اولین مدرسه دخترانه رشت موزه موسیقی می‌شود

اولین مدرسه دخترانه رشت موزه موسیقی می‌شود

به قلم: سمانه زارعی

 

نوژا دیزاین

سرویس خواب بالسا

دبیرستان فروغ یکی از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های دخترانه شهر رشت است که در سال ۱۲۸۲ خورشیدی تأسیس شد. این مدرسه ابتدا با نام مدرسه اناثیه آمریکایی به وسیله آمریکایی‌ها تأسیس شد. بنای اصلی که بیمارستان بود به مدرسه تبدیل و در سال ۱۳۱۲ خورشیدی توانست امتیاز دوره کامل متوسطه را دریافت کند.

 

تاریخچه دبیرستان فروغ

در ابتدا بودجه این مدرسه توسط انجمن خیریه آمریکایی تامین گردید و ماری کلارک مدیریت مدرسه را بر عهده گرفت. در سال‌های بعد، این مدرسه به (فروغ) تغییر نام داده و در سال 1312 هجری شمسی امتیاز دوره کامل متوسطه را دریافت نمود. در سال 1335 خورشیدی قسمتی از حیاط دبیرستان برای احداث ساختمان مرکز تعلیمات خانه داری انتخاب و کارگاههای مربوطه تجهیز شد.

معماری قدیمی‌ترین مدرسه دخترانه رشت

دبیرستان فروغ (17 شهریور) از لحاظ سبک معماری هم ارز مدرسه شاهپور (شهید بهشتی) و نسبت به آن از قدمت بیشتری برخوردار است.  بنای اصلی، در ساختار فضاها، قرینه بوده و دارای دیوارهای باربرِآجری و دو طبقه است. در طبقه همکف که با ارتفاع 80 سانتی متر، با پنج پله از سطح حیاط جدا شده، فضاهای اداری و برخی کلاس ها و در طبقه اول دیگر کلاس ها تعبیه شده اند.

سقف اولیه بنا سفالپوش بوده و در حال حاضر ورق گالوانیزه است. پنجره های بنا، چوبی و از قرینگی برخوردار بوده است. بنا دارای هشت بخاری دیواری در طبقات و دودکش هایی از جنس آجر بر روی بام بوده که امروز تغییرات بسیاری یافته است.

مدرسه به دلیل آن که از ابتدا کاربری غیر مسکونی داشته، دارای کمترین تزیینات بوده و شاخص ترین تزیینات، نقوش آتشدان بخاری های دیواری است.

ثبت ملی مدرسه فروغ

در سال 1387 آموزش و پرورش تصمیم به تخریب و نوسازی مدرسه گرفت که تلاش مجدانه برخی دوستداران میراث فرهنگی، مانع از این تخریب شد و خوشبختانه میراث فرهنگی توانست مدرسه دخترانه مهستی را که بعدها فروغ و بعد از انقلاب ۱۷شهریور نامیده می‌شد؛ در محله آفخرای رشت، در فهرست بناهای با ارزش کشور ثبت نماید.

مدرسه فروغ موزه موسیقی می‌شود.

به تازگی خبری درباره‌ی تبدیل دبیرستان فروغ به موزه موسیقی منتشر شده است. میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان کرده است که مدرسه فروغ رشت پس از مرمت و بازسازی تبدیل به موزه موسیقی خواهد شد.

منبع: خبر آنلاین

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه