Chidaneh.com placeholder image

معماری این 10 فیلم قطعا شما را میخکوب می‌کند!

به قلم: تحریریه چیدانه

همواره ارتباط عمیقی بین معماری و فیلم وجود داشته است؛ معماری پس‌زمینه بصری فیلم‌ها را از طریق منظره‌ها، شهرها، فضاها و بسیاری موارد دیگر شکل می‌دهد و با طبیعت و محیط ساخته شده در تعامل است. همچنین از طریق داستان‌سرایی بصری بر فیلم‌ها تأثیر می‌گذارد و به روایت و صحنه‌ها عمق می‌بخشد. فیلم‌های جالب برای معماران می‌تواند مستندهای معماری، پروژه‌ها یا فیلم‌هایی باشد که بهترین شهرها و شگفتی‌های معماری را به نمایش می‌گذارد. علاوه‌بر‌این شامل آثار داستانی در مورد زندگی یک معمار یا حتی موضوعات علمی- تخیلی در خصوص معماری آینده‌نگر نیز هست. در ادامه چیدانه فهرستی از 10 فیلم جذاب را برای معماران و مشتاقان تهیه کرده که لازم است حداقل یکبار به تماشای آنها بنشینند. با ما همراه باشید …

آرویج

1. زندگی خارج از تعادل (Koyaanisqatsi: Life Out Of Balance)

فیلم زندگی خارج از تعادل

وقتی به جامعه مدرن فکر می‌کنیم، به ساختمان‌های بلند و زندگی شهری فکر می‌کنیم. این فیلم یک فیلم تجربی و غیرروایی محصول سال 1982 است که به ما کمک می‌کند وحشت‌های خطرات محیطی ناشی از این رشد سریع را کشف کنیم. با‌این‌حال، نگرش خودمحوری انسان‌ها را ترسیم می‌کند.

Koyaanisqatsi: Life Out Of Balance

بنابراین ممکن است کمی زمان بگذارید تا به‌طور کامل وارد داستان شوید. جالب است بدانید بیشتر این فیلم از فیلم‌های تایم‌لپس و همچنین فیلم‌های اسلوموشن از نیویورک، لس‌آنجلس و سایر نقاط ایالات‌متحده تشکیل شده است.

2. فیلم هتل بزرگ بوداپست (The Grand Budapest Hotel)

فیلم هتل بزرگ بوداپست

فیلم هتل بزرگ بوداپست که در سال 2014 تولید شده، یک درام کمدی تخیلی بوده که به خاطر عظمت و زیبایی بصری خود شناخته شده است. این فیلم ساختمان هتل را با نمای تزئینی به رنگ صورتی به نمایش می‌گذارد که بر میراث معنوی تمرکز دارد و سبک‌های از دست رفته معماری را دوباره برجسته می‌کند. جالب است بدانید داستان فیلم شامل دزدی و بازیابی یک نقاشی گرانبها از دوره رنسانس و نبرد برای یک ثروت عظیم خانوادگی است.

The Grand Budapest Hotel

بنابراین فیلم احیای مکان، خاطره و احیای دوران معماری و یک تصویر نوستالژیک از روایت‌های تودرتو از وین قرن بیستم و سبک‌های معماری آن‌را در بر دارد. در واقع فیلم هتل بزرگ بوداپست به‌نوعی ادای احترام به عظمت اروپای گذشته می‌باشد و آنچه فیلم را زنده می‌کند طراحی صحنه جالب آن است.

3. فیلم دونده تیغه (Blade Runner)

فیلم دونده تیغه

فیلم دونده تیغه برای سال 1982، یک خلوت معماری است که هر معمار باید حداقل یکبار آن‌را تماشا کند تا لس‌آنجلس تاریک و پرپیچ و خم 2019 را ببیند. این فیلم تصویری از جامعه‌ای را ترسیم می‌کند که رویایی یا اضافی نیست و برروی یک شهر دیستوپیایی خام کاملا شبیه به دهه 1980 تمرکز می‌کند. داستان حول محور بدل‌هایی می‌چرخد که توسط انسان‌ها برای سرگرمی خلق شده‌اند، اما این شکل‌های زندگی مهندسی‌شده در جستجوی سرپناهی برای زنده ماندن هستند.

Blade Runner

 به‌همین‌ترتیب فیلم مملو از طرح‌ها و نوآوری‌های معماری الهام‌بخش بوده و یکی از بهترین تولیدات معماری با چشم‌اندازی از شهری در آینده است و به این نکته اشاره می‌کند که چگونه معماری نقش مهمی در ایجاد حال و هوای جهان ایفا می‌کند.

4. فیلم شادی بی‌نهایت (The Infinite Happiness)

فیلم شادی بی‌نهایت

فیلم مستندی به نام شادی بی‌نهایت که در سال 2015 تولید شده، بیشتر به مطالعه موردی آثار معمار دانمارکی Bjark Ingels می‌پردازد و برروی دیدگاه او برای توسعه مسکن نوآورانه در کپنهاگ تمرکز دارد. این فیلم زندگی ساکنان این جامعه و تعامل آنها با فضا را دنبال می‌کند و با به تصویر کشیدن تعامل افراد با یک فضای جدید، داستان‌ها و تجربیات را رقم می‌زند.

The Infinite Happiness

فیلم شادی بی‌نهایت توجه بینندگان را از طریق نمایش داستان‌های خنده‌دار و شاد روزمره به خود جلب می‌کند و تمرکز آن بر نحوه تعامل طراحی و فضا با لحظات مختلف زندگی انسان مثل تولدها، فعالیت‌های بیرون از خانه، هالووین و گردهمایی‌های خانوادگی است.

5. فیلم آکوستیک بصری (Visual Acoustics)

فیلم آکوستیک بصری

این مستند الهام‌بخش در سال 2008 بر اساس زندگی جولیوس شولمن، یک عکاس بزرگ معماری، گذری از حرفه، آثار و ایدئولوژی‌های او است. جولیوس شولمن مشتاقانه به معماری مدرن آمریکایی علاقه‌مند بود و عکاسی او به معماران مشهور کمک کرد تا حرفه خود را بهتر هماهنگ کنند. این فیلم روایتی ناب از داستین هافمن از طریق تصاویر بصری است که به بررسی آثار عکاس می‌پردازد و در جریان مدرنیسم کالیفرنیای جنوبی، یکی از آثار منحصربه‌فرد جولیوس را برجسته می‌کند.

Visual Acoustics

به‌همین‌ترتیب این فیلم توجه معماران مشتاق را به خود جلب کرده زیرا تکامل مدرنیسم در معماری آمریکایی را به نمایش می‌گذارد.

6. معمار من: سفر یک پسر (My Architect: A Son’s Journey)

فیلم معمار من: سفر یک پسر

فیلم معمار من که در سال 2003 تولید شده، یکی از فیلم‌هایی است که عمیقا ریشه در حرفه‌ی معماری دارد. این فیلم مستند در رابطه با معمار معروف لویی کان می‌باشد که از نگاه پسرش، روایت می‌شود. در این فیلم، او با معماران افسانه‌ای مانند بی. وی. دوشی، فیلیپ جانسون، شمسول ورز و سایر افرادی که با پدرش کار می‌کردند، مصاحبه می‌کند.

My Architect: A Son’s Journey

همچنین به چندین ساختمان نمادین طراحی شده توسط لوئی کان نگاهی اجمالی دارد و کارهای خلاقانه و غیرمتعارف انجام شده توسط او، به‌ویژه در هند و بنگلادش که می‌تواند الهام‌بخش معماران علاقه‌مند به طراحی‌های مدرن باشد را معرفی کرده است.

7. فیلم معمار و نقاش (The Architect and The Painter)

فیلم معمار و نقاش

فیلم معمار و نقاش محصول سال 2011 یک مستند معماری در رابطه با زن و شوهری به نام‌های چارلز و ری ایمز است که زندگی شخصی آنها تأثیر قابل توجهی بر طراحی و معماری آمریکا داشته‌اند. بنابراین این فیلم آثار و تأثیر آنها بر توسعه مدرنیسم تا ظهور عصر رایانه را به تصویر می‌کشد.

The Architect and The Painter

این فیلم تلاشی برای نمایش روند تفکر، دستاوردهای طراحی و نوآوری‌های شگفت‌انگیز آنها از آتل برای نظامیان مجروح در طول جنگ جهانی دوم تا عکاسی، فضای داخلی، نمایشگاه‌های چند رسانه‌ای، گرافیک، بازی، فیلم و اسباب‌بازی است. جالب است بدانید این زوج بیشتر به خاطر مبلمان طراحی شده از تخته سه‌لا و فایبرگلاس برای دفتر Eames شناخته می‌شوند.

8. فیلم 24 شهر (24city)

فیلم 24 شهر

فیلم 24 شهر محصول سال 2008 به زبان ماندارین، داستان یک کارخانه دولتی را به تصویر می‌کشد که قرار است برای ساخت یک مجتمع آپارتمانی مدرن تعطیل شود. این فیلم کاوشی در زندگی سه نسلی است که در چنگدو مستقر هستند و کارگردان و فیلمساز سرشناس چینی این فیلم با پرداختن به زندگی شخصی هشت شخصیت سعی دارند تاریخ چین و تغییرات ناآرام سیاسی- اجتماعی را دنبال کنند.

24city

 یکی از دلایل برجسته شدن فیلم 24 شهر در میان دیگر فیلم‌های معماری این است که وضعیت اسفناک معماری مدرن را دنبال می‌کند، بنابراین می‌توان شاهد تغییر در بافت معماری و تحول فضاها در این فرآیند بود.

9. فیلم سرچشمه (The Fountainhead)

فیلم سرچشمه

فیلم سرچشمه با اقتباس از رمان آین رند، در سال 1949 حول محور داستان آزادی خلاق یک معمار جوان می‌چرخد که تلاش می‌کند معماری سنتی و ارزش‌های ریشه‌دار و بیش‌از‌حد ارزش‌گذاری شده آن‌را خنثی کند. این فیلم به‌صورت یک فیلم سیاه و سفید، به سرعت شما را به دنیای هاوارد روارک وارد می‌کند و معمار مدرنی را به تصویر می‌کشد که می‌خواهد بر اساس قوانین خودش بدون به خطر انداختن دیدگاه‌هایش بازی کند.

The Fountainhead

هاوارد روارک یک معمار نمونه با اصول قوی است که تا حدودی براساس شخصیت فرانک لوید رایت ساخته شده است. این فیلم جنگ بین فردگرایی و جمع‌گرایی را به تصویر می‌کشد که نشان‌دهنده یک ذهنیت در حوزه معماری و چگونگی تلاش هاوارد برای مبارزه با آن است.

10. فیلم معمار (The Architect)

فیلم معمار

این فیلم در سال 2016 به جریانات زندگی معمار مایلز ماس می‌پردازد و داستان فیلم به این صورت است که مایلز ماس برای طراحی خانه رویایی یک زوج متاهل جاه‌طلب که نمی‌توانند بفهمند ساخت یک خانه واقعا به چه چیزهایی نیاز دارد، استخدام می‌شود.

The Architect

زمانی که این معمار عجیب‌و‌غریب مدرنیست تصمیم می‌گیرد خانه رویایی خود را به‌جای خانه آنها بسازد، همه چیز تغییر می‌کند! در واقع این فیلم کلیشه‌های پیرامون معماران را منعکس کرده و تکبر، خودمحوری و وسواس مایلز ماس نسبت به کارش، را به‌عنوان کلیشه‌هایی که او با آنها درگیر است، معرفی می‌کند.

کلام آخر

باوجود اینکه 10 فیلم جذاب را به شما معرفی کردیم اما این فقط یک لیست محدود است و مطمئنا فیلم‌های عالی دیگری نیز وجود دارد که علاقمندان به معماری مطمئنا از آنها لذت خواهند برد. مانند فیلم منهتن که به بررسی پستی و بلندی‌های آسمان‌خراش‌های شهر می‌پردازد یا فیلم بلندمرتبه با رویکردی آینده‌نگرانه که لحظه مدرنیسم در معماری را به نمایش می‌گذارد.

Ex Machina
متروپلیس

فیلم صامت متروپلیس نیز به‌عنوان یک شاهکار علمی تخیلی معماری در نظر گرفته می‌شود و قبل از ظهور تصاویر کامپیوتری ساخته شده است. همچنین فیلم Ex Machina یک فیلم علمی تخیلی دیگر برای معمارانی است که با فناوری آشنا هستند و از نوآوری در ژانر معماری هیجان‌زده هستند. فیلم "شکم یک معمار“ نیز درباره یک معمار آمریکایی به نام استورلی کرکلایت است که مامور شده تا نمایشگاهی را در رم به یاد معمار نئوکلاسیک فرانسوی قرن هجدهم، اتین لوئیس بولِه، اداره کند و جنبش‌های مختلف معماری و هنر را روشن می‌کند.

"اگر شما هم پیشنهادهای دیگری دارید که ممکن است برای معماران جالب باشد، در بخش نظرات چیدانه به ما معرفی کنید.“

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه