تبلیغات
چوب و هنر E E رومانته F فارست
امتیاز: 1.7 0 نظر | ثبت نظر

1 خرداد 1398

نمای سنگی ساختمان مسکونی شماره 3 محلات، یک معماری خلاقانه!

در این مطلب می خواهیم یکی از پروژه های استودیوی معماری کات را به شما معرفی کنیم. با چیدانه همراه باشید...

ساختمان مسکونی شماره 3 محلات

 • معماران: مهدي کامبوزيا-هلنا قنبري
 • عکاس: پرهام تقی اف
 • نشاني پروژه: استان مرکزی. محلات
 • مساحت پروژه: 290 مترمربع
 • سال طراحی: 1396
 • خاتمه اجرا: 1397

سایت پروژه در زمینی در حاشیه شهری بافت مسکونی محلات واقع شده است. شهرستان محلات یکی از شهرستان‌های استان مرکزی می‌باشد و آب وهوای گرم وخشک دارد، یعنی در جنوب غربی تهران و در 262 کیلومتری آن واقع شده است. دوعدد از مهم‌ترین معادن سنگ های تراورتن ایران نیز حاجی‌آباد و عباس‌آباد است که در محلات واقع شده است.

سایت به ابعاد 18* 10 متر بوده و از دو طرف شرق و غرب دارای همسایگی می باشد. زمانی که پروژه به دفتر ما ارجاع داده‌شد، سازه و کف طبقات اجرا شده‌بود و همچنین کارفرما بودجه کمی داشت.

دید سایت از جنوب به معادن و کوه‌ها و از شمال به منطقه سبز سرچشمه و کوه‌های شمالی ست. کارفرما کارشناس و فروشنده غیروابسته سنگ می‌باشد. تخصص او در انتخاب و مشاوره سنگ‌های متنوع با قیمت مناسب می‌باشد.(که این موضوع درروندشکل‌گیری پروژه نیز تأثیر داشته است.)

از آنجاییکه کف طبقات پروژه اجرا شده و ثابت بودند، فرم نرمی را وارد فضا کردیم که با تنوع حرکت خود در کل پروژه ،تقسیمات فضایی ایجاد کرده و در هر قسمت نقشی مهم ایفا می‌کند. در لابی سقف‌ها، در طبقات، دیوارهای داخلی و این یکپارچگی تا بام پروژه ادامه دارد. و روی نمای شمالی، با چرخش و تغییر وضعیت به سمت مناظر طبیعی آن را تقسیم کرده و نمایی متفاوت ایجاد می‌کند درحالیکه در نمای جنوبی با حرکت یکسان خود نمایی بدون چرخش مشاهده می‌شود. همچنین به دلیل قرارگیری پروژه در شهر سنگ و شغل کارفرما سعی بر این کردیم که استفاده خلاقانه از سنگ کنیم.

سایر تصاویر پروژه را می توانید در ادامه ببینید:

برای دیدن سایر پروژه های استودیوی معماری کات می توانید به پروفایل این گروه در چیدانه سر بزنید.

تبلیغات

نویسنده: استودیوی معماری کات / مهدی کامبوزیا

استودیوی معماری کات توسط مهدی کامبوزیا در سال 1392 فعالیت حرفه ای خود را در زمینه طراحی معماری و اجرا آغاز کرد. از مشخصات بارز این استودیو طراحی خاص و منحصر به فرد در مقیاس های خرد و کلان از طراحی مبلمان گرفته تا طراحی ساختمان (مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی و ...) و حتی طراحی شهری (پل و میدان و فضاهای شهری) می باشد. پروژه های این دفتر در مسابقات مختلف داخلی و بین المللی جوایز متعددی کسب کرده است. از توانایی های دیگر این دفتر اجرای پروژه ها در مقیاس های ذکر شده می باشد. از نمونه پروژه های این استودیو می توان به ساختمان مسکونی شماره یک کهریزک، طراحی داخلی ساختمان مسکونی شماره 2 دربند، ساختمان مسکونی شماره 3 محلات، دفتر فروش جواهرات شماره4، رویداد شهری شماره 5 اشاره کرد. افتخارات و جوایز داخلی و بین المللی در طی این سال ها: تقدیر شده مسابقه طراحی آسمانخراش Evolo 2012 تقدیر شده مسابقه طراحی مجتمع مسکونی پراگ در سال 2012 رتبه اول طراحی مسجد امیرالمؤمنین دزاشیب در سال 91 رتبه سوم طراحی اکسپوی میلان 2015 در سال 92 ساختمان مسکونی کهریزک تقدیر شده جایزه معمار 94 در گروه مسکونی ساختمان مسکونی کهریزک تقدیر شده جایزه معماری آسیا 2015 در گروه مسکونی ساختمان مسکونی کهریزک طرح منتخب مسابقه LEAF Award 2015 در گروه مسکونی ساختمان مسکونی کهریزک طرح منتخب مسابقه دوسالانه Wienerberger Brick Award 2016 کسب رتبه به عنوان 20 پروژه منتخب Archdaily در سال 2015 برای ساختمان مسکونی کهریزک ساختمان مسکونی کهریزک تقدیرشده مسابقه Architizer A+Awards 2016 مجموعه چند منظوره همدانیان و اکسپوی میلان منتخب مسابقه معماری خاورمیانه 2015 در گروه اجتماعی و فرهنگی دفتر معماری کات منتخب مسابقه معماری خاورمیانه 2015 در گروه دفاتر زیر 50 نفر طراحی داخلی مسکونی دربند تقدیرشده مسابقه معماری و معماری داخلی سال 95 باززنده سازی فضای گمشده شهری (زیر پل میرداماد) فینالیست مسابقه Architizer A+Awards 2017 اینستالیشن 05 منتخب برترین پروژه های ساخته شده دانشجویی (ورکشاپ) در سال 2017 Archdaily دفتر فروش جواهرات شماره 4 برنده مردمی مسابقه Architizer A+Awards 2018 طراحی پل تجاری چیتگر فینالیست مسابقهThe World Architecture Festival 2018 ساختمان مسکونی شماره 3 دربند رتبه دوم مسابقه معماری و ساختمان سال 97 باززنده سازی فضای گمشده شهری (زیر پل میرداماد) رتبه اول مسابقه معماری آسیا سال 2018

نشان کردن
 • 882 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 1 خرداد 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173