اصول طراحی و ساخت ویلا به همراه نکات مهم معماری

اصول طراحی و ساخت ویلا به همراه نکات مهم معماری

به قلم: یاسمین ثریا

 

گروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما
goldگروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما

این روزها که بازار ویلاسازی داغ است و بسیاری از مالکان به فکر ساختن یک ویلای لاکچری و خاص هستند تیم چیدانه تصمیم دارد تا درباره طراحی و ساخت ویلا اطلاعات کاملی را به شما همراهان عزیز ارائه بدهد. به نظر شما برای صفر تا صد ساختن یک ویلا به چه مقدار زمان نیاز داریم؟ شما بعنوان یک مالک دوست دارید ویلای خود را در چه سبکی بسازید؟ در طراحی یک ویلای لوکس چه آیتم‌هایی باید لحاظ شود؟ چه اسکلتی برای ویلاسازی مناسب‌تر و پرطرفدارتر است؟ فکر می‌کنید چه مراحلی باید طی شود تا شما به ویلای رویایی خود برسید؟ کارشناسان گروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما در این مقاله به همه این سوالات پاسخ خواهند داد. با ما همراه باشید.

مبلمان اداری ارگو

طراحی و ساخت ویلا شامل چیست؟

اگر بخواهیم مراحل ویلاسازی را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم که صفر تا صد طراحی و ساخت ویلا شامل ایده‌پردازی، هزینه و اجراست. ساختن ویلا مانند ساختن هر بنای دیگری به یک طرح اولیه نیاز دارد. سپس هزینه تخمینی ساخت و ساز برآورد می‌شود، با توجه به شرایط آب و هوایی مواد مصالح انتخاب شده و در نهایت اجرا صورت می‌پذیرد. برای ساخت ویلا به امنیت مالی نیاز دارید تا بتوانید در حین پروسه اجرا از پس هزینه‌های پروژه بربیایید. اگر چنین سرمایه‌ای در اختیار دارید بهتر است قید خرید ویلای آماده را بزنید و به ساختن ویلای دلخواهتان فکر کنید، ویلایی که درست شبیه به همان چیزی است که در ذهنتان نقشه آن را ریخته‌اید.

گروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما
goldگروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما

مراحل طراحی و ساخت ویلا

اگر می‌خواهید ویلای رویایی‌تان را بسازید باید پیش از هرچیز مراحل پروژه را با جزئیات بشناسید:

 1. جلسه بررسی اهداف با معماران
 2. یافتن زمین و لوکیشن
 3. تخصیص بودجه به پروژه ساخت ویلا
 4. یافتن گروه معماران و طراحان داخلی
 5. بررسی عمرانی پروژه و راهکارهای مهندسی
 6. عقد قرارداد رسمی با شرکت پیمانکار
 7. ساخت سازه ویلا
 8. ساخت بنای ویلا
 9. طراحی داخلی ویلا
 10. محوطه سازی ویلا

موارد 1 تا 4 کاملا بر عهده خودتان است. ابتدا در اینترنت یا ژورنال‌های ساختمان و دکوراسیون باید بنا یا ویلایی که می‌پسندید را مشخص کنید؛ این ایده‌ها را در گوشی موبایل یا تبلت خود دسته بندی کنید؛ سپس ببینید ویلای ییلاقی‌تان را می‌خواهید در کجا بسازید؛ زمین مورد نظر را بخرید. در مرحله بعد باید ببینید بودجه کافی برای تامین مراحل ساخت ویلا را دارید؟ بعد از تامین بودجه کافی، معماران باتجربه که مهارت کافی در دانش مهندسی ساخت و طراحی ویلا دارند را پیدا کنید و درباره پروژه رویایی ساخت ویلای‌تان با آنها جلسه داشته باشید.

گروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما
goldگروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما

حالا نوبت عرض اندام مهندسان است!

بعد از طی مراحل 1 تا 4، مهندسان پروژه از نظر عمرانی و ساخت و ساز، آزمایش‌ها و آنالیزهای مورد نیاز را از زمین ویلای‌تان انجام می‌دهند و حالا باید درباره طراحی نقشه گفتگو کنید. در این فاصله زمانی مراحل ساخت ویلا به این ترتیب خواهند بود:

 • طراحی نقشه ویلا: اتاق خواب‎ها، ورودی، هال، پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و محوطه
 • محاسبات عمرانی نقشه: در این مرحله محاسبات مهندسی درباره اسکلت بتنی یا فلزی انجام می‌شود.سپس نقشه روی زمین ویلا اجرا می‌شود.
 • پی‌کنی ویلا: مهندسان و ناظران پروژه، فنداسیون پروژه را اجرا می‌کنند.
 • اسکلت ویلا:اسکلت بتنی یا فلزی نصب می‌شود.

به مراحل جذاب ویلاسازی نزدیک می‌شوید

وقتی اسکلت ویلا شکل گرفت زمان سفت‌کاری و سپس نازک‌کاری فرا می‌رسد. از اینجا به بعد ساخت ویلا برای مالکان جذاب می‌شود. زیرا می‌توانند در هر مرحله نظرات خود را با پیمانکار در میان بگذارند و ساخت ویلا را همانطور که مدنظرشان هست پیش ببرند. سفت‌کاری، نازک‌کاری، نماسازی و محوطه‌سازی از اقدامات مهمی هستند که در این مرحله اجرایی می‌شوند.

گروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما
goldگروه معماری و دکوراسیون داخلی زیما

پیمانکارهایی که برقکاری، گچکاری، تاسیسات، کف کاری، طراحی سقف و رنگ‌کاری دیوارها را انجام می‌دهند در محل پروژه فعالیت خود را آغاز می‌کنند. اگر مراحل ساخت ویلا در شمال را دنبال می‌کنید؛ در این منطقه باید حتما به عایق‌کاری بنا نیز توجه شود. از طرفی طراحی محوطه نیز به صورت موازی آغاز می‌شود.

طراحی داخلی؛ غول مرحله آخر ویلاسازی

حالا که بیشتر مسیر ویلاسازی را طی کرده‌اید نوبت آن است که نوع مواد و متریال دلخواهتان را به همراه نقشه لوکسی که از دیزاین فضای داخلی در ذهنتان دارید با پیمانکار در میان بگذارید تا طراحی دکوراسیون داخلی ویلا گام به گام انجام شود. از نصب پله‌های شیشه‌ای، نورپردازی زیبا و دیدنی، نرده‌های استخر، کابینت‌های شیک و مدرن، کاغذ دیواری لوکس و تمام ایده‌های جذابتان در این مرحله رونمایی کنید و در نهایت به ویلای رویایی‌تان دست بیابید.

یک نکته مهم …

یکی از موارد مهمی که کمتر کسی هنگام طراحی و ساخت ویلا به آن توجه می‌کند بحث آینده‌نگری است. بله! هنگام طراحی نقشه ویلا شما باید به یکسری از جزئیات توجه ویژه داشته باشید. بعنوان مثال شما قرار است حدودا برای چه مدتی در این ویلا زندگی کنید؟ آیا در میان افراد خانواده شما کودک یا فرد سالخورده حضور دارد یا خیر؟ اگر چنین است باید در طراحی نقشه آن یکسری ملاحظات را در نظر بگیرید. شاید قصد داشته باشید در آینده ویلا را به دفتر کارتان تبدیل کنید، پس باید ویلا را طوری بسازید که انعطاف‌پذیری تغییر را داشته باشد. بنابراین توصیه اکید ما این است که در هر مرحله از طراحی نقشه حضور فعال داشته باشید و در مورد نحوه ساخت ویلا نظر بدهید. زیرا بهترین ویلا برای شما ویلایی است که با شرایط و روحیات شما و اعضای خانواده سازگار باشد.

ویلا باید مهندسی‌ساز باشد

همانطور که تا به اینجای مقاله خواندید ویلاسازی یک پروژه بزرگ و سنگین است. مدیر پروژه باید بتواند تمامی مراحل را به صورت اصولی طی کند، از بهترین مهندسان صنعت ساخت و ساز استفاده کندف باکیفیت‌ترین مواد و مصالح را به کار ببندد و همه چیز را مطابق با برنامه زمانی پیش ببرد تا به موفقیت برسد. بنابراین در مبحث طراحی و ساخت ویلا هیچ چیز مهم‌تر از انتخاب یک شرکت سازنده معتبر نیست.

شرکت زیما سازه با تجربه 20 ساله متشکل از طراحان و کارشناسان آموزش دیده، با سابقۀ چند ساله در زمینه‌های طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی بوده که در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی، بازسازی ‌و مشاوره در خصوص چیدمان در حال فعالیت است.

حرف آخر

طراحی و ساخت ویلا دنیای پیچیده‌ای دارد، به همین علت در پروسه ساخت آن به یک تیم معماری زبده و باتجربه نیاز دارید تا قدم به قدم شما را به ویلای دلخواهتان نزدیک کنند. اگر به دنبال ساخت ویلا، بازسازی ساختمان، محوطه‌سازی و خدمات پیمانکاری هستید می‌توانید به کارشناسان گروه معماری زیما مراجعه کنید و از مشاوره متخصصان این شرکت در حوزه ویلاسازی بهره‌مند شوید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه