visibility 2504 today 1400/4/22

آلاچیق پشت بام؛ قبل از انتخاب این نکته ها را بدانید!

یکی از فضاهایی که این روزها مورد توجه طراحان قرار گرفته؛ پشت بام است! روف­ گاردن، بام­ سبز و باغ بام از ایده­ هایی است که در آن از فضای به ظاهر بی ­استفاده‌­ی بام استفاده کاربردی می ­شود. عناصر مختلفی برای طراحی بام سبز استفاده می ­شود که آلاچیق یکی از آنهاست. آیا می ­توان هر نوع آلاچیقی را بر روی بام نصب کرد؟ برای سفارش آلاچیق پشت ­بام باید به چه نکته­ هایی توجه شود؟ در این مطب راجع به آلاچیق پشت­ بام صحبت می­ کنیم. با این مطلب از چیدانه همراه باشید.

 

آلاچیق پشت بام در بام سبز

آلاچیق پشت بام در روف گاردن 

برای کاربردی شدن و زیبایی روف­ گاردن از اجزایی مانند؛ گل و گیاهان زینتی، محل نشستن، آبنما و آلاچیق پشت بام استفاده می ­شود. آلاچیق پشت ­بام باید ویژگی­ هایی داشته باشد که بتوان آن را در پشت­ بام نصب کرد و قابل استفاده برای افراد باشد. آلاچیق را با توجه به سبک طراحی بام سبز انتخاب می­ کنند. آلاچیق با فرم­ های مختلف دایره، مربع، مستطیل و یا شش ضلعی از آلاچیق­ های متداول مورد استفاده در طراحی محوطه و یا بام سبز هستند. 

مطلب پیشنهادی: انواع آلاچیق­ های مدرن، دورهمی ­های گرم در حیاط خانه

 

آلاچیق پشت بام؛ فلزی، چوبی یا شیشه ­ای؟

آلاچیق پشت بام چوبی: 

یکی از انواع پرطرفدار آلاچیق پشت­ بام؛ نوع چوبی آن است. متریال چوب به دلیل حسی که از طبیعت به محوطه وارد می­ کند انتخاب بسیاری از کارفرماها است. ترموود از متریال­ هایی است که برای ساخت آلاچیق پشت بام چوبی استفاده می ­شود.ولی این نوع چوب هزینه بالایی دارد.

مطلب پیشنهادی: آلاچیق چوبی، طراحی و ساخت آلاچیق چوبی، مدل­ های آلاچیق چوبی

 

blog post

طراحی و اجرای جذاب روف گاردن

آلاچیق پشت بام چوب پلاست:

 به دلیل اینکه چوب متریالی گران و نیازمند نگهداری است؛ اغلب مجریان بام سبز و محوطه ­سازی از متریال­ هایی مانند چوب ­پلاست که ترکیبی از پلاستیک و چوب است استفاده می ­کنند. قیمت چوب پلاست نسبت به چوب مقرون به صرفه ­تر است. اسکلت اصلی برای ساخت آلاچیق با روکش چوب پلاست فلزی است.

مطلب پیشنهادی: تفاوت ترموود و چوب پلاست، نکات خواندنی این دو متریال پاییزی!

 

آلاچیق پشت بام شیشه ای

آلاچیق پشت بام شیشه ­ای:

یک آلاچیق با دیواره­ های شیشه ­ای؛ گزینه ­ی مناسبی برای چهارفصل است. آلاچیق ­هایی با دیواره شیشه ­ای را می­ توان طوری طراحی کرد که در فصل گرم دیواره­ های آن قابل باز شدن باشند و دور تا دور آن هوا جریان پیدا کند و در فصل سرد وجود این دیواره ­ها فضای داخل را گرم نگه می­ دارد و در عین حال منظره بیرونی قابل دیدن است. با توجه به میزان استفاده از آلاچیق در هر فصل می­ توانید آلاچیق شیشه ­ای را انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی: آلاچیق شیشه­ ای؛ مزایا و معایب

 

آلاچیق پشت بام فلزی

آلاچیق پشت بام فلزی:

برخی از افراد آلاچیق فلزی را با توجه به طول عمر بالا و مقاومت آن انتخاب می­ کنند. آلاچیق فلزی را با طرح­ های متنوعی می ­توان سفارش داد. آلاچیق فلزی برای یک محوطه بام سبز با سبک کلاسیک و مجلل می­ تواند مناسب باشد. فلز آلومینیوم با توجه به مقاومت بالا و وزن پایین؛ برای ساخت آلاچیق فلزی مناسب است.

 

blog post

طراحی و اجرای آلاچیق

blog post

طراحی و ساخت ویلا

برای انتخاب آلاچیق پشت بام به این عوامل توجه کنید!

1.توجه به اقلیم: 

برای انتخاب آلاچیق پشت بام باید به اقلیم منطقه توجه شود. به طور مثال آلاچیق فلزی در منطقه مرطوب نیاز به رنگ کردن و نگهداری بیشتری دارد. قبل از انتخاب آلاچیق ­های با جنس مختلف از مزایا و معایب آن آگاه شوید.

 

2.مساحت پشت­ بام: 

در اولین فکرهایی که برای انتخاب آلاچیق پشت ­بام به ذهنتان می­رسد؛ به ابعاد و اندازه آن فکر کنید. آلاچیق پشت بام نباید آنقدر فضای پشت بام را بگیرد که جایی برای عناصر دیگر نماند. و همچنین تعداد افراد خانواده برای استفاده از آلاچیق در تعیین اندازه آن موثر است.

 

3.میزان استفاده از آلاچیق بام: 

با توجه به اینکه در طی سال چقدر از آلاچیق پشت بام استفاده می ­شود؛ آلاچیق را انتخاب کنید. به طور مثال آلاچیق شیشه ­ای امکان استفاده از آن را در تمام سال می ­دهد ولی یک آلاچیق چوبی بدون دیواره و حفاظ ممکن است در فصل زمستان کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

 

4.داشتن دید به همسایه: 

اگر پشت بام شما از یک طرف به ساختمان همسایه ­ها دید دارد؛ برای حفظ خصوصی بودن فضا، طرح آلاچیق طوری باشد که جلوی دید همسایه ­ها را بگیرد. همچنین وجود دیواره­ های نیمه ­باز دید اطراف را تا حدی می­ پوشاند.

مطلب پیشنهادی: بهترین حفاظ پنجره برای کنترل نور و دید همسایه!

 

5.ظرفیت باربری ساختمان: 

طبق قوانین ساخت ­وساز میزان تحمل بار در هر مترمربع از سازه پشت بام، حد مشخصی دارد، در نتیجه با اضافه کردن آلاچیق به پشت­بام باید میزان وزن اضافه شده بار به سطح سازه را در نظر بگیرید. وزن و اندازه آلاچیق باید با حداکثر وزنی که ساختمان می ­تواند تحمل کند، متناسب باشد. استفاده از آلاچیق­ های پیش ­ساخته و پرتابل بار مرده کمتری به ساختمان اضافه می­ کند.

 

6.فرم و شکل آلاچیق: 

همانطور که گفته شد؛ آلاچیق­ ها در انواع فرم و شکل قابل طراحی هستند. مدل مبلمان و فرم قرارگیری آنها در آلاچیق و همچنین ابعاد و اندازه آن می ­تواند در انتخاب فرم آلاچیق موثر باشد. اگر یک گوشه از پشت بامتان خالی است ولی فضای بزرگی نیست، می­ تواند فضای خوبی برای یک آلاچیق جمع و جور مربعی شکل باشد.

 

blog post

صندلی آرارات w298 و میز فایرپیت گازی 6 ضلعی

آلاچیق پشت بام؛ ایده­ های جذاب برای روف گاردن!

سقف متحرک: 

آلاچیق می­ تواند یک سقف ثابت و یا سقفی نیمه برای بهره بردن از نورخورشید داشته باشد. یک ایده برای طراحی سقف آلاچیق استفاده از سقف متحرک است. سقف متحرک به شما امکان تنظیم نور ورودی در طی روز و یا امکان استفاده از زیبایی شبی پرستاره را بدهد.

 

دیواره های پارچه ای

دیوارهای پارچه ­ای قابل جمع شدن:

برخی از آلاچیق ­ها دیوارهای پارچه ­ای قابل جمع شدن دارند. اگر منطقه شما وزش باد زیادی نداشته باشد این ایده می ­تواند جذاب باشد. دیوارهای پارچه ­ای می ­تواند مانند نوعی پرده برای یک طرف آلاچیق باشند.

 

blog post

مبلمان فضای سبز

مبلمان مناسب برای آلاچیق پشت بام:

انواع مختلفی از مبلمان باغی برای داخل آلاچیق پشت ­بام وجود دارد. با توجه به تعداد افراد استفاده کننده از آلاچیق و همچنین نوع کاربرد آلاچیق بهترین آنها را انتخاب کنید. به طور مثال شاید شما یک آلاچیق پشت بام را فضایی دنج برای انجام کارهای پژوهشی خود در نظر داشته باشید و یا ممکن است آلاچیق پشت بام فضایی برای دورهمی خانوادگی و دوستانه شما باشد. 

مطلب پیشنهادی: آلاچیق و سایبان­های زیبا برای وقت گذرانی در فضای سبز

 

blog post

طراحی و اجرای پروژه روف‌گاردن مدرن باکس

فضایی برای مهمانی:

همانطور که گفتیم آلاچیق پشت بام می ­تواند یک فضای صمیمی برای دورهمی و مهمانی باشد. به خصوص در روزهایی که اپیدمی ویروس کرونا دورهم بودن و جمع شدن افراد را با محدودیت روبرو کرده است. اگر اندازه­ ی آلاچیق به قدر کافی بزرگ باشد می­ توانید اجزایی مانند باربیکیو، سینک ظرفشویی و کمد قرارگیری وسایل پذیرایی در آن قرار دهید تا پذیرایی از مهمان در پشت بام برایتان راحت باشد.

مطلب پیشنهادی: طراحی روف ­گاردن در تهران، با 3 اصل مهم!

 

blog post

ساخت آلاچیق در حیاط خانه

قیمت آلاچیق پشت­ بام

قیمت آلاچیق پشت­ بام به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برخی این عوامل عبارتند از:

  • ابعاد و اندازه
  • جنس بدنه آلاچیق
  • متحرک یا ثابت بون آلاچیق
  • سفارشی بودن طرح آلاچیق

مطلب پیشنهادی: قیمت آلاچیق؛ انواع مختلفش چقدر هزینه دارد؟

 

آلاچیق پشت بام

کلام آخر:

وجود یک آلاچیق در پشت بام باعث ایجاد یک فضای اضافی در ساختمان می ­شود. روف گاردن یک فضای خاص در هر ساختمان است که برای ایجاد فضای نشستن آلاچیق انتخاب خوبی است. شرکت­ های بسیاری در زمینه طراحی و اجرای انواع آلاچیق و یا طراحی روف­گاردن فعالیت می­ کنند و با توجه به بودجه شما می­ توانند بهترین طرح را به شما ارائه دهند. 

اهالی فن چیدانه در زمینه طراحی و اجرای آلاچیق پشت بام

 

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
فضای سبز در پشت بام، طراحی روف گاردن و آشتی با طبیعت!

فضای سبز در پشت بام، طراحی روف گاردن و آشتی با طبیعت!

انواع روف گاردن: معرفی 3 روش اصلی اجرای روف گاردن

انواع روف گاردن: معرفی 3 روش اصلی اجرای روف گاردن

عکس آلاچیق چوبی، بهترین مکان برای فضای باز

عکس آلاچیق چوبی، بهترین مکان برای فضای باز

کسب و کارها پیشنهادی
آرایه کاشانه مانا( درب اتوماتیک آکام) certificate
آرایه کاشانه مانا( درب اتوماتیک آکام)

آرایه کاشانه مانا( درب اتوماتیک آکام)

ایده فرم certificate
ایده فرم

ایده فرم

دنیای کاور certificate
دنیای کاور

دنیای کاور

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent