Chidaneh.com placeholder image

رنگ هایی برای یک اتاق خواب شاد و پر انرژی

به قلم: تحریریه چیدانه

پالت های رنگی: بیدارشدن در یک هوای آفتابی و دل‌پذیر در اتاقی به همان اندازه آفتابی و دل‌پذیر (ترجیحا در سفر) شاید یکی از بهترین حالت‌های شروع یک روز باشد. رنگ‌های موجود در محیط اطراف ما تاثیر زیادی بر حالت‌های روحی ما می‌گذارند، و سایه‌های قرمز، نارنجی، و زرد حسی از شادی و انرژی را در ما ایجاد می‌کنند.

با این حال، اگر در آب‌وهوایی گرم زندگی می‌کنید، ممکن است بخواهید میزان این رنگ‌های گرم را کم کرده و از آن‌ها به‌عنوان مکمل‌هایی در کنار رنگ‌های خنثی استفاده کنید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هوایی ابری، خنک، و بارانی دارد (مثلا سیاتل)، استفاده از لایه‌های مختلف رنگ‌های گرم با سایه‌ها، ته‌رنگ‌ها، و درجات گوناگون فضایی دنج خلق می‌کند که هرگز مایل به ترک آن نخواهید بود.
در این مطلب هشت اتاق خواب گرم و دل‌پذیر را در کنار پالت‌های نمونه رنگی برآمده از این اتاق‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

قالیشویی ادیب

در این مطلب شماره رنگ ها از این جهت قرار داده شده که در صورت تمایل به استفاده از آنها در خانه خود بتوانید در هنگام خرید از انتخاب خود مطمئن باشید.

گرم و خنک

قرمز، به‌عنوان یک رنگ گرم، گاهی با دیگر رنگ‌مایه‌های گرم ترکیب می‌شود. اما با ترکیب این رنگ با رنگ‌های خنثی خنک، همان‌طور که در این اتاق خواب مدرن و زیبا می‌بینید، این شیوه را تغییر دهید. استفاده از این شیوه باعث می‌شود تا شما بدون این‌که فضا را بیش از حد پرانرژی کنید بتوانید از رنگ قرمز در آن استفاده کنید.

 

پالت نمونه: این پالت بسیار مناسب اتاق خوابی در یک آب‌وهوای گرم است. سایه‌های خاکستری و چوب تیره قرمز تند را تلطیف می‌کند.

از چپ به راست: Tanager SW6601، Argos SW7065، و Software SW7074، همراه با چوب تیره از جنس درخت بلوط برای کف پوش.

 

صورتی گرم اتاق را خنک می‌کند

صورتی، خاکستری، و سیاه ترکیب غیرمنتظره و جذابی در این اتاق ایجاد کرده‌اند. این اتاق فوق مدرن بسیار مناسب آب‌و هوای گرم است و رنگ‌های خنثی خنک رنگ صورتی موجود در آن را تعدیل می‌کنند.

 

پالت نمونه: رنگ صورتی موجود در این اتاق صورتی بچگانه نیست. می‌توانید با استفاده از رنگ‌های خاکستری و سیاه این رنگ را جذاب‌تر و بزرگ‌سال‌تر کنید.

از چپ به راست: Stone .07، Petal .03، Petal .04، همراه با چوب درخت آبنوس برای کمد.

 

بلوک رنگی

این اتاق مدرن دارای سایه‌های جسورانه نارنجی است. استفاده از این رنگ در دیوار پشتی تخت‌خواب چشم را به سمت آن هدایت می‌کند. از آن‌جایی که همه‌چیز در این اتاق دارای رنگ خنثی است، رنگ نارنجی موجود در آن خسته‌کننده به نظر نمی‌رسد.

 

پالت رنگی: رنگ نارنجی روشن در کنار چوب‌های تیره و رنگ‌های خنثی ظاهری فوق‌العاده خلق می‌کند.

از چپ به راست: جاذبه روشن 1-32، فلفل قرمز 8-14، و خاکستری روشن پلهام CW19، در کنار یک فرش طرح‌دار.

 

رنگ فقط مخصوص دیوارها نیست

دلیلی ندارد همیشه از مبلمان چوبی با رنگ‌های خنثی استفاده کنید. قفسه‌های نارنجی در جلوی تخت‌خواب به این اتاق خنثی تنوع و زیبایی بخشیده‌اند. با استفاده از رنگ‌های نارنجی، زرد، و سبز (رنگ‌های مشابه در چرخه رنگ) در تخت‌خواب، رنگ نارنجی موجود در قفسه‌ها تعدیل شده است.

 

پالت نمونه: اتاق خواب خود را با استفاده از مبلمان رنگی زنده کنید.

از چپ به راست: دافنه شیرین 529، آفتاب سان فرناندو 360، مخلوط نارنگی 091، و آبی بریتانیا 1623.

 

استفاده درست از رنگ قرمز

چند سال پیش یک خانه قدیمی خریدم و تمام تلاشم را کردم تا از سایه‌های قرمز روشن در دیوارهای اتاق غذاخوری استفاده کنم. اما در پایان کار از آن متنفر شدم. اتاق غذاخوری از نور طبیعی بهره نمی‌برد و به‌شدت تیره و تاریک بود و اصلا اتاق راحتی نبود. اما اتاقی که در عکس بالا می‌بینید به ما استفاده درست از رنگ قرمز را می‌آموزد. در این اتاق فقط قطعه مشخصی از دیوار به رنگ قرمز درآمده است. استفاده از چند عنصر قرمز کوچک در قسمت‌های دیگر اتاق را روشن نگه داشته است.

 

پالت نمونه: اگر می‌خواهید اتاق خواب شما فضای آرام و مطبوعی داشته باشد رنگ قرمز گزینه بسیار خوبی است. در کنار این رنگ از رنگ‌هایی با شدت‌های کم‌تر استفاده کنید تا اتاق شما بیش از حد جلب‌توجه‌کننده نشود.

از چپ به راست: شراب سیب 1005-7A، خاکستری صدفی 4003، گیلاسی CI221.

 

استفاده هوش‌مندانه از رنگ

من طرف‌دار رنگ‌های روشن هستم اما فهمیدم که همه طرف‌دار چنین رنگ‌هایی نیستند. من عاشق این اتاق آفتاب‌گیر هستم: استفاده از رنگ‌های روشن در وسایلی که ارزان هستند و تغییر یا جای‌گزین‌کردن آن‌ها کار ساده‌ای است. در این اتاق رنگ دیوارها سایه ملایمی از رنگ زرد است و از رنگ‌های روشن دیگر در تخت‌خواب استفاده شده است. این اتاق خواب را با پارچه‌های کتان سفید تصور کنید، قطعا حس کاملا متفاوتی در اتاق به وجود می‌آید.

 

پالت نمونه: این پالت رنگی شاد مناسب اتاق‌خواب‌هایی است که در منطقه‌ای با آب‌وهوای خنک قرار دارند. منطقه‌ای که روزهای ابری آن از رزوهای آفتابی‌اش بسیار بیش‌تر است. 

از چپ به راست: شن در معرض نور 3-096، نارنجی روشن 5-103، و قرمز متمایل به خاکستری 6-107، همراه با چوب درخت ماهون. 

 

ترکیب زیبا

در این اتاق خواب از رنگ‌های تیره کاملا هوش‌مندانه و فقط در سقف و یکی از دیوار استفاده شده است. این استفاده درست باعث شده تا سقف کمی کوتاه‌تر به نظر برسد و فضای اتاق خواب دنج و صمیمی شود.

 

پالت نمونه: این پالت شامل رنگ‌های تیره است و برای تعدیل این رنگ‌ها از رنگ خاستری استفاده شده است.

از چپ به راست: کتان روشن UL140-13، توت جنگلی UL100-17، و زغال‌اخته‌ای UL100-4، همراه با چوب درخت گیلاس برزیلی.

 

سبک رستیک با قرمز

این اتاق خواب مدرن، زیبا، و رستیک تمام زیبایی خود را مدیون لوستر است. رنگ‌های قوی دیوارها توسط نور این لوستر تعدیل می‌شوند. هم‌چنین برای ایجاد تنوع در کنار رنگ‌های خنثی از رنگ قرمز در تخت‌خواب استفاده شده است.

 

پالت نمونه: به‌جای استفاده از رنگ بژ، قرمز را در ترکیب با رنگ‌های خنثی به کار ببرید که خاکستری بیش‌تر و زرد کم‌تری در خود دارند.

از چپ به راست: رنگ چوب خنثی GLN 11، چوب درخت زیتون GLN15، و گل شمع‌دانی قرمز GLR06، همراه با چوب درخت گردو آمریکایی برای کف پوش.  

به ما بگویید: کدام پالت رنگی را بیشتر پسندید؟ آیا از این پالت های رنگی در خانه خود استفاده خواهید کرد؟

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
maria در تاریخ 31 تیر 1393
ست کردن رنگ ها توی خونه خیلی سخته از این مطالبتون زیاد بزارین خیلی خوبه

ثبت دیدگاه