visibility 319 today 1400/7/4

اجرای دیوار سبک، وال اسپید بهترین انتخاب شماست!

یکی از مهم ­ترین ویژگی­ هایی که در ساخت مصالح جدید مورد توجه قرار می­ گیرد؛ میزان وزن آن است. هرچه مصالح ساختمانی سبک باشند میزان آسیب­ پذیری به هنگام زلزله کمتر خواهد بود. مخصوصا در پروژه­ های ساختمان­ های بلند مرتبه این مسئله اهمیت زیادی دارد. یکی از انواع مصالح سبکی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است دیوارهای پیش ساخته و سبک است. در این مطلب با شرکت مقاوم ابنیه آریا همراه هستیم و راجع به اجرای دیوار سبک صحبت خواهیم کرد.

 

blog post

اجرای دیوار پیش ساخته یونولیتی سبک

انواع دیوار را می ­شناسید؟

دیوارها در ساختمان سازی به دو نوع دیوار سنتی و دیوار مدرن یا سبک تقسیم می ­شود. دیوار­های سنتی که در ساخت دیوارهای باربر کاربرد دارند با مصالحی مانند بلوک­ ها و ملات­ های سنتی اجرا می ­شوند. وزن بیشتری دارند و باید وزن اصلی هر طبقه از ساختمان را تحمل کنند. انواع دیگر؛ دیوارهای سبک هستند که امروزه در چندین نوع در بازار وجود دارند. این نوع دیوارها وزن کمی دارند و برای دیوارهای غیرباربر و جداکننده استفاده می­ شوند.

 

blog post

اجرای دیوار پیش ساخته فوق سبک اسپید

دیوار پیش­ ساخته درای­ وال (Drywall) چیست؟

همانطور که از اسمش مشخص است، دیوار پیش ساخته در کارخانه ساخته می­ شود و در پروژه در جای مشخص خود مونتاژ و نصب می ­شود. این نوع دیوارها در سرعت پیش­روی پروژه تاثیر زیادی دارند و وزن ساختمان را کاهش می­ دهند. در اجرای دیوار پیش ساخته از پنل­ های سبک استفاده می­ کنند و یکی از آنها پنل­ های پیش ساخته وال­ اسپید است. این نوع دیوار سبک به دلیل اینکه در اجرای آن از مصالح تر استفاده نمی­ شود به دیوار درای وال یا دیوار خشک معروفند. این پنل­ ها در ضخامت­ های مختلف و برای دیوارهای غیرباربر کاربرد دارند.

مطلب پیشنهادی: دیوار پیش ساخته سبک، مدل پلی استایرن با بقیه فرق داره!

 

blog post

پروژه مسکونی با دیوار پیش ساخته وال اسپید

blog post

پانل وال اسپید

دیوار سبک وال اسپید، چه ساختاری داره؟

دیوارهای پیش ­ساخته وال ­اسپید از خانواده درای­ وال (Drywall) هستند. این نوع دیوار سبک تحت لیسانس کشور سوئیس در کشور ساخته می­ شوند. پنل­ های وال­ اسپید با ضخامت­ های مختلف بین 8­سانتی­متر الی 20 سانتیمتر تولید می­ شوند که با توجه به محل استفاده از آن باید پنل با ضخامت مناسب به کار رود. به طور مثال پنل با ضخامت 8 سانتی­متر برای پارتیشن داخلی و پنل با ضخامت 10 سانتی­متر برای نمای ساختمان مناسب هستند.

ساختار پنل­ های وال ­اسپید شامل اجزای زیر است:

 • هسته مرکزی دیوار پیش­ ساخته وال ­اسپید از جنس پلی استایرن منبسط شده کندسوز است. این ماده در مواجهه با آتش اشتعال­ زا نیست و گاز سمی تولید نمی­ کند.
 • داخل ساختار این پنل پیش ساخته دو ناودانی گالوانیزه (استاد) کار شده است، در نتیجه در اجرای آن نیازی به اجرای وال ­پست و یا قوطی کشی نیست. ضخامت ورق گالوانیزه ­ای که برای ساخت استاد استفاده می ­شود می­ تواند با توجه به نوع پنل وال ­اسپید؛  0.6 یا 0.8 میلیمتر باشد. استادها در فاصله 30 یا 60 سانتی­متر از همدیگر قرار می­ گیرند.

 

blog post

اجرای نما با دیوار پیش ساخته

اجرای دیوار سبک؛ چرا پنل پیش ساخته وال­ اسپید؟

سیستم ساخت ­وساز خشک (Dry wall) مزایای زیادی دارد که باعث شده است سازندگان زیادی طرفدار این نوع از ساخت باشند. در ادامه برخی از مزایای پنل­ های وال­ اسپید که انواعی از درای­ وال­ ها هستند، بیان شده است:

 • وزن کم: پنل­ های پیش ساخته وال­ اسپید نسبت به دیوارهای پیش ساخته دیگر وزن پایین ­تری دارند.
 • سرعت اجرای بالا: به طور کلی اجرای دیوار سبک نسبت به دیوار سنتی سرعت بالایی دارد. ولی پنل وال اسپید حتی در مقایسه با سیستم­ های درای­وال دیگر هم سرعت بالاتری دارد.
 • نیاز به نیروی کار کمتر: به دلیل سهولت اجرا و وزن سبک، اجرای دیوار وال اسپید به نیروی انسانی کمتری نیاز دارند.
 • کاهش بار مرده ساختمان: با توجه به اینکه وال ­اسپید وزن بسیار کمی دارد، میزان بار مرده ساختمان کاهش می­ یابد.
 • عدم وجود محدودیت در اجرا: وال­ اسپید در ابعاد مختلف با توجه به نیاز مشتری و بدون محدودیت اجرا در ارتفاع قابل استفاده است.
 • نداشتن پرتی و تمیز ماندن فضای کارگاه: اجرای دیوار سبک وال­ اسپید درصد پرتی بسیار ناچیزی دارد و در حین اجرای این نوع دیوار کارگاه مرتب و تمیزتر خواهد بود.
 • صرفه جویی در انرژی: دیوار سبک وال­ اسپید عایق حرارتی بالایی دارد و باعث کاهش هدررفت انرژی می­ شود.
 • قابلیت اجرای انواع پوشش­: سازندگان با خیال راحت می ­توانند انواع پوشش­ های خشک و یا ملاتی را بر روی پنل­ های وال­ اسپید اجرا کنند.
 • مقاومت در برابر زلزله: به دلیل وزن بسیار سبک و بار مرده ناچیز این دیوار در اسکلت ساختمان ایجاد سختی نمی­ کند و حرکت دیوار و اسکلت به هنگام زلزله به صورت مجزا از هم صورت می ­گیرد. لذا با استفاده از دیوارهای وال اسپید به هنگام زلزله ریزش آوار رخ نخواهد داد و خطرات جانی به حداقل ممکن خواهد رسید.

 

blog post

اجرای دیوار پیش ساخته نما در ویلا

blog post

اجرای دیوار پیش ساخته فوق سبک اسپید

اجرای دیوار سبک، به همین راحتی!

نصب و اجرای وال­ اسپید مانند انواع دیگر درای ­وال­ ها به راحتی و در مدت زمان کمی صورت می­ گیرد. نصب و اجرای دیوار سبک وال ­اسپید با استفاده از پیچ، میخ و چاشنی در محل اتصالات است. به دلیل اینکه پنل­ های یکپارچه و طبق ارتفاع فضا تولید می ­شوند در نتیجه اجرای آن نیازی به قطعه قطعه چیده شدن ندارد. و از طرفی عدم استفاده از ملات و خشک شدن زمان کمتری برای اجرا لازم است و این دو عامل سرعت اجرای وال­ اسپید را بسیار بالا می­ برد. و به همین دلیل باعث بازگشت سریع سرمایه و افزایش راندمان می­ شود.

به طور کلی مراحل اجرای وال­اسپید شامل:

 1. پیدا کردن نقاط روی کف طبقه و اخذ تاییدیه نقشه توسط معمار
 2. انتقال دادن تصویر نقاط کف به سقف
 3. برآورد دقیق ارتفاع و برش پانل­ ها
 4. اجرای پانل­ ها در قاب

 

blog post

اجرای تاسیسات روی دیوار اسپید

blog post

اجرای تاسیسات روی دیوار اسپید

اجرای دیوار سبک؛ نصب تاسیسات چگونه انجام می­ شود؟

حتی نصب تاسیسات الکتریکی و مکانیکی بر روی وال­اسپید به راحتی انجام می­ شود. به طور کلی تاسیسات عمودی با پیچ شدن بر روی استاد انجام می­ شود. برای نصب تاسیسات برقی لازم است بعد از شیارزنی، سازه پشتیبان را به استاد­هایی که از داخل وال­ اسپید عبور کرده ­اند متصل کنید و قوطی برق را به ساپورت پیچ کنید. همچنین برای تاسیسات مکانیکی افقی توسط یک اره یا المنت پلی استایرن محل مورد نظر را خالی کنید و لوله را عبور دهید.

 

blog post

اجرای دیوار پیش ساخته سبک

کلام آخر:

تکنولوژی دیوارهای سبک، کار را برای سازندگان ساختمان راحت کرده است. با وجود مزایای زیادی که در دیوارهای پیش­ ساخته وال­ اسپید وجود دارد، این نوع دیوار انتخاب قطعی بسیاری از پیمانکاران خواهد بود. در این مطلب با شرکت ابنیه مقاوم آریا همراه بودیم. این شرکت تولید کننده نسل جدید دیوارهای غیر باربر با تکنولوژی سوئیس است. محصولات این شرکت با برند وال ­اسپید (Wallspeed) در ضخامت و ارتفاع متفاوت تولید می­ شود. برای دیدن نمونه کارهای بیشتر از این شرکت به پروفایل ابنیه مقاوم آریا سر بزنید و با کارشناسان در ارتباط باشید.

 

مطلب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دیوار پیش ساخته ضد زلزله: دیوار بدون آوار!

دیوار پیش ساخته ضد زلزله: دیوار بدون آوار!

اجرای دیوار سبک، وال اسپید بهترین انتخاب شماست!

اجرای دیوار سبک، وال اسپید بهترین انتخاب شماست!

دیوار پیش ساخته فوق سبک، پیشنهادی برای دکوراسیون داخلی

دیوار پیش ساخته فوق سبک، پیشنهادی برای دکوراسیون داخلی

کسب و کارها پیشنهادی
سینک گرانیتی اتریس certificate
سینک گرانیتی اتریس

سینک گرانیتی اتریس

مبلمان هلگر certificate
مبلمان هلگر

مبلمان هلگر

مجتمع فنی تهران certificate
مجتمع فنی تهران

مجتمع فنی تهران

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent