ویلا کلاسیک دوبلکس: باشکوه‌ترین و زیباترین طراحی‌ها

ویلا کلاسیک دوبلکس: باشکوه‌ترین و زیباترین طراحی‌ها

از بین انواع سبک‌های ویلا طراحی و اجرای ویلا‌های کلاسیک با ویژگی‌هایی چون عظمت، شکوه و اصالت از گذشته طرفداران زیادی داشته‌اند. خصوصیاتی چون ستون‌ها و طاق‌های بلند، سرستون‌ها، قوس‌های زیبا، تقارن و تزیینات در ویلای کلاسیک دوبلکس خودنمایی می‌کند. در این مطلب تمام ویژگی‌های طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس و چگونگی طراحی نما، دکوراسیون داخلی و محوطه این سبک بررسی شده. همچنین انواع عکس ویلا دوبلکس کلاسیک زیبا و لاکچری مشاهده می‌شود. در ادامه با چیدانه همراه باشید…

ویلا کلاسیک دوبلکس

کاغذدیواری آیدی

ویژگی‌های طراحی ویلا دوبلکس کلاسیک

در طراحی ویلا دوبلکس کلاسیک از سنگ‌های زیبا، دیوارها و ستون‌های بلند، پنجره‌های متقارن، مبلمان با شکوه، اشیا تزیینی استفاده می‌شود. این عناصر معمولا به رنگ‌های روشن مانند سفید و کرم خواهد بود. اکثر ویلاهای لوکس اطراف شهرهای بزرگ و تهران، دوبلکس هستند. ویژگی‌های اصلی طراحی ویلا دوبلکس کلاسیک شامل موارد زیر است:

تقارن در طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

تقارن در طراحی ویلای کلاسیک دوبلکس

تقارن، تعادل و نظم از اصول پایه طراحی ویلای کلاسیک دوبلکس به‌شمار می‌روند. تمامی عناصر طراحی نما و دکوراسیون داخلی در این سبک ویلا مانند نما، مبلمان، فرش‌ها، تابلوها و نقش و نگار‌های سقف و دیوار در توازن و تعادل کامل هستند. افرادی که روحیه تنوع طلبی دارند به این سبک علاقه‌ای نداشته و سبک‌های مدرن و تلفیقی را بیشتر می‌پسندند. اما افرادی که خواهان آرامش هستند در ویلا‌های کلاسیک دوبلکس با تقارن و نظم خاص احساس آرامش بیشتری خواهند داشت.

متریال در طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

متریال کاربردی طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

متریال‌های پرکاربرد در ویلا کلاسیک دوبلکس معمولا سنگ‌های با کیفیت، لوکس و درجه‌یک هستند. برای کف باید مرغوب‌ترین سنگ‌ها و پارکت‌ها را به‌کار برد. متریال نرده‌ها، در، پنجره‌ها و حتی وسایل و لوازم دکوری‌ باید از نوع مرغوب و لوکس انتخاب شوند. در طراحی نرده‌ها، سقف، و نمای ویلای کلاسیک دوبلکس استفاده از چوب درختان مختلف با کیفیت در عین لوکس بودن فضایی گرم، جذاب و راحت ایجاد می‌کند.

رنگ در طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

رنگ در طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

در طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس بیشتر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود. این رنگ‌ها از نظر روانشناختی حس ظرافت، رسمیت، قابل اعتماد بودن و قدرت را برانگیخته می‌کند. رنگ‌هایی مانند مشکی، سفید، قهوه‌ای شیری، برنزی و طلایی در طراحی‌های کلاسیک کاربرد بالایی دارند.

ترکیب طراحی کلاسیک و تکنولوژی در ویلا کلاسیک دوبلکس

ترکیب طراحی کلاسیک با تکنولوژی مدرن در ویلا

استفاده از تکنولوژی مدرن و ایده‌های جدید در ویلای کلاسیک می‌تواند تا حد زیادی بر زیبایی و جلوه ویلا بیافزاید که شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از مصالح جدید در طراحی
  • ترکیب رنگ‌های مختلف و هماهنگ برای زیبایی بیشتر
  • به‌کار بردن سیستم‌های نورپردازی جدید
  • به‌کار بردن گل‌ها و گیاهان طبیعی در نما
  • تلفیق مبلمان مدرن کاربردی با کلاسیک

طراحی محوطه، نما و دکوراسیون داخلی ویلا کلاسیک دوبلکس

چگونگی طراحی محوطه، نما و دکوراسیون داخلی ویلای کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس باید طوری باشد که علاوه‌بر داشتن نمایی متقارن، زیبا و دلنشین بوده و از تمام امکانات روز برخوردار باشد. اکثر این ویلاها مجهز به استخر، سونا، جکوزی، محوطه‌سازی لوکس، دوربین مداربسته و سیستم‌های هوشمندسازی هستند. در طراحی ویلای کلاسیک باید به طراحی محوطه، دکوراسیون داخلی و نمای ویلا توجه داشت. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطلب جدیدترین متدهای طراحی ویلا را مطالعه کنید.

طراحی نمای ویلا کلاسیک دوبلکس

نمای ویلای دوبلکس کلاسیک

در طراحی نمای کلاسیک ویلا دوبلکس تنوع مصالح ساختمانی کاربردی نسبت‌به ویلاهای مدرن کمتر بوده، و بیشتر متریال سنگ به‌کار می‌رود. به‌کار بردن نورپردازی‌های مصنوعی جذاب باعث زیبایی هرچه بیشتر نمای کلاسیک دوبلکس می‌شود. طراحی و ساخت ویلاهای کلاسیک به‌دلیل داشتن تزیینات و مصالح با کیفیت پرهزینه هستند. برای کاهش هزینه طراحی نمای کلاسیک دوبلکس، می‌توان از مصالح‌ جایگزین مانند سیمان و تزیینات لوکس کمتری استفاده کرد. با شناخت شاخص‌های به‌کار رفته در نمای ویلای دوبلکس کلاسیک به‌راحتی می‌توان این سبک را از دیگر بناها مانند مدرن و نئوکلاسیک تشخیص داد:

  • هماهنگی و تناسب بی‌نظیر و بی‌نقص
  • تقارن در تمامی اجزا
  • ستون‌های بلند و سرستون‌های نقش‌دار و پرکار
  • سقف‌ها و پنجره‌های بلند
  • مجسمه‌ها و کتیبه‌های سنگی

پلان ویلا کلاسیک دوبلکس

پلان ویلای کلاسیک دوبلکس

در طراحی پلان انواع ویلا کلاسیک دوبلکس وروردی هال و راه‌پله باید در جای مناسبی قرار گیرد. طراحی نیم‌طبقه بالایی باید طوری باشد که هم نور کافی و هم دسترسی راحت به تمام فضاهای ویلا داشته باشد.

پله‌های داخلی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی ویلای دوبلکس کاسیک هستند که بسیار باشکوه‌اند. زیبایی و عظمت آن‌ها می‌تواند قیمت ویلا را تا چند برابر افزایش دهد. انواع پله‌های ویلای کلاسیک دوبلکس از نظر شکل شامل پله‌های گرد، قرینه، کنار دیوار و کم‌جا و از نظر متریال کاربردی شامل پله‌های‌ سنگی و چوبی هستند. اگر می‌خواهید فضای ویلا صمیمی‌‌ و دنج باشد می‌توانید از پله‌های کلاسیک ساده‌تر مانند پله کنار دیوار استفاده کنید.

معمولا در خانه‌های ویلایی مهمانی و دورهمی‌های بیشتری نسبت‌به خانه‌های آپارتمانی شکل می‌گیرد. به‌همین دلیل داشتن تعداد زیادی اتاق‌خواب نقش مهمی در محبوبیت ویلا کلاسیک دوبلکس خواهد داشت.

طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

طراحی داخلی ویلا کلاسیک دوبلکس

یکی از مشخصه‌های اصلی نمای داخلی ویلا دوبلکس کلاسیک استفاده از طرح‌های شطرنجی، راه‌راه و گلدار است. این طرح‌ها معمولا برای طرح پرده‌ها و پارچه‌ها کاربرد دارد. در این ویلاها پارکت‌هایی با طرح‌های منظم به‌کار می‌رود.

در طراحی داخلی ویلای‌ کلاسیک دوبلکس، گچ‌کاری و قرنیزهایی با جزییات زیبا و پرکار به رنگ‌های رنگ سفید و عاجی کاربرد دارد. البته حتما نباید قرنیز‌ها و گچ‌کاری‌ها طرح‌های سنتی داشته باشند اما باید دارای تعادل و تقارن شاخصه‌های اصلی سبک کلاسیک، باشند.

در طراحی دکوراسیون و نمای داخلی ویلا دوبلکس کلاسیک یا سنتی معمولا فرش‌های دستبافت با نقش‌های سنتی با اصالت به‌کار می‌رود. فرش‌های مدرن با نخ‌های پلاستیکی در این سبک فضا کاربردی ندارد.

در طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس از عناصری چون مجسمه‌های سنگی، نرده‌ها و مبلمان به این سبک استفاده می‌شود. به‌کار بردن نورپردازی‌های طبیعی و مصنوعی مناسب نیز جلوه بی‌نظیری به نمای داخلی ویلا دوبلکس کلاسیک به‌خصوص در هنگام شب می‌بخشد.

طراحی محوطه ویلا کلاسیک دوبلکس

طراحی محوطه ویلای دوبلکس کلاسیک

محوطه ویلای کلاسیک از مهم‌ترین بخش‌های طراحی است چراکه اولین فضایی خواهد بود که هنگام ورود دیده می‌شود. اجزای اصلی تشکیل دهنده محوطه ویلا کلاسیک دوبلکس شامل پایه ستون‌ها، مجسمه‌ها و گلدان‌های تزیینی سنگی می‌باشد. این عناصر به‌شکل متقارن در دو طرف مسیرها قرار می‌گیرند. به‌کار بردن نرده‌های چوبی به رنگ‌های خاکستری یا قهوه‌ای و پرچین‌های بلند و منظم دور تا دور محوطه انتخاب مناسبی برای طراحی محوطه ویلای کلاسیک خواهد بود. بهترین و لوکس‌ترین انواع گل‌ها و گیاهان را متناسب با آب و هوای منطقه انتخاب کنید. نورپردازی و ایجاد تقارن در طراحی محوطه ویلا به سبک کلاسیک نقش مهمی دارد طوری که نشان‌دهنده ابهت و تجمل سبک کلاسیک ‌باشد. برای آشنایی با چگونگی طراحی حیاط ویلای مدرن مطلب حیاط‌سازی مدرن را بخوانید.

نمای داخلی ویلا کلاسیک دوبلکس کوچک

نمای داخلی ویلای دوبلکس کوچک

با افزایش روزافزون قیمت زمین خصوصا در شمال کشور و شهرهای بزرگ، بسیاری از افراد به زمین‌های بزرگ با متراژ بالا دسترسی ندارند. اما طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس زیبا، در زمین‌های کوچک نیز ممکن است. چراکه ویلای دوبلکس با داشتن دو طبقه، متراژ زیربنای بیشتری نسبت‌به ویلای یک طبقه خواهد داشت. پله‌های کم‌جا یا کنار دیوار که جای کمتری اشغال می‌کنند مناسب ویلای دوبلکس کوچک هستند. استفاده از طرح‌های ساده‌تر، رنگ‌های روشن و نورپردازی‌های مناسب نمای داخلی ویلای دوبلکس کوچک را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان خواهد داد.

مزایای طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

مزایای طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس

طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس که حاصل ترکیب هنر ایران باستان و معماری روم و یونان باستان می‌باشد مزایا و طرفداران خاص خود را دارد. از مزایای طراحی ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام و مقاومت بالا: مصالح کاربردی در ویلای دوبلکس کلاسیک با کیفیت و لوکس بوده از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. این ویژگی موجب می‌شود در مرور زمان آسیب کمتری به بنا برسد.

دردسترس بودن مصالح: یکی دیگر از مزایای طراحی ویلای کلاسیک دوبلکس در دسترس بودن مصالح مورد نیاز است. این مصالح در ایران موجود بوده و در دسترس افراد قرار می‌گیرد و نیازی به واردات مصالح از کشورهای دیگر نیست.

شکوه و ابهت در نما و دکوراسیون داخلی: طراحی ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک وقار، شکوه و اصالت خاصی داشته و شخصیت ویژه‌ای به بنا می‌بخشد.

جداسازی فضای خصوصی از عمومی: در طراحی پلان ویلا کلاسیک دوبلکس فضاهای خصوصی مانند اتاق‌خواب‌ها در طبقه بالا و فضاهای عمومی چون سالن پذیرایی در طبقه پایین قرار می‌گیرند.

دراختیار داشتن زیربنای بیشتر: دوبلکس و دو طبقه بودن این سبک ویلا موجب می‌شود در زمینی با متراژ ثابت، فضای زیر بنای بیشتری در اختیار قرار ‌دهد.

دکوراسیون ویلا کلاسیک دوبلکس

معایب طراحی ویلای دوبلکس کلاسیک

باتوجه به کاربرد متریال و سنگ‌های لوکس و گران‌قیمت و پر نقش و نگار بودن این سبک، ویلای کلاسیک دوبلکس هزینه‌های بالایی خواهد داشت. همچنین مبلمان کلاسیک و لوکس در فضای ویلا که معمولا برای گذران اوقات فراغت به‌کار می‌رود راحتی لازم را نخواهد داشت. این موارد را می‌توان از معایب ویلای کلاسیک دوبلکس برشمرد.

طراحی ویلا کلاسیک دوبلکس شیک و لاکچری

کلام پایانی

نمای ویلا کلاسیک دوبلکس از فرهنگ و سبک معماری ایران باستان گرفته شده و با اعمال تغییراتی با هنجارهای امروز سازگاری پیدا کرده است. این سبک ویلا در ایران طرفداران زیادی داشته و با مصالح با کیفیتی مانند سنگ مرمر یا گرانیت و چوب طراحیمی‌شود. شما هم اگر به طراحی سبک ویلا کلاسیک دوبلکس علاقمند هستید می‌توانید با کمک این مطلب لوکس‌ترین و خاص‌ترین ویلا را داشته باشید.

برای آشنایی با چگونگی طراحی ویلا مطلب صفر تا صد طراحی ویلا را بخوانید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه