Chidaneh.com placeholder image

ساخت خانه قابل حمل با چاپ سه بعدی

به قلم: تحریریه چیدانه

گروهی از دانشجویان انگلیسی و آمریکایی خانه‌های کوچکی را برای زندگی مقرون به صرفه جوانان طراحی کرده‌اند. خانه‌ها که به روش چاپ سه بعدی ساخته می‌شوند در واقع کمکی به جوانان در خانه‌دار شدن است.

تابلو فرش ریحان

البته اگر فرد به راحتی و خانه بزرگ عادت داشته باشد این خانه‌های فناورانه به دردش نمی‌خورد.دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا و هودرسفیلد با هدایت پرفسور پیتر ابنر در آزمایشگاه 3M future این خانه را ساخته‌اند. مینی خانه‌های آنها حدود 4.6 متر مربع وسعت دارد و به عنوان بخشی از پروژه زندگی قابل حمل و نقل کوچک طراحی شده است.

این خانه‌ها به طور کامل به روش سه بعدی چاپ می‌شوند و از این رو راهبرد ارزان‌تری نسبت به خانه مدرن امروزی تلقی می‌شوند. این خانه‌ها گنبدی یا صدفی شکل هستند و می‌توان آن را در هر جایی از این دنیا قرار داد. قابلیت حمل و نقل و کوچک بودن اندازه آن‌ها، از نظر تئوری به این معناست که می‌توان آن‌ها را در مکان‌هایی نصب کرد که خانه‌های معمولی قادر به این کار نیستند. وقتی این خانه‌ها بسته می‌شود، سطح بالایی خانه به عنوان تخت‌خواب با تشک‌های فنری عمل می‌کند که آن نیز به روش سه بعدی چاپ شده است.

ورود و خروج به این ساختار بسته از طریق در کوچکی که بر روی دیوار آن تعبیه شده است صورت می‌گیرد. یک پروژکتور نیز در درون این خانه قرار داده شده و امکان دسترسی به مولتی مدیا از جمله تماشای فیلم درون این مینی خانه وجود دارد. در بالای این خانه، یک پنجره چشم مانند وجود دارد که امکان ورود نور را به این محیط بسته فراهم می‌آورد. در سطح پایینی این خانه یک آشپزخانه متحرک تعبیه شده است.

این آشپزخانه مجهز به ظرفشویی و یخچال، قابلیت بزرگ شدن نیز دارد و محیط را برای زندگی دو نفر امکان‌پذیر می‌کند. سرویس بهداشتی نیز در طبقه پایین قرار دارد که شامل یک توالت تاشدنی است که وقتی از آن استفاده نمی‌شود در دیوار پنهان می‌شود. یک دوش نیز در این سرویس بهداشتی قرار داده شده است.

کل این خانه به طور سه بعدی چاپ می‌شود از جمله برق، سیستم‌های گرمایش، آب، فاضلاب و عایق گرمایی. البته در حال حاضر نسخه چاپ شده برخی از این تجهیزات هنوز در بازار وجود ندارد اما در نهایت باید تمامی این تجهیزات به طور سه بعدی چاپ شود. محققان قصد ندارند محصول خود را به بازار عرضه کنند و تنها قصد داشتند امکانات را نشان دهند. شایعات حاکی از آن است یک شرکت چینی علاقمند به ساخت این محصول در تعداد زیاد است.

 
منبع: آرشیتکت

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
مهسا در تاریخ 27 اردیبهشت 1393
خیلی بامزست ولس خیلی کوچولو نیست ؟ آدم حس میکنه تو داستانا ست
سولماز در تاریخ 28 اردیبهشت 1393
کاش همه زندگیا اینقدر کوچولو و ساده بود

ثبت دیدگاه