Chidaneh.com placeholder image

طراحی دیوار سبز، باغچه عمودی خانه!

به قلم: تحریریه چیدانه

طراحی محوطه: فکر می‌کنید بهشت چه جور جایی است؟ آن‌قدر رویایی که خبری از هیچ خشونت و نالطافتی نیست. آبشارهای سبز و روانی که از هر سطحی جریان دارند، چشم را نوازش می‌دهند. تصور کنید چه صحنه دلچسبی خواهد بود اگر به ‌جای دیوارهای خشن شهر، حیاط و خانه‌ها، برگ‌های تازه و سبز سرازیر باشند. دیوار سبز یا باغچه عمودی به معنی سطح دیواری پوشیده از گیاه است. گیاهان در این حالت به ‌جای زندگی معمولی خود روی سطح زمین، زندگی جدیدی را در سطح عمودی تجربه می‌کنند.

طراحی دیوار سبز

چوب و هنر

بهترین گیاهان برای طراحی دیوار سبز کدامند؟

نکته مهمی که در انتخاب گیاهان در طراحی دیوار سبز وجود دارد، استفاده از گونه‌هایی است که با شرایط محیط خود سازگار هستند؛ محیط مورد نظر می‌تواند فضای داخلی خانه شما، نمای ساختمان یا دیواری باشد در گوشه‌ای از حیاط خانه. به دلیل اینکه پوشش گیاهی در دیوار سبز، وضعیتی متفاوت از حالت معمول خود دارد، گیاهان باید حساسیت را کنار گذاشته و کمی روی پای خود بایستند! گیاهان مقاوم به خشکی و کم‌آبی زندگی بهتری برای این شرایط دارند و در بین آنها هم ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها بهترین انتخاب هستند.

باغچه عمودی

مزایای دیوار سبز

وقتی گیاهان زیبا و سبز را به دیواره‌ها منتقل می‌کنید، علاوه بر اینکه زیبایی را به دنبال دارد، اثرات مثبت زیادی هم ایجاد می‌کند؛ مثلا در فصل تابستان پوشش گیاهی دیواری، گرمای نور خورشید را جذب می‌کند و به دلیل اینکه این گیاهان سایه ایجاد می‌کنند، تهویه و خنک شدن ساختمان بهتر انجام می‌شود. در زمستان نیز گیاهان، لایه‌ای از هوا را لابه‌لای شاخه و برگ‌های خود نگه داشته و محصور می‌کنند. این لایه هوا مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند، اتلاف گرما و انرژی را کاهش می‌دهد و از نفوذ سرما هم جلوگیری می‌کند.

باغچه عمودی در خانه

طراحی دیوار سبز در فضاهای کوچک

این دیوار زیبا درون خانه می‌تواند نقش تابلو را ایفا کند! بماند که فواید حضور گیاهان در خانه برای هیچ‌کس ناگفته نیست. این نکته را هم باید ذکر کرد که بهترین استفاده از دیوار سبز برای افرادی است که به گیاهان علاقه بسیاری دارند ولی فضای کوچک خانه‌شان اجازه ورود گلدان‌های بزرگ و مختلف را نمی‌دهد. در این صورت دیوار سبز که فضایی را روی سطح زمین اشغال نمی‌کند، تنها مکان مناسب و نورگیری روی دیوار می‌خواهد و مزاحم کسی هم نمی‌شود.

طراحی دیوار سبز

مراقبت از باغچه عمودی خانه

حواس‌تان باشد پوشش گیاهی دیوار سبز هم مانند سایر گیاهان نیاز به مراقبت و دلجویی دارد! باغچه عمودی را با توجه به گیاهان‌تان در جایی نصب کنید که نور مورد نیازش تامین شود و آبیاری را فراموش نکنید. در حیاط یا نمای ساختمان می‌توانید از آبیاری قطره‌ای بهره‌مند شوید. در فضای داخلی خانه بهتر است به علت ظاهر نازیبای لوله‌های آب در سیستم آبیاری قطره‌ای، روش آبیاری دستی خودتان را پیش بگیرید. پیشنهاد می‌شود از گیاهانی در دیوار سبز استفاده کنید که نیازهای نزدیک به هم و مشابه داشته باشند.

طراحی و اجرای دیوار سبز

انواع دیوار سبز

شاید اولین چیزی که در مورد دیوار سبز به ذهن‌تان برسد، این باشد که چگونه گیاهان در حالت عمودی قرار می‌گیرند؟ باید گفت آنچه به عنوان زیر کار در دیوار سبز استفاده می‌شود، انواع مختلف دارد. در نوع معمول آن گلدان‌های ردیفی در کنار هم و به شکل صفحه‌ای قرار دارند که هرکدام از گیاهان درون حفره‌های آن قرار می‌گیرند. این گلدان‌ها می‌توانند از متریال مختلف ساخته شوند. خوب است بدانید الیاف کنف‌مانند برای سطح کاشت، آب بیشتری را در خود حفظ کرده و به گیاه منتقل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: ۱۱ دیوار سبز جذاب در منزل و دفتر کار شما

ساخت باغچه عمودی

نکات تکمیلی در طراحی دیوار سبز:

شما می‌توانید دیوار سبز را در فضای داخلی خانه خود هم استفاده کنید. با این کار طراوت هوای تازه و شادابی گیاهان، انرژی خوبی به فضا می‌بخشد. فراموش نکنید برای داشتن دیوار سبز درون خانه حتما از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

اجرای دیوار سبز

در انتخاب گیاهان نیز این نکته را هم در نظر بگیرید که گونه‌هایی کاشته شوند که رشد زیادی نداشته باشند. در این صورت مجبور نیستید هر روز در حال چک کردن میزان رشدشان باشید. این نوع گیاهان ریشه‌های کوچک‌تری دارند که رشدشان هم کمتر است. در ضمن هرس هم در گیاهان کم‌رشد حداقل است.

باغچه دیواری

برگ گیاهان روی دیوارها می‌تواند گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها را جذب و آلودگی محیط را کم کرده و همچنین میزان آلودگی صوتی را کاهش ‌دهد. در دیوار سبز گیاهان مدت طولانی‌تری آب را روی سطح برگ‌های خود نگه می‌دارند. طی فرآیند تعریق و تبخیر پوشش گیاهی می‌تواند آب بیشتری به هوا اضافه کند و در نتیجه رطوبت محیط بیشتر شده و آب و هوا بسیار مطبوع می‌شود. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید دیوار سبز را در قسمتی از حیاط خانه خود اجرا کنید، بدون اینکه بدانید برای پرندگان، جانوران کوچک و حشرات آشیانه و زیستگاه فراهم می‌کنید. در ضمن دیوار سبزی که گوشه‌ای از نمای ساختمان یا حیاط خانه شما را زیبا کرده است، علاوه بر اینکه سازه بنا را حفاظت می‌کند، ارزش ساختمان را هم بالا می‌برد.

برای طراحی دیوار سبز در دکوراسیون منزل یا محیط کار خود می توانید از طراحان محوطه و فضای سبز در اهالی فن چیدانه کمک بگیرید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: صدف حقیقت

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه