visibility 120 today 1401/9/1

پروژه معماری ایرانی، نامزد بهترین ساختمان‌ جهان شد

جایزه «دیزین» از معتبرترین جوایز معماری و طراحی در جهان است که در شهر لندن برگزار می‌شود و بهترین طراحان و پروژه‌های معماری سال را معرفی می‌کند.

آنچه بر اعتبار «دیزین» می‌افزاید و آن را به محل رقابت معماران تراز اول جهان تبدیل کرده، داوری این جایزه از سوی معماران برجسته‌ای است که بعضی از آنها جایزه پریتزکر یا همان نوبل معماری را از آن خود کرده‌اند.

معیارهایی چون نوآوری، سودمند بودن برای مردم و همچنین توجه به محیط زیست، شرایط اقلیمی و استفاده از عناصر بومی، مواردی است که جایزه دیزین در داوری پروژه‌ها به آن توجه داشته است.

11پروژه‌ منتخب معماری امسال از 10 کشور انتخاب شده‌اند که پروژه کارخانه آرگو اثر دفتر معماری احمدرضا شریکر از ایران نیز در میان نامزدهای نهایی حضور دارد.

در بیانیه هیات داوران جایزه درباره کارخانه آرگو آمده است: «پیچیدگی این طرح در سطوح مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی وجود دارد. این پروژه یک بازسازی تطبیقی جسورانه از یک سازه تاریخی در مرکز تهران است و یک استفاده هدفمند از آینده را پیشنهاد می‌کند. طراحی کارخانه آرگو علاوه بر احترام به گذشته، در عین حال آینده نگر است و مردم را به لذت بردن از معماری و محتوای این فضای فرهنگی جدید دعوت می‌کند.»

موسسه‌ پژمان سال 1395 با هدف ایجاد فضای نمایشی و مرکز فرهنگی خود «کارخانه آرگو» را با تاکید بر حفظ اصالت بنا و احترام ویژه برای بافت قدیمی تهران خریداری کرد. بعد از اجرای سه نمایشگاه، نوسازی بنا زیر نظر معمار احمدرضا شریکر صورت گرفت. کارخانه آرگو بهمن 1399 با نمایشگاه انفرادی از نازگل انصاری‌نیا بازگشایی عمومی شد.

فضای کارخانه بازسازی شده از 460 متر مکعب به 1860 متر مکعب گسترش پیدا کرد. فضای فعلی کارخانه آرگو شامل حیاط، پنج گالری، سینماتک، کافه، فروشگاه هنری، اتاق آرشیو، محل اقامت هنرمندان، کتابخانه، دفتر خصوصی و دفتر موسسه است. کارخانه آرگو بعنوان یکی از برندگان جایزه 2022 معماری آقاخان هم انتخاب شده است.

منبع: هنرآنلاین

نویسنده:

more_horiz
مطالب پیشنهادی
سبک های معماری ایرانی، 6 سبک برجسته از گذشته تا به حال!

سبک های معماری ایرانی، 6 سبک برجسته از گذشته تا به حال!

1398/11/21 ادامه مطلب
ویلای رَج، سایه روشن آجر بر بافت سنتی کیش!

ویلای رَج، سایه روشن آجر بر بافت سنتی کیش!

1400/10/24 ادامه مطلب
چیدمان خانه به سبک روستایی، زیبایی فیلم بنفشه آفریقایی

چیدمان خانه به سبک روستایی، زیبایی فیلم بنفشه آفریقایی

کسب و کارها پیشنهادی
بلومیس certificate
بلومیس

بلومیس

طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک certificate
طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک

طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک

مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق certificate
مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق

مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent