Chidaneh.com placeholder image

شاهکاری دیگر در دبی، حلقه‌ای عظیم که برج خلیفه را در بر می‌گیرد!

به تازگی استودیوی معماری زنرا اسپیس (مستقر در دبی) از طرح متفاوتی برای شهر دبی رونمایی کرده است: پروژه داون تاون سیرکل! حلقه‌ای غول‌پیکر با طراحی خیره‌کننده‌ که برج خلیفه را در بر گرفته است.

شهر دایره‌ای در دبی

پروژه‌ی حلقه مرکز شهر حلقه‌ای است در ارتفاع 550 متری از سطح زمین و نشسته بر روی پنج ستون که محیط سه کیلومتری خود فضاهایی همچون واحدهای مسکونی و همچنین فضاهای عمومی، تجاری و فرهنگی را در بر گرفته است.

فرش ذوالانواری
شهر دایره ای در دبی

جالب است بدانید این ایده در تلاش است تا ایده‌های سنتی تاثیرگذار بر طراحی آسمان‌خراش‌ها را دچار دگرگونی نماید. به بیان ساده‌تر نجموس چادری و نیلز ریمز، بنیانگذاران استودیوی معماری زنرا اسپیس، مفهوم یک شهر عمودی را در بستر این پروژه بیان کرده‌اند…

شهر دایره ای در دبی

اما این دایره‌ی بزرگ از دو حلقه‌ی در ارتباط با یکدیگر تشکیل شده است؛ ارتباط این دو حلقه توسط یک کمربند سبز به نام اسکای‌پارک متشکل از آبشارها، پوشش گیاهی استوایی و همچنین گیاهان مختلف حاصل شده است. لازم به بیان است منطقه‌ی اسکای‌پارک دارای بخش‌هایی برای جمع آوری آب باران با هدف استفاده از آن، دریافت انرژی خورشیدی و همچنین تمهیداتی برای ذخیره‌سازی کربن می‌باشد. هر یک از ایده‌ها در تلاش است تا مفهوم یک شهر خودکفا را در قلب پروژه داون تاون سیرکل درج نماید.

نمایی از شهر دایره ای در دبی

استودیوی معماری زنرا اسپیس همچنین به طراحی یک سیستم حمل و نقل اختصاصی برای این پروژه نیز پرداخته است! سیستم حمل و نقلی که در حلقه محیطی بیرونی جانمایی خواهد شد و متشکل از یک تراموا با دو غلاف خواهد بود که می‌تواند مسافران را با سرعت 100 کیلومتر در ساعت در اطراف داون تاون سیرکل جابجا نماید..
 منبع: آبگینه

 


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه