جایگزین چمن در فضای سبز

جایگزین چمن در فضای سبز

به قلم: سمانه زارعی

با اینکه چمن باعث ایجاد سطح سبز یکدست می‌شود، ولی نیاز آبی بالای این گیاه، باعث شده است، گیاهی مناسب فضای سبز کشور ما نباشد. چه گیاهی می‌تواند جایگزین چمن در فضای سبز باشد؟ راهکارهای مختلفی برای ایجاد سطحی سبز در فضای سبز وجود دارد که استفاده از گیاهان جایگزین چمن و استفاده از مواد دیگر مانند شن و سنگ از جمله راهکارهای پوشاندن سطح به جای چمن است.

مبلمان اداری راحتیران

گیاهان پوششی همیشه سبز

از گیاهان متنوعی برای طراحی فضای سبز استفاده می‌شود. به جز درختان، درختچه‌ها ،بوته و گل‌های فصلی، گیاهان پوششی هم برای پوشاندن و سبز کردن زمین وجود دارند. گیاهان پوششی همیشه سبز از جمله گیاهانی هستند که این روزها به عنوان جایگزین چمن در فضای سبز به کار می‌روند. گیاهان پوششی، فضاهای بدون گیاه سطح زمین را می‌پوشانند و از فرسایش خاک در سطح شیبدار جلوگیری می‌کنند. از طرفی نیاز به مراقبت و آبیاری زیادی ندارند. در ادامه بعضی از گیاهان پوششی میتوانند جایگزین چمن در فضای سبز باشند، معرفی شده‌اند.

1. لیزوماکیا، گیاه جایگزین چمن

گیاهی که تا ارتفاع  الی 10 سانتیمتر رشد می‌کند. برخلاف چمن، این گیاه نیازی به سرزنی ندارد. این گیاه پوششی برای مناطق مرطوب مناسب است. شاید از نظر نیاز به نگهداری و چمن زنی، لیزوماکیا بتواند جایگزینی برای چمن باشد، ولی نیاز آبی این گیاه کم نیست و از نظر مصرف آب انتخاب خوبی به جای چمن نیست.

2. چمن کیاشیتو؛ جایگزین چمن در فضای سبز

یکی از گیاهان پوششی جدید که می‌تواند جایگزینی برای چمن باشد، چمن کیاشیتو است. این گیاه نیاز به مراقبت کمتری دارد. ارتفاع آن تا حدود 10 سانتی‌متر می‌رسد و نیازی به سرزنی ندارد. چمن کیاشیتو خاک‌های شور و اسیدی را تحمل می‌کند.

 

3. چمن فرانکنیا، جایگزین چمن در فضاهای کم تردد

یکی از انواع گیاهان پوششی مقاوم به خشکی، چمن  فرانکنیا ست. این چمن برای مناطق گرم و خشک مناسب است. فرانکنیا به سرما حساس است و مناسب مناطق سرد و کوهستانی نیست. ارتفاع آن کم است و نیازی به کوتاه کردن ندارد. فرانکنیا پاخوری بالایی ندارد و بهتر است در فضاهای کم تردد استفاده کرد.

 

4.شبدر جایگزین چمن در فضای سبز، انتخاب خوبی است؟

شبدر یکی از گیاهان پوششی زیبا است. ریشه‌های این گیاه کار تثبیت نیتروژن را انجام می‌دهند. شبدر گیاهی زیبا و پوشاننده است ولی در ابتدای کاشت نیاز آبی زیاد آن، باعث ایجاد تردید برای جایگزین کردن آن به جای چمن فضای سبز می‌شود. هرچند که پس از استقرار در زمین آب کمتری نیاز خواهد داشت. و برخی آن را به عنوان گیاهی با نیاز آبی کم می‌شناسند.

5. دایکوندرا؛ جایگزین چمن در فضای سبز

گیاهی مناسب مناطق معتدل و گرم است. کاشت آن در باغ‌های صخره ای و بین سنگ‌ها متداول است. ریشه‌ها این گیاه پوششی سطحی است و اگر در زمستان دچار یخ زدگی نشود، سرما را به خوبی تحمل می‌کند. نیاز آبی دایکوندرا متوسط است.

6. چمن مصنوعی، جایگزین چمن در فضای سبز!

اگر بخواهیم گزینه‌ای برای پوشش سبز رنگ سطوح انتخاب کنیم که نیاز به آبیاری و نگهداری نداشته باشد و در همه فصل‌ها سبز باشد، شاید چمن مصنوعی بهترین گزینه است! برای طراحی فضای سبز بالکن، چمن مصنوعی یک گزینه مناسب است. برای زیبایی بیشتر فضا می‌توان از ترکیب شن و چمن مصنوعی استفاده کرد.

استفاده از گیاهان دیگر به جای چمن در فضای سبز

یکی دیگر از رویکردهای کاشت به جای چمن، استفاده از گیاهان دیگر غیرپوششی است. یعنی به جای اینکه سطح زمین با سبزینگی گیاه پوشیده شود؛ از گیاهان علفی و یا بوته‌ای و یا حتی درختان و درختچه‌ها استفاده شود.

کلام آخر:

بعضی از گیاهان جایگزین چمن برای فضای سبز در این مطلب معرفی شدند. هریک از این گیاهان، مزایای و معایب خود را دارند و شاید در هرفضایی نتوانید آنها را به جای چمن به کار ببرید. همچنین میزان هزینه‌ی لازم برای هریک از گیاهان پوششی باید در نظر گرفته شود.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه