visibility 55 today 1400/7/17

انواع سبک طراحی ویلا؛ از ساده و سنتی تا لوکس و لاکچری!

هنگامی که قصد دارید ویلایی خریداری کنید و یا در مدت کوتاهی در آن ساکن شوید، اولین فاکتوری که برای انتخاب مکان مورد پسند خود به ذهنتان می‌رسد، نوع طراحی و جلوه‌های بصری آن است. معماران امروز با انواع سبک‌های طراحی ویلا آشنا هستند و گاهی به سلیقه مشتری این سبک‌ها را با همدیگر تلفیق می‌کنند تا فضایی چشم‌نواز و شکیل برای ساکنان آن بسازند. در این مقاله تیمی از معماران و طراحان حرفه‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که در ساخت پروژه‌های عظیم شهرک‌سازی در سبک‌های مختلف رزومه‌ای قوی دارند. در این مطلب شرکت طراحی معماری و بازسازی تازنگ ما را با الگوهای متفاوت ویلاسازی و نحوه اجرای آن آشنا خواهد کرد. با ما همراه باشید.

blog post

طراحی و اجرای نمای چوبی ویلا

blog post

طراحی و اجرای کفپوش چوبی استخر

کدام سبک ویلا؟ 

ویلاها بر حسب شکل و ظاهر و مصالح مصرفی و فاکتورهای دیگر می‌توانند به چند طریق دسته‌بندی شوند، اما به صورت کلی بر اساس شکل ساختاری و سبک معماری، ویلاها را طبقه‌بندی می‌کنند.

blog post

پروژه احداث محوطه سازی ویلای مسکونی نوشهر (آقای زاهدی فر)

انواع سبک طراحی ویلا بر اساس شکل ساختاری

سبک‌های ساختاری معمولا به شکل و ظاهر ویلا و تعداد طبقات آن بستگی دارد. بر این اساس ویلاها در یکی از چند دسته زیر قرار می‌گیرند:

ویلای همکف

ویلاهای همکف یا فلت همانطور که از اسم آن برمی‌آید دارای یک طبقه هستند و بر روی زمین یا بستری بتنی قرار دارند.

ویلای نیم‌ پیلوت

در این سبک از طراحی ویلا فضای بلااستفاده ساختمان به طرز سودمندی استفاده می‌شود. به این صورت که در بخش بام یک یا دو فضا به صورت نیم‌طبقه طراحی شده و می‌توان در آن از فضای آزاد نیز بهره برد. ویلای نیم‌پیلوت از لحاظ زیبایی‌شناختی و استفاده بهینه از محیط، مزیت‌های فراوانی نسبت به سبک همکف دارد.

blog post

طراحی و اجرای نمای متحرک شهرک همیلا

ویلای دوبلکس

طرح دوبلکس که بیشتر از بقیه سبک‌ها به مذاق ما ایرانی‌ها خوش آمده است، شامل دو طبقه با کاربری مختلف بوده که از طریق راه‌پله به یکدیگر مرتبط‌اند. معمولا در طبقه اول آشپزخانه و هال و پذیرایی و در طبقه دوم سرویس بهداشتی و اتاق خواب‌ها قرار می‌گیرند. یکی از عناصر زیبایی‌بخش ویلاهای دوبلکس راه‌پله‌ها هستند.

blog post

نمونه طراحی و اجرای معماری ویلای دوبلکس

در طراحی راه‌پله‌ها باید به استانداردهای ظاهری و فنی دقت زیادی شود تا امنیت رفت و آمد اهالی ویلا به خطر نیفتد. انواع راه‌پله در ویلاهای دوبلکس به شرح زیر است:

 • راه پله دوبلکس نیم دایره
 • راه پله دوبلکس فرم گرد
 • راه پله دوبلکس فلزی
 • راه پله دوبلکس چوبی
 • راه پله دوبلکس سه‌طرفه
 • راه پله دوبلکس مربعی

blog post

طراحی راه‌پله دوبلکس چوبی

ویلای تریبلکس

این مدل از انواع سبک طراحی ویلا که معمولا در زمین‌هایی با مساحت کمتر ساخته می‌شوند به گوش معماران ایرانی کمی ناآشنا هستند، زیرا معمولا زمین‌هایی که برای ساخت ویلا استفاده می‌‍شوند زیربنای بالا دارند و طرح دوبلکس در آن‌ها پیاده می‌شود. سبک تریبلکس از سه طبقه مجزا تشکیل شده که از طریق مسیرهایی به هم ارتباط دارند و به‌علت ارتفاع بیشتر، چشم‌انداز زیباتری را در اختیار صاحبان خود قرار می‌دهند.

blog post

طراحی پلان ویلای لواسانات

blog post

طراحی پلان ویلای لواسانات

انواع سبک طراحی ویلا بر اساس نوع معماری

سبک ویلا شکل و حال کلی ویلا را توصیف می‌کند. سبک‌های مختلف بر اساس فرهنگ‌ها و سلیقه‌های اجتماعی متفاوت پدید آمده‌اند، در ایران غالبا چند سبک رایج زیر اجرا می‌شود:

ویلای مدرن

سبک مدرن که بیشتر در بین جوان‌ها طرفدار دارد در استفاده از مصالح محدودیتی ندارد و می‌توان کل آن را از بتن ساخت و یا از ترکیب چوب و شیشه استفاده کرد و ظاهری لاکچری به فضا بخشید.

blog post

طراحی و ساخت ویلا پاناراما در مشاء

ویلای معاصر

این نوع از انواع سبک‌های طراحی ویلا، دارای پنجره‌ها و بازشوهای بزرگ است و از نور طبیعی محیط به خوبی بهره می‌برد. ویلاهای معاصر نامتقارن‌اند و از مصالح طبیعی مانند سنگ و چوب ساخته می‌شوند.

blog post

طراحی و ساخت ویلای معاصر مدرن

ویلای کلاسیک

بسیاری از ما ایرانی‌ها سنتی‌پسندیم و در چندراهی انتخاب سبک ویلا، مدل کلاسیک را برمی‌گزینیم. در معماری کلاسیک معمولا از مصالحی مانند سنگ مرمر، گرانیت، شیت و تراورتن، آجر، سفال و چوب استفاده می‌شود.

blog post

طراحی و اجرای ویلا با طراحی کلاسیک

ویلای مینیمال

سبک مینیمال هنوز در کشور ما جا باز نکرده اما در سطح دنیا در حال پیشرفت است. در ویلای مینیمال همان طور که از اسم آن برمی‌آید از حداکثر سادگی استفاده می‌شود، چه در طرح و نقشه و چه در رنگ و مصالح. این ویلاها فضاهایی باز، غرق در نور و روشنی دارند و از هرگونه دکوراسیون دورند.

blog post

نمونه کار طراحی ویلای مینیمال و شیک

ویلای ییلاقی

این سبک طراحی ویلا برای افرادی که در بالا رفتن از راه‌پله مشکل دارند و به ارتفاع علاقه‌ای ندارند پیشنهادی عالی است. شیب سقف این نوع ویلا کم است و می‌توانید با نردبان به تراس بالایی بروید و از منظره جنگل و طبیعت سبز لذت ببرید.

blog post

طراحی شهرک ویلایی پزشکان در محمودآباد

مراحل ساخت ویلا 

برپا کردن یک ویلای شیک فقط به خوش‌طرح بودن آن بستگی ندارد، همیشه اجرای درست و اصولی در کنار طراحی خوب است که منجر به نتیجه‌ای فوق‌العاده می‌شود. در اجرا، مسائل اقلیمی و آب و هوایی، نورگیری، تهویه و جلوگیری از پرت شدن فضاهای خانه از جمله چالش‌هایی هستند که مهندسان با آن مواجه خواهند شد. نکته دیگر این است که در طراحی بایستی به سایت ویلا، نحوه جایگذاری ساختمان ویلا در سایت، هماهنگی میان طبقات، سطح اشغال اصولی و مناسب فضاها و ساختار ساده یا شیب‌دار سقف توجه ویژه شود. اجرای این موارد باید از استانداردهای مباحث مقررات ملی پیروی کند تا ساختمان کمترین نقص را داشته باشد.

در اجرا و ساخت انواع سبک ویلا این مراحل همواره طی می‌شود:

blog post

طراحی و ساخت ویلا پاناراما در مشاء


blog post

مراحل ساخت ویلای مدرن و شیک

تایید نقشه 

زمانی که کلیه نقشه‌ها توسط مهندس معمار و محاسب تحویل و تایید شد باید روی زمین ویلا نقطه‌گذاری و تعیین محدوده انجام شود. برای این کار دو عدد گل‌میخ در دو نقطه از زمین قرار داده شده و به کمک ریسمان و یک گونیای بزرگ یک‌متری موقعیت نقطه سوم به دست می‌آید. وقتی سه نقطه از زمین به دست آمد برای پیدا کردن نقطه چهارم باید با متر، سر و ته زمین متراژ شده و همخوانی طول و عرض زمین با ابعاد نوشته شده در نقشه چک شود. با پیدا کردن نقطه چهارم محدوده زمین ویلا به دست آمده و آماده برای مراحل بعدی است.

خاکبرداری و اجرای فونداسیون

برای پی‌کنی مناسب باید ابتدا چندین لایه از خاک سست روی سطح زمین برداشته شود. بسته به نوع زمین، عملیات خاکبرداری که زیر نظر مهندس ناظر انجام می‌شود توسط بیل مکانیکی و یا لودر و کامیون اجرا خواهد شد.

رگلاژ و تسطیح

زمانی که سطح خاک سست کنده شد بایستی از روی زمین پاکسازی شده و زمین تسطیح گردد.

blog post

طراحی و ساخت ویلا پاناراما در مشاء

بتن مگر یا پاکیزگی

در این مرحله در محل‌هایی که قرار است فونداسیون اجرا شود به ارتفاع 15 الی 20 سانتی‌متر بتن مگر می‌ریزیم. این کار باعث می‌شود در مراحل بعدی سیمان به خاک بستر نفوذ نکند.

قالب‌بندی

سپس از قالب‌های فلزی، چوبی، آجری و یا فایبرگلاس برای اجرای پی استفاده می‌شود. وقتی قالب‌ها بسته شدند فونداسیون آماده بتن‌ریزی می‌شود، بتن در این قالب‌ها ریخته شده و پس از سفت و سخت شدن، قالب‌ها از آن جدا می‌شوند و پی ساختمان شکلی مرتب به خود می‌گیرد.

اجرای ستون‌ها

در این مرحله بسته به اینکه ساختمان فلزی است یا بتنی، ستون مخصوص به آن در ابعاد و اندازه‌های دقیق روی فونداسیون اجرا می‌شود.

blog post

طراحی و ساخت ویلا پاناراما در مشاء

اجرای سقف

پس از اجرای ستون و کارگذاری تیرچه‌ها و قالب‌گذاری دور سقف طبق نقشه، نوبت به بتن‌ریزی سقف می‌شود. بهتر است بتن سقف را به صورت آماده از کارخانه تهیه کنیم و با پمپ به محل ساخت ویلا ببریم. برای جلوگیری از کرم‌زدگی بتن باید حباب‌های اضافه از آن خارج شود که این کار توسط دستگاه ویبراتور انجام خواهد شد. سپس تا 1 هفته کارگران عملیات آبپاشی بتن را انجام می‌دهند تا بتن سقف به خوبی سفت شود و استحکام لازمه را به دست بیاورد.

دیوارچینی

پس از اجرای سقف، دیوارها چیده می‌شوند و محدوده فضاهای مختلف مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق خواب‌ها و ... طبق نقشه به طور دقیق مشخص می‌شود.

نازک‌کاری

مرحله آخر ساخت ویلا نازک‌کاری است. در این مرحله کارهای نهایی مانند گچ‌کاری دیوارهای داخلی و لوله‌کشی گاز و آب و کارهای تاسیساتی انجام می‌شود. پس از انجام سرامیک و کاشی‌کاری، درها و پنجره‌ها جاگذاری شده و سپس کلید و پریز و شیرهای آب حمام و سرویس بهداشتی در جای خود قرار می‌گیرند و تمام! ویلای شما آماده استفاده است!

blog post

طراحی شهرک ویلایی پزشکان در محمودآباد

اصول مهم در انواع سبک طراحی ویلا

این نکات و گوشزدها مخصوص طراحان ویلاست:

 • در محوطه داخلی ویلا از پاسیو استفاده کنید.
 • حواستان باشد که رنگ‌هایی که در طراحی ویلا استفاده می‌کنید می‌تواند روحیه ساکنان آن را تقویت و یا تضعیف کند.
 • استفاده از آلاچیق، باربیکیو و گیاهان زینتی در محوطه خارجی را فراموش نکنید.
 • نمای ویلا را با مطالعه و دقت انتخاب کنید. دست شما برای انتخاب باز است و تا دلتان بخواهد نماهای متنوع در معماری وجود دارد.
 • از نورپردازی ویلا غافل نشوید. در هر سبکی از طراحی ویلا نورپردازی در جذابیت بصری آن انقلاب ایجاد می‌کند.
 • بازشوها را به اندازه و اصولی طراحی کنید و موقعیت آن را در نظر بگیرید.

blog post

طراحی پلان ویلای لواسانات

blog post

طراحی و بازسازی باغ ویلای شهریار

سخن پایانی

ویلا محلی برای استراحت و تمدد اعصاب به دور از هیاهوی شهر است. طراحی ویلا یک موضوع سلیقه‌ای است. مهندسان با توجه به خوشایند مشتری سبکی را برای ساخت ویلای او انتخاب می‌کنند که مناسب روحیات و بودجه او باشد. امروزه انواع سبک‌های طراحی ویلا در ایران اجرا می‌شود که صاحب ویلا با هر ذوق و طبعی می‌تواند یکی از آن‌ها و یا تلفیقی از آن‌ها را انتخاب کند.

شرکت طراحی معماری و بازسازی تازنگ با استفاده از مهندسان و معمارانی خوش‌ذوق و متخصص، سابقه‌ای ممتاز در ساخت، بازسازی و نوسازی ویلا در انواع سبک‌ها دارد و طراحی معماری و دکوراسیون داخلی مطابق با عملکرد، رعایت استانداردها و خواسته کارفرما، به شما کمک خواهد کرد تا صاحب ویلای مورد علاقه خود شوید. برای بازدید از پروژه های این شرکت به صفحه گروه معماری تازنگ و اینستاگرام این شرکت سر بزنید.

 

مطالب پیشنهادی:

نویسنده: مهشید بختیاری

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
عکس خانه های لوکس، پروژه‌های لاکچری بهار بهستانی در عراق

عکس خانه های لوکس، پروژه‌های لاکچری بهار بهستانی در عراق

چراغ حیاط، جدیدترین مدل‌های مدرن و ویلایی

چراغ حیاط، جدیدترین مدل‌های مدرن و ویلایی

پاف طرح سنتی، ببخشید بر تکه‌های فرش آنتیک نشسته‌اید!

پاف طرح سنتی، ببخشید بر تکه‌های فرش آنتیک نشسته‌اید!

کسب و کارها پیشنهادی
دکوراسیون و کاغذ دیواری من certificate
دکوراسیون و کاغذ دیواری من

دکوراسیون و کاغذ دیواری من

دکوراسیون بن کیو certificate
دکوراسیون بن کیو

دکوراسیون بن کیو

بازسازی و معماری فلورانس certificate
بازسازی و معماری فلورانس

بازسازی و معماری فلورانس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent