Chidaneh.com placeholder image

بهترین کاغذ دیواری، همه چی رو برای خرید جنس بهتر بدون!

به قلم: تحریریه چیدانه

مانند تمام محصولات دکوراسیونی، کاغذ دیواری هم از زمان پیدایشش تا به امروز تغییرات گسترده ای کرده است. جدا از بحث زیبایی و طرح های متفاوت و خیره کننده، کاغذ دیواری ها از نظر فنی بسیار پیچیده و پیشرفته شده اند. به طوری که هرکدام هدفی را دنبال می کنند و صرفا دیوار را پوشش نمی دهند. با چیدانه همراه باشید! در این مقاله شما را با رایج ترین کاغذ دیواری، مقاوم ترین کاغذ دیواری و کاغذ دیواری ضد زلزله آشنا خواهیم کرد.

chidaneh ad banner

الما دکور
کاغذ دیواری پوستری
الما دکور

رویا طرح داخلی
کاغذ دیواری مسکونی روز مور
رویا طرح داخلی

سیسمیک، کاغذ دیواری ضد زلزله

ابداع کاغذ دیواری ضد زلزله توسط مرکز تحقیقات تکنولوژی کارسلو آلمان صورت گرفت. پس از دو دهه تلاش برای ساخت پوششی کاغذی که بتواند به هنگام زلزله دیوارها را نگهدارد، سر انجام در سال 2010 کاغذ دیواری سیسمیک ساخته شد. در سال 2014 پس از ارتقاء کیفیت، اولین نسل از کاغذ دیواری ضد زلزله وارد بازار شد.

برای تولید این کاغذ دیواری از رشته‌های بسیار نازک و مستحکم شیشه‌ای استفاده شده‌است. این الیاف شیشه ای به هم بافته شده و یک پوشش ارتجاعی و محکم را تولید می‌کند. به هنگام تکان خوردن دیوار، این رشته‌های شیشه‌ای انرژی حاصله را در چهار جهت مختلف پخش می‌کنند تا انرژی تقسیم شده و به قسمت خاصی ازدیوار فشار بیشتری وارد نشود.

دکوراسیون داخلی زنگنه
کاغذدیواری پذیرایی
دکوراسیون داخلی زنگنه

الما دکور
کاغذ دیواری پوستری
الما دکور

نحوه اتصال این کاغذ دیواری به دیوار از سایر کاغذ دیواری ها مهم تر است. کاغذ دیواری سیسمیک می تواند فشار ناشی از زلزله را تحمل کند اما چسب های عادی که برای اتصال کاغذ دیواری ها به کار می رود، این توان را ندارند. پس باید چسب مخصوصی استفاده کرد! بلافاصله دانشمندان دانشگاه کارسلو، چسب مخصوصی برای این کاغذ دیواری تولید کرده‌اند. برای این منظور یک ماده نرم، قابل انعطاف و چسبناک با استفاده از آب و مقدار زیادی پلیمر پلی پورتان تولید شد. وقتی چسب به شیارهای دیوار نفوذ کند، آب درون آن بخار شده و باعث می‌شود چسب کاملاً به مواد دیوار گیر کند. همین‌طور وقتی کاغذ دیواری روی چسب قرار بگیرد، کاملاً توسط پلی پورتان احاطه می‌شود.

پس از تولید و آزمایشات ابتدایی، کاغذ دیواری سیسمیک و چسب مخصوص آن در یک شبیه سازی زلزله امتحان شدند. ساختمان فرونریخت! جدید ترین نسل کاغذ دیواری ها، ناجی جان انسان ها هستند.

کابینت و طراحی داخلی متین کیا
کاغذ دیواری طرح دار
کابینت و طراحی داخلی متین کیا

دکوراسیون داخلی زنگنه
کاغذدیواری پذیرایی
دکوراسیون داخلی زنگنه

نانوون، کاغذ دیواری سازگار با محیط زیست

کاغذ دیواری نانوون اجازه می دهد، دیوار شما نفس بکشد! این ویژگی باعث می شود تا هوا و رطوبت در کاغذ دیواری حبس نشود و در گذر زمان از به وجود آمدن قارچ و کپک و گاز های سمی جلوگیری نماید. قابلیت تنفس، مهم ترین مزیت کاغذ دیواری نانوون است. این کاغذ دیواری بی نقص است! کاغذ دیواری نانوون(non-woven)، ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی است و سازگاری بسیار بالایی با محیط زیست دارد. این نوع از کاغذ دیواری ها، مدت زیادیست که وارد بازار شده است اما به دلیل بالابودن قیمت، کم تر مورد استقبال قرار می گیرد.

الما دکور
کاغذ دیواری
الما دکور

کابینت و طراحی داخلی متین کیا
کاغذ دیواری رنگی
کابینت و طراحی داخلی متین کیا

نصب کاغذ دیواری نانوون

نصب کاغذ دیواری نانوون بسیار آسان است و با کمی تخصص می توان با این کاغذ دیواری کنار آمد. مشخص نبودن درزها و عدم تغییر سایز، مرحله استراحت دادن را از میان برداشته است. نصب کاغذ دیواری نانوون زمان اندکی نیاز دارد. در هنگام نصب می توانید به راحتی جای کاغذ را روی دیوار تغییر دهید و اگر لازم شد کل قطعه کاغذ را بردارید و دوباره روی دیوار قرار دهید. این ویژگی ها باعث شده تا کاغذ دیواری نانوون ترمیم و تعمیر راحتی نیز داشته باشد. خیلی ساده تکه ای از کاغذ اضافی را بردارید و الگوی کاغذ آسیب دیده را روی آن بکشید و آن را کمی بزرگتر از آن ناحیه برش دهید. پشت این تکه کاغذ جدید را چسب بزنید و آن را به دقت سر جایش بچسبانید.

کاغذ دیواری نانوون تغییر دکوراسیون را هم آسان می کند. جدا سازی کاغذ دیواری نانوون بسیار آسان و بدون نیاز به هیچ گونه ابزار یا مواد شیمیایی انجام می شود. در آینده به راحتی می توانید آن را از دیوار جدا کرده و کاغذ دیواری جدیدی جایگزینش کنید. در نهایت ضایعات آن به محیط زیست و لایه ازون آسیب کمتری می رساند.

رویا طرح داخلی
کاغذ دیواری مسکونی روز مور
رویا طرح داخلی

کابینت و طراحی داخلی متین کیا
کاغذ دیواری طرح خاص
کابینت و طراحی داخلی متین کیا

PVC، محبوب ترین کاغذ دیواری

کاغذ دیواری های وینیلی یا همان PVC، معمول ترین جنس موجود در بازار هستند. این کاغذ دیواری ها به دلیل ویژگی خوبی که دارند مانند: ضد آب، ضد خش و دوام بالا به همراه قیمت معقول نسبت به سایر کاغذ دیواری ها بسیار محبوب هستند. این کاغذ دیواری داراي يه لايه كاغذي است. سطح آن كاملا با لايه اي از وينيل اكرليكي يا پلي وينيل كلرايد(pvc) پوشانيده شده است. کاغذ دیوراری PVC به عنوان یک کاغذ دیواری قابل شسش و شو در بازار شناخته می شود به همین دلیل  در تمام فضاها قابل نصب مي باشد. این کاغذ دیواری را حتی با رعایت اصول نصب، می توان در محیط های مرطوب مانند حمام نیز نصب کرد!

بارکو
طراحی کاغذ دیواری اتاق کودک بارکو
بارکو

الما دکور
کاغذ دیواری پوستری
الما دکور

دکوراسیون داخلی زنگنه
کاغذدیواری مدرن
دکوراسیون داخلی زنگنه

در کنار تمام ویژگی های فنی مثبت این کاغذ دیواری ها و قیمت معقولش، متاسفانه عیبش پوشیده می ماند. مهم ترین نقطه ضعف کاغذ دیواری PVC ، بیماری زا بودن مواد شیمیایی آن است. قرار گرفتن در معرض گرد و غبار PVC ممکن است باعث آسم در ریه ها شود. کودکان در برابر این مواد شیمیایی آسیب پذیر تر هستند. آنها به هنگام بازی اغلب در کف زمین می نشینند، دیوارها را لمس می کنند و اسباب بازی های خود را روی تمام سطوح می کشند. عادت کودکان به خوردن دست ها و اسباب بازی هایشان را فراموش نکنید! شاید بهتر است در مورد استفاده از محصولات دکوراسیونی برای اتاق کودک خود بیش تر تحقیق کنید. همچنین در صورت استفاده از کاغذ دیواری برای اتاق کودک به استانداردهای تولید محصولات خریداری شده توجه کنید و از خرید کاغذ دیواری ارزان قیمت با جنس PVC خودداری نمایید.

مطالب چیدانه شما را بهتر با کاغذ دیواری ها آشنا می کنند:

اگر در مورد انتخاب، خرید و نصب کاغذ دیواری نیاز به راهنمایی دارید از چیدانه کمک بگیرید. روی ثبت درخواست در چیدانه کلیک کنید!

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه