Chidaneh.com placeholder image

بازسازی یک آپارتمان شیک با عناصر هندسی و کروماتیک

به قلم: علیرضا باقرپور

یک خانه قدیمی، شیک و منحصر به فرد، مکانی که در آن طراحی نقش مهمی ایفا می کند و سلیقه زیبا، جایی برای تفسیر باقی نمی گذارد.

ساقدوش بار

نوسازی کامل و اساسی بر اساس توزیع مجدد مناطق به منظور بهبود قابلیت استفاده آنها صورت گرفت. قدیم جای خود را به جدید اما با چشم به بازیابی داده است. جایی که رنگ و هندسه‌های آن، در تضاد با رنگ‌ های خنثی، سناریوهای جدیدی را در یک بازی مداوم بین افقی و عمودی، منحنی و خطی شناسایی می‌ کنند. با قدم زدن در اتاق‌ های مختلف خانه، از «داستانی» عبور می‌ کنید که در آن هر منطقه با بازی رنگ‌ها مشخص می‌شود و رشته اتصال با مشتقاتش سیاه است.

سرویس خواب بالسا

این آپارتمان با مساحت حدود 90 متر مربع در مقایسه با وضعیت فعلی خود، با هدف دستیابی به فضای نشیمن جادارتر، حمام راحت‌تر و فضاهای انباری، برای هماهنگی با استانداردهای جدید زندگی، مجددا توزیع شده است.

طراحی قلب این آپارتمان

فضای نشیمن با 35 متر مربع آن، قلب این آپارتمان است. پیدایش این پروژه آشپزخانه جزیره‌ای به رنگ آبی سلطنتی بود، یکپارچه رنگی که با زیبایی تمام در وسط اتاق قرار گرفته بود.

تصمیم گرفته شد که رنگ آشپزخانه را نیز برای راهروی ورودی آپارتمانی که گذرگاه آن به شکل طاق بشکه‌ای گرد شده است، به خود بگیرد. بنابراین به عنوان یک تونل آبی سلطنتی طولانی و شدید پیکر بندی شده است. گویی برای پیش بینی داستانی به دنبال خواهد داشت.

روند طراحی آشپزخانه

عناصر هندسی و کروماتیک قلب این پروژه هستند. یک کاشی لعاب سه بعدی براق با رنگ روشن برای دیوار آشپزخانه انتخاب شد تا جنبه دست ساز این پروژه سبک یکپارچه سازی با سیستم عامل را افزایش دهد.

ایده طراحی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یک محیط منحصر به فرد با آشپزخانه است. پیکربندی اتاق، با سقف های بلند، مستطیل شکل است. دیوارهای بلند، روشن‌ تر و سوراخ‌ شده‌‌تر توسط پنجره‌ ها و دو دری که به اتاق خواب منتهی می‌ شوند، با خاکستری روشن رنگ‌ آمیزی شده‌ اند، در تضاد با سبز روشن، برای دیوارهای کوتاه و تیره برای سقف.

همچنین یک بازی متضاد بین رنگ های سرد و گرم وجود دارد، رنگ سطح دیوارها با رنگ مبل تضاد دارند.

نخ مشترک کل پروژه از ارجاعات رنگ مشکی تشکیل شده است. در اینجا آن را در چراغ دیواری می یابیم که با بازوی خود یک خط پرسپکتیو در فضای اشغال شده توسط موتیف تزئینی فرش ترسیم می کند.

کمربند تزئینی قاب های گچی که در امتداد کل محیط قرار دارد به کلاه اتصال بین فضای اختصاص داده شده به آشپزخانه و اتاق نشیمن تبدیل می شود.

عناصر طراحی اتاق خواب‌ها

با حرکت به سمت اتاق خواب، خود را در داخل اتاق خواب اصلی می یابیم. در آن خاک رس قرمز، آبی گل ذرت و خاکستر روشن یک پالت ملایم و هماهنگ با جلوه ای آرام بخش ایجاد می‌کند.

اتاق خواب دوم آپارتمان متعلق به کودک است که در اینجا به اشکال ساده هندسی و استفاده از رنگ های اصلی اشاره شده است. جلیقه بلند در آبی ساووا یک گوشه رنگی ایجاد می کند تا فضای اختصاص داده شده به استراحت را محدود کند. همین رنگ سپس در طاق تزئینی کمد دیواری گرفته می شود و با زرد اخرایی که کمی از سقف به سمت پایین می رود در تضاد است. این طراحی در دیوارها به گونه ای است که گویی یک منطقه حفاظت شده و امن را مشخص می‌کنند.

و اما حمام خانه چگونه است؟

دسترسی به حمام از طریق راهرو ورودی صورت می‌گیرد. آبی سلطنتی ما را در محیطی همراهی می‌ کند که توسط تضاد بین سینا نور و خاک رس قرمز طراحی شده است. بنابراین فضا را از طریق یک خط افقی واقعی که دوش / وان را از زمینه جدا می‌ کند، تقسیم می شود.

رنگ‌ها و متریال های انتخاب شده ظاهری بافت دار و شنی می دهد که با استفاده از پوشش سیمانی پیوسته که این حمام را به طور کامل می پوشاند تضمین شده است.

نقش تعیین کننده‌ای در کل پروژه به نور داده شده است. بازی نور با قرار دادن شیارهای نورانی تضمین شده. نورافکن های فرورفته به مسیرهایی تبدیل شدند که منجر به کشف محیط ها می شوند. لامپ های طراحی نمادین بر شخصیت پر زرق و برق بی ابهام تأکید می کنند. در طراحی این خانه  هیچ چیز به شانس رها نشده است و براساس قواعد زیبایی شناسی و سواد بصری بازسازی و طراحی داخلی شده است.

منبع: خط معمار | بازنویسی و انتشار: فهیمه مصدرالامور

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه