خلاقیت در طراحی؛ نمای متحرک ساختمان تجاری + فیلم

خلاقیت در طراحی؛ نمای متحرک ساختمان تجاری + فیلم

به قلم: سمانه زارعی

در این مطلب تصاویری از پروژه Bund Finance Center را خواهیم. ساختمان تجاری و مالی bund در نزدیکی ساحل شانگهای چین قرار دارد. نمای متحرک این ساختمان؛ آن را خاص و جذاب کرده است.

بالسا

 

  مشخصات پروژه‌ی ساختمان باند

این بنا در انتهای معروف ترین  خیابان شانگهای قرار دارد. ساختمان باند نقطه اتصال بین منطقه قدیمی شهر با مراکز تجاری و مالی جدید آن است. این پروژه 420 هزار مترمربعی را foster و همکاران و استودیوی Heatherwick در سال 2017 طراحی کرده‌اند. این ساختمان شامل بخش‌های مختلفی مانند؛ مراکز خرید لوکس، فروشگاه‌ها، کافه و رستوران و بوتیک است. همچنین در مرکز این ساختمان، مرکز فرهنگی و هنر است که در آن جلسات و رویدادهای مختلفی مانند تبادلات هنری و معرفی برندها برگزار می‌شود.

نمای متحرک ساختمان

نمای جالب این ساختمان، با همکاری مهندسان محلی دانشگاه تونگجی ساخته شده است. حرکت نما باعث پوشش و یا باز شدن قسمت‌هایی از ساختمان و ایجاد نمایی به سمت شهر می‌شود. نما دارای لایه‌های پرده مانندی است که به صورت چهار لایه طراحی شده است. لایه‌ها از 675 منگوله آلیاژ منیزیم ساخته شده‌اند. این ایده از پوشش سنتی لباس‌ای چینی گرفته شده است. طول منگوله‌ها از 2 تا 16 متر متغیر است. حرکت لایه‌ها در کنار هم جلوه‌ی خاصی به ساختمان می‌دهد. این حرکت را می‌توانید در فیلم ببینید.

 

منبع: archdaily , fosterandpartners , Archfeed

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه