حمام تاریخی با چهار ستون، معماری سنتی و دلنشین حاج داداش در زنجان!

حمام تاریخی با چهار ستون، معماری سنتی و دلنشین حاج داداش در زنجان!

حمام‌های تاریخی هر شهر از جاذبه‌های گردشگری جذاب برای مسافران هستند. در مورد یکی از آنها؛ حمام مصباح کرج قبلا صحبت کرده‌ایم. حمام تاریخی حاج داداش یکی از جاذبه‌های دیدنی زنجان است که در این مطلب قرار است راجع به آن صحبت کنیم.

سرویس خواب بالسا

 

درباره حمام تاریخی حاج داداش

این حمام تاریخی در شهر زنجان قرار دارد. گفته می‌شود نام این حمام تاریخی از نام سازنده آن؛ فردی به نام حاج داداش گرفته شده است ولی مستندات دقیقی برای اطلاع از سازنده حمام وجود ندارد. قدمت حمام حاج داداش به دوره قاجار برمی‌گردد و حدود 150 الی 200 سال قدمت دارد. تا سال 68 مورد استفاده مردم بوده است و از سال 78 تبدیل به رستوران سنتی شده است.

معماری حمام تاریخی حاج داداش

در ساخت این حمام تاریخی مانند حمام‌های دیگر از آجر، سنگ تراورتن، ملات گچ، ساروج، آهک و کاشی استفاده شده است. حمام‌ تاریخی حاج داداش از چهار ستون سنگی بزرگ ساخته شده است که گفته می‌شود توسط هنرمندان همدانی تراشیده شده‌اند. این ستون‌های سنگی در بخش بینه قرار دارند که طاق اصلی روی آنها قرار دارد و سرستون‌های مکعبی شکل و بدنه‌ی مارپیچ دارند . کاشی‌های فیروزه‌ای و آبی رنگ بخش مهمی از تزئینات این حمام را تشکیل می‌دهد که با ورود به فضای داخلی به چشم می‌خورند.

 

زنجان جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد که یکی از آنها حمام تاریخی حاج داداش است. اگر به کسب اطلاعات در مورد حمام‌های تاریخی علاقه دارید به مطلب حمام سلطان امیر احمد سر بزنید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه