایجاد نمایید. زیرا زمانی که درب بسته است، شما می توانید بدون مزاحمت یک فضای خصوصی برای کار خود داشته باشید، چیزی که بخصوص برای فضاهای کوچک لازم است.

 

10. تقسیم فضا با استفاده از قفسه کتاب

با استفاده از قفسه کتاب به عنوان پارتیشن، با یک تیر دو نشان بزنید. قفسه کتاب هم فضایی کاربردی و زیبا برای قرار دادن کتاب‌ها ایجاد می‌کند و هم باعث جداسازی دو فضا از همدیگر می‌شود. به طور مثال می‌توانید در اتاق خوابی که مساحت بالایی دارد، فضای کار و خواب را با استفاده از قفسه کتاب از همدیگر جدا کنید.

 

11. تقسیم فضای خانه با نور

وقتی خانه ها کوچک هستند، معمولاً عناصری که یک فضا را از دیگری جدا می کنند، در برخی اوقات که نور کم شده و تاریکی به وجود می آید، دیده نمی شوند. پس از همه موانعی که به شما معرفی کردیم، نور هم می تواند به عنوان یک جداکننده در فضا عمل کند.

راه حل این است که شما بخشی ایجاد کنید که دارای روشنایی های یکپارچه خاصی باشد که باعث کمی بیشتر متفاوت شدن همه چیز می شود.

 

12. خلق یک گوشه کامل و بی عیب و نقص

اگر شما صاحب اتاقی هستید که هیچ گوشه ای ندارد، می توانید به راحتی آن را بسازید. این گوشه را با یک اسباب ساخته و آماده به وجود بیاورید. این کار دیواری ایجاد می کند که در نهایت باعث خلق یک اتاق جدید می شود. در اینجا ما یک قفسه کتاب سفید رنگ که دقیقاً همین هدف را ارائه داده، به کار برده ایم.

 

13. از چیزهایی که زیادی هستند استفاده کنید

گاهی اوقات لازم است شما به دقت به عناصری که در خانه دارید، نگاه کنید و از میان آنها موردی را که مشتاق به استفاده از آن برای تفکیک فضا هستید، به کار ببرید. در اینجا ما یک نرده مخصوص پله ها که به ما می گوید در اینجا اتاق به پایان رسیده و راهرو شروع می شود، استفاده کرده ایم.

14. یک دیوار با عناصری اضافی

اگر شما نمی‌توانید راه‌حلی بهتر از نصب یک دیوار واقعی پیدا کنید، بنابراین ایده‌ای که اندکی از دیوار واقعی متفاوت است را انتخاب کنید. چیزی انتخاب کنید که به شما امکان برقراری اندکی ارتباط را بدهد. به عنوان مثال یک پنجره طرح‌دار، درست در مرکز دیوار. این روش زیبایی فوق العاده‌ای ایجاد و حسی فراتر از نور خلق خواهد کرد.

 

15. تقسیم فضا با استفاده از فرش

در بعضی از چیدمان‌های خانه می‌توانید فضاها را با استفاده از فرش از همدیگر جدا کنید. به طور مثال؛ این موضوع برای خانه‌هایی که هال و پذیرایی به هم پیوسته دارند، فکر خوبی است. یک فرش بزرگ که فضای زیر ست مبلمان پذیرایی را به طور کامل بگیرد انتخاب کنید، مبلمان به طور کامل روی فرش باشند و یا پایه‌های جلوی آنها روی فرش قرار بگیرند. با این کار فضای پذیرایی خانه از بخش نشیمن و یا فضای غذاخوری که فرش و مبلمان دیگری دارد جدا می‌شود.

 

در پایان:

در این مطلب از چیدانه با 13 ایده برای تقسیم فضای خانه همراه شما بودیم. می توانید با استفاده از این روش ها فضاهای داخلی خانه را تقسیم کنید و دکوراسیون منزل تان را تغییر دهید. اگر ایده های دیگری برای جداسازی فضاهای داخلی خانه به ذهنتان می‌رسد، حتما با ما در میان بگذارید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه