تصاویر چشمگیر از بزرگترین شهرک چوبی جهان

تصاویر چشمگیر از بزرگترین شهرک چوبی جهان

به قلم: تحریریه چیدانه

بزرگترین شهرک چوبی دنیا

روند ساخت و ساز چوبی مدرن در دنیا به سرعت پیش می‌رود و تقویت می‌شود، اخیرا در اخبار و گزارش‌ها به این نکته اشاره شده که قرار است بزرگ‌ترین شهرک چوبی دنیا در سوئد ساخته شود این پروژه که توسط سازندگان آن به عنوان بزرگ‌ترین پروژه ساخت و ساز چوبی جهان توصیف شده است، شامل ۲۰۰۰ خانه زیبا و چشمگیر و همچنین فضای اداری و فروشگاه‌ها خواهد بود که به طور عمده از چوب ساخته شده‌اند.

تابلو فرش ریحان

بزرگترین شهرک چوبی جهان با ۲۰۰۰ خانه | گذر آرام به جهانی سبز

همانطور که از نامش پیداست، شهر چوبی استکهلم (Stockholm Wood City) در پایتخت سوئد واقع خواهد شد. با این حال، این در واقع بیشتر یک محله است تا یک شهر واقعی، در این محله شهرک مانند بیشتر ساخت و ساز روی مسکن،  فضای خرید و فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و همچنین فضای اداری و مکان‌های ملاقات عمومی متمرکز خواهد بود. این ساختمان‌ها در اشکال و ارتفاع متفاوت ساخته خواهد شد، در حالی که طرح های کلی آنها زیبایی طبیعی چوب را به نمایش می‌گذارد.

«استکهلم وود سیتی» علاوه بر استفاده از مصالح ساختمانی با منابع پایدار، انتشار کربن را با پنل‌های خورشیدی نصب شده روی پشت بام نیز کاهش می‌دهد این پنل‌ها به باتری متصل می شود که این امر باعث کاهش کشش شبکه برق کاهش می‌شود. در پشت بام‌ها و تراس‌ها نیز فضای سبز قابل توجهی کاشته خواهد شد.

«آتریوم لیونبرگ» (Atrium Ljungberg) کمپانی توسعه‌دهنده این شهرک توضیح می‌دهد: این پروژه بیش از ۲۵۰.۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و بنابراین بزرگترین پروژه ساخت و ساز شناخته شده جهان در چوب است. صنعت املاک و مستغلات در گذار به دنیای سبز کاملا حیاتی است، زیرا ساختمان‌ها ۴۰ درصد از انتشار «دی اکسید کربن» جهان را تشکیل می‌دهند. شهر چوبی استکهلم دوره جدیدی را برای معماری و توسعه شهری پایدار به نمایش می‌گذارد. منطقه جدید دارای ۷.۰۰۰ دفتر دیگر است. فضاها و ۲.۰۰۰ خانه در «سیکلا»،  منطقه‌ای واقع در بخش‌های جنوبی استکهلم. محیط شهری پر جنب و جوش با ترکیبی از محل‌های کار، مسکن، رستوران‌ها و مغازه‌ها را ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین شهرک چوبی جهان با ۲۰۰۰ خانه | گذر آرام به جهانی سبز

وقتی صحبت از ساخت و سازهای چوبی به میان می آید، کسانی هستند که نگران تبدیل شدن چنین ساختمان‌هایی به جعبه‌های چوبی قابل احتراق در صورت آتش سوزی هستند. با این حال، الوارهای مهندسی شده مدرن با قاب‌های چوبی سنتی بسیار متفاوت است و مطالعات متعدد نشان داده است که محصولاتی مانند الوارهای متقاطع و چوب چند لایه چسبانده شده، در آتش عملکرد فوق العاده‌ای دارند. برج چوبی «میوستارنت» (Mjøstårnet) که رکوردشکن مقاومت در برابر آتش‌سوزی است، در واقع به گونه‌ای طراحی شده بود که حتی اگر تمام آبپاش‌های آتش‌نشانی از کار بیفتند، هر آتش‌سوزی به خودی خود و بدون دخالت انسان خاموش شود.

قرار است ساخت و ساز این شهر چوبی عظیم و خاص در استکهلم در سال ۲۰۲۵ آغاز شود و انتظار می‌رود اولین ساختمان‌ها در سال ۲۰۲۷ تکمیل شوند. در زمان نگارش، همچنان به طور دقیق مشخص نیست که چه کسی پشت این طرح است، اگرچه طبق منابع متعدد از جمله «دیزین» (Dezeen)، پروژه با همکاری شرکت‌های«وایت ارتیکتر» (White Arkitekter) و «هنینگ لارسن آشیتکتز» (Henning Larsen Architects) است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
سبا در تاریخ 12 تیر 1402
حسرت داشتن حداقل های زندگی برای ایرانی که جز ثروتمندترین کشورهای دنیاست بزرگترین و بدترین باگ این دنیاست . میگه با پس انداز حقوقش خونه میخریده آخه چه اتفاقی باید شر این کشور بیفته که بفهمیم برنامه در کار بوده و هست. لعنت بر باعث و بانیانش

ثبت دیدگاه