Chidaneh.com placeholder image

دستگاه تصفیه هوا در خانه: ویژگی ها، مزایا و معایب

به قلم: تحریریه چیدانه

تاسیسات: این روزها شهر تهران با مساله آلودگی بیش از حد هوا دست و پنجه نرم می کند. آلودگی ای که بی شک حاصل زندگی ماشینی امروزی و تمدن های مدرن است. آلودگی هوا اگر یکی از حادترین مسائل ناشی از تمدن ماشینی نباشد بدون شک از بغرنج ترین آن ها است چرا که هوا در همه جا گسترده است و نیاز اولیه ما برای زنده ماندن است. به همین دلیل در چیدانه تصمیم گرفتیم تا دستگاه های تصفیه هوا را که این روزها بدجوری به کارمان می آید را به شما معرفی و شما را با آن ها آشنا کنیم.

تابلو فرش ریحان

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه‌های تصفیه هوا، آلودگی هوا را از بین می‌برند، عموم مردم به اشتباه، چنین برداشتی از دستگاه‌های تصفیه هوا دارند و بعضاً افراد سودجو نیز برای فروش بیشتر اجناس خود،‌ به آن دامن می‌زنند. درواقع، هیچ دستگاه تصفیه هوایی توان از بین بردن «آلودگی‌ هوا» به معنای عام آن و جایگزینی اکسیژن خالص را ندارد.

این دستگاه‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، تنها می‌توانند هوا را در یک فضای بسته مانند اتاق، پالایش کنند تا هوای محیط از مواد حساسیت‌زا، برخی میکروب‌ها، گرد و غبار، پرز فرش، مبل و موی حیوانات پاکیزه شود. دستگاه‌های تصفیه هوا، کارایی و بازده متفاوتی دارند که از 30 تا 99.99 درصد تفاوت می‌کند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که دستگاه هایی که تولید اکسیژن می کنند هوا ساز نام داشته و طرز کار آن ها با دستگاه های تصفیه هوا متفاوت است.

دسته بندی انواع دستگاه های تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا بر اساس انواع فیلتر ها و متراژ تصفیه دسته بندی می کنند. فیلترهای گوناگون دستگاه‌های تصفیه، وظیفه اصلی را در تصفیه هوا به عهده دارند. نحوه کار این دستگاه‌ها به این شکل است که هوا به داخل محفظه کشیده می‌شود و سپس با عبور از لایه‌های مختلفی از فیلترها نظیر فیلتر گرد و غبار، فیلتر ریزگردهای میکروسکوپی و هوابرد، فیلتر مواد آلرژ‌ی‌زا و موی حیوانات، فیلتر کربن اکتیوشده (برای گرفتن بوهای مختلف ازجمله سیگار) و … دوباره به فضای اتاق دمیده می‌شود. اما باید توجه داشت که فیلترها از نوعی نباشند که گاز ازن (که محرک دستگاه تنفسی و ریه‌هاست) و یون منفی تولید ‌کنند.

پیش فیلتر ها

پیش فیلتر دستگاه تصفیه هوا قابل شستشو بوده و در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا ، ذرات ریز و درشت تر نظیر پرز ، موی حیوانات ، ذرات معلق و ذرات آلرژی زا را جذب می نماید.

فیلتر هپا در دستگاه تصفیه هوا

فیلتر هپا در دستگاه تصفیه هوا از مواد خام پروپیلن جدید و الیاف شیشه ایستا با محصول تقطیر تئین ساخته شده است. این فیلتر دردستگاه تصفیه هوا قابلیت جذب ویروس ، باکتری ، میکروب و ذرات ریزتر از 0.1 میکرون با کارایی تصفیه بیش از 99.9% ، معروفترین فیلتر در کابردهای بیمارستانی ، اتاق عمل و اتاق های تمیز به حساب می آید. فیلتر هپا قابل شستشو بوده و عمر آن بالای 2 سال است.

فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک در دستگاه تصفیه هوا

فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک در دستگاه تصفیه هوا دارای فیلتر آلومینیومی لانه زنبوری است. فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک دردستگاه تصفیه هوا با خاصیت بار الکتریکی ( الکتریسته ساکن ) جاذب ذرات باردار معلق در هوا توسط صفحات الکترو استاتیک می باشد. این فیلتر با افزودن ویژگی قابلیت شستشو سبب افزایش عمر فیلتر هپا می شود.

به طور کلی اگر قصد خرید دستگاه های تصفیه هوا را دارید اول از همه باید به متراژ مکانی که می خواهید این دستگاه ها را نصب کنید توجه کنید، قیمت دستگاه های خانگی به نسبت دستگاه های مورد صرف در ساختمان های صنعتی کمتر است. بعد از متراژ نوبت فیلتر ها است. هرچه تعداد فیلتر ها کمتر باشد قیمت دستگاه هم پایین تر می آید اما خب به طبع کارآیی دستگاه نیز به همان مقدار پایین می آید.

به غیر از دسته بندی های گفته شده دستگاه های تصفیه هوای دیگری برای مکان ها خاص به طور مثال بیمارستان ها وجود دارند. در حوزه پزشکی، یون منفی به عنوان ویتامین هوا ستوده شده است. اگر که در محیطی با یون منفی بالا زندگی کنیم آنگاه این یون منفی می تواند ایمنی متابولیسم بدن انسان را بهبود ببخشد. مولد یون منفی در دستگاه تصفیه هوا چندین میلیون یون در هر ثانیه تولید می کند (که میزان آن در دستگاه های مختلف، متفاوت است) تا یک گروه یونی را تشکیل دهد. با تولید یون منفی در فضای اتاق ضمن از بین بردن باکتریها و ذرات معلق ، احساس طراوت و شادابی را ایجاد می نماید.  به همین دلیل در برخی از این دستگاه های تصفیه هوا مولد یون منفی کار گذاشته می شود.

مطالب پیشنهادی: 
درب ضد سرقت و آنچه باید بدانید!
به راحتی شوفاژهای خانه را هواگیری کنید!
معرفی انواع سیستم های گرمایشی برای فصل سرما
رادیاتور تزئینی، عنصری دکوراتیو در دکوراسیون منزل
تاسیسات برقی ساختمان: انواع کلید و پریز
کدام دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب تر است؟

شما می توانید در قسمت سرمایشی،گرمایشی وسیستم تهویه مطبوع که از زیر مجموعه های اهالی فن چیدانه می باشند،شرکت ها و متخصصین مربوط به این حوزه را بیابید و با آن ها ارتباط برقرار کنید. 

گردآوری در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
Nazanin zafar در تاریخ 25 فروردین 1395
وسط متن میگین : (( اما باید توجه داشت که فیلترها از نوعی نباشند که گاز ازن (که محرک دستگاه تنفسی و ریه‌هاست) و یون منفی تولید ‌کنند. )) بعد انتهای متن از یون منفی تعریف میکنین؟ (( اگر که در محیطی با یون منفی بالا زندگی کنیم آنگاه این یون منفی می تواند ایمنی متابولیسم بدن انسان را بهبود ببخشد. مولد یون منفی در دستگاه تصفیه هوا چندین میلیون یون در هر ثانیه تولید می کند (که میزان آن در دستگاه های مختلف، متفاوت است) تا یک گروه یونی را تشکیل دهد. با تولید یون منفی در فضای اتاق ضمن از بین بردن باکتریها و ذرات معلق ، احساس طراوت و شادابی را ایجاد می نماید. به همین دلیل در برخی از این دستگاه های تصفیه هوا مولد یون منفی کار گذاشته می شود.))

ثبت دیدگاه