مشخصات فرش ماشینی خوب چیست؟ 20 معیار انتخاب فرش ماشینی

مشخصات فرش ماشینی خوب چیست؟ 20 معیار انتخاب فرش ماشینی

به روز رسانی مطلب: 18 تیر 1403

فرش ذوالانواری

فرش یکی از صنایع اصیل و جزء اصلی خانه‌های ایرانی است. فرش ماشینی به‌عنوان یکی از انواع اصلی فرش علاوه بر کاربرد به عنوان کفپوش، با نقش و رنگ خود موجب زیبایی و جلوه خانه نیز می‌شود. فرش ماشینی خوب خصوصیات زیادی چون تنوع طرح و رنگ و کیفیات مختلفی دارد که بهتر است قبل از خرید به آن‌ها توجه شود. البته میزان توجه به مشخصات فرش ماشینی خوب با توجه به اولویت‌های افراد متفاوت است. برای مثال بعضی تنها به زیبایی و کیفیت فرش اهمیت داده و به قیمت فرش اهمیت کمتری می‌دهند، اما برای برخی خرید فرش ارزان قیمت به اندازه کیفیت آن اهمیت دارد. در این مقاله از چیدانه، با گروه فرش ماشینی شاه عباسی همراه شدیم تا مشخصات فرش ماشینی خوب و درجه یک و معیارهای انتخاب فرش ماشینی با کیفیت و مناسب برای افراد مختلف و انواع دکوراسیون را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ویژگی‌های فرش ماشینی خوب

امروزه فرش ماشینی، یکی از گزینه‌های اصلی در انتخاب فرش به‌حساب می‌آید. ویژگی‌های مهم و با اهمیت که در انتخاب و خرید فرش ماشینی خوب باید در نظر گرفته شود شامل موارد زیر است؛

 • شانه و تراکم بالا
 • جنس الیاف و نخ فرش
 • دستگاه بافت فرش
 • میزان پرزدهی
 • شناسنامه فرش

 

1. شانه و تراکم فرش ماشینی خوب

از اصلی‌ترین ویژگی‌های فرش ماشینی خوب میزان تراکم و شانه آن است. با افزایش شانه و تراکم، کیفیت بافت فرش و زیبایی و ظرافت طرح و نقوش فرش بالاتر می‌رود. تراکم عرضی یا شانه فرش تعداد گره‌ها در یک متر عرض فرش است. تراکم طولی یا تراکم فرش تعداد گره‌ها در طول فرش است. هر قدر تراکم فرش بیشتر باشد، بافت آن فشرده‌تر می‌شود و تراکم بالا موجب دوام و استحکام فرش می‌شود. فرش‌های ماشینی موجود در بازار معمولا 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه هستند.

فرش ماشینی 700 شانه

فرش 700 شانه از پرفروش‌ترین انواع فرش ماشینی با تراکم 2550 است. معمولا فرش‌های 700 شانه درجه یک به‌صورت 8 یا 10 رنگ با دستگاه‌های جدید بافته و به بازار عرضه می‌شود.

فرش ماشینی 1000 شانه

فرش‌های 1000 شانه از فرش‌های جدید بازار هستند که با الیاف خیلی ریز بافته می‌شوند. در فرش‌های 1000 شانه از الیاف اکریلیک هیت ست شده، به صورت 10 رنگ استفاده می‌شود. تراکم این فرش‌ها در حدود 3000 است.

فرش ماشینی 1200 شانه

فرش‌های 1200 شانه، فشردگی، مقاومت و عمر بالایی دارند و به فرش‌های طرح دستبافت معروف هستند. این فرش‌ها جزو فرش‌های لوکس با تراکم 3600 بوده، به صورت 8 رنگ و از باکیفیت‌ترین الیاف بافته می‌شوند.

 

2. جنس الیاف به کار رفته در فرش ماشینی خوب

از مهم‌ترین ویژگی‌های فرش ماشینی خوب و با کیفیت نوع الیاف و نخ به کار رفته در تار و پود آن است. چراکه هر چقدر کیفیت الیاف بیشتر باشد، کیفیت فرش نیز بالاتر خواهد بود. انواع الیاف فرش ماشینی شامل موارد زیر است؛

فرش ماشینی با آکریلیک هیت‌ست شده

بهترین الیاف فرش ماشینی خوب نخ آکریلیک هیت ست شده است. از خصوصیات نخ هیت ست شده، مقاومت در مقابل حرارت و گرما، نور خورشید و مواد شوینده، عدم ایجاد حساسیت و پرزدهی، کیفیت، شفافیت و طول عمر بالاست.

فرش ماشینی با پلی استر

این نوع فرش پرز بسیار کمی دارد و نوعی عایق در کف است. بیشتر در فرش‌های با شانه و تراکم پایین از این الیاف استفاده می‌شود. الیاف پلی استر بسیار براق است و این باعث زیبایی و چشم‌نواز شدن نقوش فرش می‌شود. برای خرید فرش پلی استر، باید فرش را روی زمین بببینید، چراکه درصورت آویزان بودن، رنگ واقعی آن مشخص نمی‌شود.

الیاف نایلونی در فرش ماشینی

این فرش‌ها مقاومت و طول عمر بالایی دارند و به نسبت ارزان‌تر هستند اما به‌راحتی گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب می‌کنند و برای فضایی که میزان رفت‌وآمد و آلودگی زیاد است مناسب نیستند.

فرش ماشینی با الیاف اولفین

رطوبت به این فرش‌ها آسیبی نمی‌زند بنابراین برای مناطق مرطوب و مجاور دریا مناسب است و سریع تمیز می‌شوند. از نقاط ضعف ضعف فرش ماشینی با الیاف اولفین تغییر شکل فرش در طولانی مدت و کش ‌آمدن آن است.

فرش ماشینی با نخ جوت

نخ جوت از جنس کنف بنگلادشی است. در صنایع نساجی از کنف برای عایق بندی سرما و الکتریسیته استفاده می‌شود. در فرش ماشینی خوب از نخ جوت کنف با مزایای زیاد، استفاده می‌شود.

نخ ترک در فرش ماشینی

از نخ‌های مرغوب و وارداتی که در بافت انواع فرش ماشینی استفاده می‌شود، نخ ترک است. خصوصیات این نوع نخ بسیار شبیه نخ های اکرلیک هیت ست شده است.

فرش ماشینی با نخ برایت

نخ برایت در واقع نخ آکریلیک هیت ست شده است که در فرآیندی، درخشش آن زیاد و مقاومت آن کمتر می‌شود. فرش ماشینی که با نخ برایت بافته شده باشد، درخشان‌تر و لطیف‌تر بوده اما عمر پایینی دارد.

 

3. بهترین دستگاه بافت فرش ماشینی خوب

اولین دستگاه‌های بافندگی، فرش‌هایی با شانه 350 و تراکم 900 تولید می‌کردند اما ماشین‌های بافندگی جدید می‌توانند فرش‌هایی با شانه 1500 و تراکم 4500 با کیفیت بالا تولید کنند. بهترین دستگاه بافندگی فرش 700 شانه نوع HCPx2، فرش 1000 شانه HCIx2 و فرش 1200 شانه نوع vandewiele – HCIx2 است. از مشخصات فرش ماشینی خوب که توسط دستگاه‌های جدید تولید می‌شود اینست که ضایعات نخ و پشت فرش‌ها، داخل خود فرش بافته شده، فرش فشردگی بیشتری دارد و خاب روی فرش نیز مرغوب‌تر است.

 

4. میزان پرزدهی در فرش ماشینی خوب

بیشتر فرش‌های ماشینی در ابتدا، پرزدهی زیادی دارند که به دلیل به دلیل تازه بودن فرش است. اما با گذشت زمان این پرزها باید کمتر شود. اگر فرش ماشینی با گذشت زمان، هنوز پرز زیادی می‌دهد، از الیاف سست و نامرغوبی در بافت فرش استفاده شده است. در زمان خرید می‌توان با دست کشیدن روی فرش، میزان پرزدهی که از مشخصات اصلی فرش ماشینی خوب است را بررسی کرد.

5. فرش ماشینی خوب دارای شناسنامه

وجود شناسنامه فرش ماشینی خوب، نشان از معتبر بودن تولید کننده آن است. بیشتر کارخانه‌های تولید کننده، شناسنامه را پشت فرش نصب می‌کنند. بهتر است فرش ماشینی بدون شناسنامه نخرید.

 

دیگر مشخصات فرش ماشینی خوب که باید در نظر گرفته شود؛

 • عدم وجود پارگی، سوراخ یا وصله در فرش
 • عدم وجود سوختگی و آب شدن نخ‌ها در فرش
 • استفاده استاندارد از چسب آهار
 • نداشتن کسری یا اضافی در ارتفاع نخ خاب
 • عدم وجود عیب و نقص یا تکرار سیلندر در طرح و نقش فرش
 • عدم وجود سرنخ‌هایی در پشت فرش یا قلاب خوردگی
 • قرارگیری دقیق ریشه‌های فرش با طول و فاصله مشخص و در یک راستا
 • عدم وجود دو پودی در فرش در صورت پاره شدن نخ در زمان بافت
 • عدم وجود جای خالی در سطوح فرش
 • عدم نقص یا گیر کردن در هارنیش یا به اصطلاح قفسه بافی
 • عدم مشکل در تعداد رنگ قالی

 

معیار انتخاب فرش ماشینی خوب

معیارهای مختلفی برای انتخاب فرش ماشینی خوب وجود دارد. معیارهای مهم برای افراد مختلف، و کاربردهای گوناگون فرش متفاوت است. از مهمترین معیار انتخاب فرش ماشینی خوب و مناسب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • قیمت فرش ماشینی
 • شکل و ظاهر فرش ماشینی
 • انتخاب فرش با توجه به کاربری فضا
 • سبک بافت و طرح و نقش فرش
 • ابعاد و اندازه فرش

قیمت فرش ماشینی

اگر می‌خواهید فرشی مناسب و ارزان قیمت خریداری کنید، فرش‌های 700 شانه انتخابی مناسب هستند. چراکه در مقایسه با فرش‌های 1000 ، 1200 و 1500 شانه قیمتی ارزان‌تر داشته و این ارزان بودن به دلیل بی‌کیفیت بودن این فرش نیست و علت آن استفاده از تراکم و شانه کمتر است. ضخامت این فرش از دیگر فرش‌های ماشینی با تراکم بالا بیشتر بوده که باعث افزایش طول عمر آن شده و می‌توان از آن در مکان‌های شلوغ و پر رفت‌وآمد استفاده کرد.

شکل و ظاهر فرش ماشینی

اگر می‌خواهید فرشی با طرح و نقش زیبا داشته و برای قیمت محدودیتی ندارید، می‌توانید فرش‌های 1200 و 1500 شانه را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید یک فرش ماشینی ایرانی با هزینه مناسب خریداری کنید، فرش 1200 شانه اما اگر یک فرش تزیینی و طرح دستباف می‌خواهید، فرش 1500 شانه بخرید چرا که این فرش‌ها به‌دلیل تراکم بالا، بسیار شبیه فرش دستباف و اصطلاحا طرح دستباف هستند.

انتخاب فرش ماشینی با توجه به کاربری فضا

باید با توجه به دکوراسیون و کاربرد فضای مورد نظر خصوصیات فرش ماشینی خوب را انتخاب کنید. فرش پذیرایی با فرش آشپزخانه یا اتاق خواب از نظر طرح، رنگ و جنس کاملا متفاوت است. برای مثال مناسب‌ترین فرش برای آشپزخانه گلیم است چراکه شستشوی راحتی داشته و کثیفی‌ها را نشان نمی‌دهد اما فرش‌های ماشینی به دلیل زود کثیف شدن انتخاب مناسبی برای آشپزخانه نیستند. برای اتاق خواب نیز فرش‌های سنتی انتخابی مناسبی نبوده و بهتر است از فرش‌های مدرن و فانتزی استفاده شود یا برای پذیرایی یا تابلو فرش بهتر است از فرش‌های ماشینی ابریشمی یا ابریشم نما استفاده کرد.

انتخاب فرش ماشینی بر اساس سبک دکوراسیون منزل

برای انتخاب فرش ماشینی خوب، باید به نوع سبک زندگی افراد و سبک دکوراسیون منزل نیز توجه کرد. برای سبک مدرن فرش ماشینی مدرن با طرح‌های ترک و در سبک‌های اصیل ایرانی می‌توان از بین طرح‌های اسلیمی، شکارگاه و شاه عباسی که از نقوش اصیل فرش ماشینی ایرانی هستند، طرح مورد نظر را انتخاب کرد. فرش ماشینی شاه عباسی طرح‌های دیگری نیز دارد، مانند طرح افشان که در آن از گل و لچک استفاده نشده و می‌توان با توجه به سبک طراحی داخلی خانه از بین آن‌ها انتخاب کرد. طرح فرش ماشینی باید طبق سلیقه شما انتخاب شود، برخی طرح‌های ساده و برخی دیگر فرش‌های پر نقش و نگار را می‌پسندند.

ابعاد مناسب، معیار انتخاب فرش ماشینی خوب

فرش‌های ماشینی در ابعاد مختلف بافته می‌شوند و افراد با توجه به اندازه فضای مورد نظر، فرش را خریداری می‌کنند. از رایج‌ترین ابعاد فرش‌های موجود در بازار، فرش 6 متری، 9 متری و 12 متری است. بهتر است ابعاد فرش ماشینی خوب از اندازه اتاق کوچک‌تر باشد تا فرش زیر مبل‌ها نرود و فضای اتاق را کامل نپوشاند چرا که در غیر این صورت فضای اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهد و نازیبا به نظر می‌رسد. فرش را متناسب با ابعاد باز بین مبل‌ها خریداری کنید. در اتاق خواب نیز ابعاد فرش را متناسب با قرارگیری کنار تخت انتخاب کنید. برای خانه‌های کوچک، بهتر است فرش‌های رنگ روشن انتخاب شود تا فضای منزل بزرگتر نشان داده شود.

کلام پایانی

فرش ماشینی یکی از انواع فرش‌های موجود در بازار و از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون داخلی منازل امروزی به‌حساب می‌آید. انتخاب فرش ماشینی خوب و باکیفیت از دغدغه‌های مهم در خرید فرش است. فرش‌ ماشینی با طرح و رنگ‌های متنوع و کیفیت‌های مختلفی تولید می‌شود. معمولا تشخیص مشخصات فرش ماشینی خوب و درجه یک برای افراد کار دشواری است و هرکسی قادر به شناخت فرش خوب و با کیفیت نیست. به‌ طور کلی ویژگی‌های فرش ماشینی خوب به عواملی چون تعداد شانه و تراکم، کیفیت الیاف و نخ به‌کار رفته شده در بافت فرش، دستگاه بافت و میزان پرزدهی فرش بستگی دارد و معمولا این فرش‌های با کیفیت دارای شناسنامه هستند. اگر شما هم می‌خواهید از فرش ماشینی خوب و با کیفیتی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید می‌توانید از کارشناسان مجموعه فرش ماشینی شاه عباسی مشاوره بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

متخصصان چیدانه

مشاهده بیشتر

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه