ساختمان مسکونی بهاران، قصری زیبا در شمال تهران

ساختمان مسکونی بهاران، قصری زیبا در شمال تهران

به قلم: تحریریه چیدانه

پروژه های برجسته: این ساختمان در زمینی به مساحت 1040 متر درقطعات تفکیکی تیپ محدوده ولنجک طراحی شده است . کشیدگی طولی زمین و موقعیت قرارگیری آن، شرایط نورگیری بنا را به عرض 5 / 16 متری نمای جنوبی آن محدود نموده است ایده کلی طراحی براساس جای گیری نورگیر میانی در مرکز ثقل بنا شکل گرفت و واحدهای مسکونی براساس دستور طرح در دو بخش شمالی و جنوبی این نورگیر (حیاط با جداره مرتفع) قرار گرفتند.

قالیشویی ادیب

 ساختمان مسکونی بهاران

 ساختمان مسکونی بهاران

مشخصات پروژه ساختمان مسکونی بهاران – ولنجک

  • تاریخ شروع پروژه : ۱۳۸۱
  • مکان: تهران، ولنجک٬ کوچه چهارم غربی.
  • کارفرما: بخش خصوصی (آقای مزینی)
  • اجرا: مجتبی فتحی
  • خدمات: طراحی نظارت اجرا
  • معمار: محمدرضا نیک بخت
  • همکاران:حامد بدری احمدی

ازآن جا که فاصله دسترسی ورودی پیاده از در ورودی در جنوب زمین تا هسته میانی و ارتباط ورود راه پله به 45 متر می رسد طراحی متنوع سسلسله مراتب این مسیر از موارد موثر در شکل گیری فضای عمومی  این بنا بود.

بهره گیری از فضای استخر در طبقه هم کف و زیر زمین اول ،این قابلیت را به وجود آورد که سطح زیر بنا و زیر زمین دوم،جهت پارکینگ مورد استفاده قرار گیرد.

تنوع کیفیت فضاها در حرکت عابر پیاده در بدو ورود به حیاط،عبور از رمپ میانی که توسط دو درخت محصور شده تا رواق نیمه باز و سراسری رابط و در آخر هسته نور گیراصلی،عبور این مسیر را مطبوع ساخته است.

قرار گیری پلکان در مجاورت نور گیر میانی و ترکیب پل رابط دو  واحد با پل موجب انبساط فضای نورگیرشده  و پرسپکتیو های متنوعی فراهم ساخته.

دیگر آثار محمد رضا نیکبخت را در آرشیو مطالب چیدانه ببینید.

اگر مشغول ساخت آپارتمان یا ویلا، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

مطالب بیشتر: ۵ ویلای برجسته درشهر های مختلف ایران
۵ ویلای رویایی در دهکده خانوادگی خلیلی در مازندران
خانه فامیلی در تهران و لذت زندگی ایرانی
خانه فیروزمندان در لار، ساختمانی مطابق با فرهنگ ایرانی

منبع: شرکت معماری زندیگان | گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه