خانه اخوان در کاشان، متفاوت‌ترین بازسازی!

خانه اخوان در کاشان، متفاوت‌ترین بازسازی!

به قلم: تحریریه چیدانه

شهر زیبای کاشان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران محسوب می شود که به داشتن خانه های بزرگ، زیبا و قدیمی شهرت خاصی دارد. این خانه ها نمایانگر معماری بی نظیر و پر ارزش ایرانی هستند که در گذر زمان و تغییر کالبد شهر، هویت و رنگ و بوی تاریخی خودشان را حفظ کرده اند. احاطه شدن شهر کاشان توسط کویر مرکزی و کوه‌های کرکس موجب جذب گردشگران می‌شود؛ چرا که چشم‌انداز شگفت‌انگیز کویر از یک سو و وجود آبادی‌هایی نظیر قمصر، نیاسر، اردهال و قهرود در دامنه‌های کرکس از سوی دیگر، گردشگران را مجاب به بازدید از این شهر تاریخی و مناظر طبیعی و منحصربه فرد آن می‌کند. در این مقاله درباره خانه اخوان در کاشان و معماری و موقعیت این خانه سخن خواهیم گفت.

chidaneh ad banner

خانه تاریخی اخوان در کاشان

خانه اخوان کاشان یکی از خانه های پر پیج و خم و اسرار آمیز شهر کاشان است. مالک این خانه، خانواده اخوان است و این بنای معروف این روزها در بافت تاریخی شهر کاشان قرار دارد. شاید اولش تعجب کنید، ولی این قدیمی نیست و نمی‌شود با خانه بروجردی ها و طباطبایی ها مقایسه‌‌اش کرد.این جا را مهندس کیارش اقتصادی طراحی کرده، آن هم در سال 1390 هجری شمسی! معمار تبریزی کارش این است که خانه‌‌های از بین رفته را به اقامتگاه‌های بومگردی تبدیل می‌کند. خانه اخوان نیز جز همین عمارت ‌ها است. این خانه 450 مترمربع وسعت دارد. خطوط منحنی به کار رفته در معماری، این خانه را خاص جلوه می ‌دهد. در خانه اخوان کاشان، معماری مدرن و سنتی ترکیب شده و عمارتی کم‌ ظیر متولد گشته است.

مطلب خواندنی دیگر: 9 کافه بی نظیر در دل خانه های قدیمی تهران!

خانه اخوان در کاشان

داستان معماری خانه اخوان

چون خانه را با کاهگِل بازسازی کرده ‌اند، همه فکر می‌کنند که بنایی تاریخی و متفاوت در کاشان است. قصه این خانه بر می‌گردد به اوایل سال 90. وقتی یکی از دوستان مهندس کیارش اقتصادی که کاشانی است با او تماس می‌گیرد و پیشنهاد خرید خانه‌ای تاریخی به او می‌دهد که در حال ویرانی است. خانه شامل یک بخش اصلی است و یک حیاط پشتی که چیزی جز ویرانه از آن باقی نمانده است.

کیارش اقتصادی، کارشناس معماری است و کارشناس ارشد مرمت. هر دو تخصصش را در این سازه به کار می‌برد. بخش اصلی را که نشانه‌هایی برای مرمت دارد با حفظ اصالت مرمت می‌کند و حیاط ویران را می‌سازد. خانه با متراژ حدودی 450 متر در همان سال به قیمت 50 میلیون تومان فروخته می‌شود و بعد از بازسازی به بابک اخوان فروخته می‌شود، کارآفرین برتر حوزه پوشاک الیاف طبیعی که اهل تهران است و دلبسته بافت تاریخی کاشان. حالا هم به همان اسم معروف شده، خانه اخوان که البته انگار قرار است تبدیل شود به مجموعه اقامتی تا دیگران هم کمی از لذت زندگی در این خانه را بچشند.

مطلب پیشنهادی: بازسازی خانه های قدیمی، با الهام از عدد 7 در خانه 55 ساله اصفهان!

موقعیت خانه اخوان در کاشان

موقعیت خانه اخوان در کاشان

خانه اخوان کاشان پشت مسجد آقابزرگ است. به خیابان فاضل نراقی بروید و کوچه مسجد آقابزرگ را پیدا کنید. خانه اخوان کاشان درست کنار هتل خانه دوست است. خانه اخوان در محله گذر آب انبار خان واقع شده است.

خانه اخوان در کاشان

در آخر

عطر و بوی دلنشین گلاب، معماری اعجاب‌انگیز خانه‌های تاریخی کاشان، نمای قدیمی شهر و طرح و نقش جذاب قالی‌های کاشان، هرساله علاقه‌مندان به تاریخ، فرهنگ و هنر را به سمت این شهر جادویی می‌کشاند. ما در این مطلب از چیدانه درباره بنای تاریخی خانه اخوان در کاشان، مطالبی  را در اختیار شما قرار دادیم تا در هنگام سفر به این مکان دیدنی، دیدگاه مناسبی نیز داشته باشید.

منبع: سیری در ایران

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه