حمام سلطان امیر احمد؛ زیباترین حمام تاریخی ایران!

حمام سلطان امیر احمد؛ زیباترین حمام تاریخی ایران!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

حمام‌ها یکی از انواع آثار تاریخی هستند که بازدید از آنها برای اغلب افراد جذاب است. یکی از این حمام‌های زیبا در کاشان قرار دارد. در این مطلب قرار است راجع به حمام سلطان امیر احمد صحبت کنیم.

سرویس خواب بالسا

درباره حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد در شهر کاشان و در خیابان علوی قرار دارد. این حمام 1000 متر مربع مساحت دارد. این حمام جزو زیباترین حمام‌های ایران است که گفته می‌شود که در دوره سلجوقیان این بنا حمام بوده است که در سال 1150 در طی زلزله‌ای تخریب می‌شود و مجددا در دوره قاجار بر روی بنای قدیمی حمامی جدید ساخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی: حمام مصباح کرج؛ بنایی قاجاری در قلب شهر!

 

تزئینات در حمام سلطان امیر احمد

معماری حمام‌های تاریخی به طور کلی و از نظر ساختار فضایی، مشابه هستند، ولی از نظر تزئینات و مساحت ممکن است متفاوت باشند. جذابیت ساختار فضایی حمام یک طرف، تزئینات به کار رفته در آن از طرف دیگر، نظرها را به خود جلب می‌کند. آهک بری، گچبری، کاشی کاری و سقف طاقی از جمله تزئینات حمام سلطان امیر احمد است.

 

معماری حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد مانند حمام‌های دیگر، در سطحی پایین‌تر از سطح زمین قرار گرفته است. معماری حمام‌های تاریخی به گونه‌ای طراحی شده است که هر بخش آن بر اساس کارکرد شکل و فرم خاص خود را دارد که بر اساس هنر و بینش معماران ساخته شده است. بخش‌های مختلف حمام سلطان امیر احمد:

  • ورودی: این حمام سردر ورودی زیبایی دارد که با هنرهای کاشی‌کاری، گچکاری و مقرنس کاری تزئین شده است.
  • هشتی: پس از سردر ورودی به هشتی حمام می‌رسید. هشتی به راهرویی که افراد را به سربینه هدایت می‌کند می‌رساند.
  • سربینه: فضای رختکن حمام را سربینه می‌گویند. فضایی که اغلب دارای سکوهایی برای نشستن و قرار دادن وسایل افراد قرار دارد. در حمام سلطان امیر احمد به شکل هشت ضلعی است که دورتادور آن سکو دارد.
  • گرم خانه: اصلی‌ترین بخش حمام، گرم‌خانه یا همان فضای استحمام است. این بخش از حمام حوضی در مرکز دارد. یک گرم خانه کوچک به عنوان فضایی برای اشراف در این حمام وجود دارد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه