پارک قیطریه تهران، پارکی که خبرساز شد!

پارک قیطریه تهران، پارکی که خبرساز شد!

به قلم: سمانه زارعی

ساقدوش بار

پارک‌ها بخش مهمی از شهر را می‌سازند، مخصوصا در شهرهای بزرگ که فاصله از داخل شهر به فضاهای طبیعی خارج از شهر بیشتر است و نیاز به فضاهایی برای گذران اوقات فراغت بیشتر حس می‌شود، پارک‌ها اهمیت زیادی دارند. در این مطلب راجع به پارک قیطریه صحبت کرده‌ایم، اگر می‌خواهید راجع به این پارک تاریخی بدانید این مطلب را بخوانید.

سرویس خواب بالسا

 

پارک قیطریه کجاست؟

یکی از پارک‌های شمال شهر تهران است که در محله‌ی قیطریه و در ناحیه هفت منطقه 1 شهرداری تهران قرار دارد. این بوستان در شمال بزرگراه صدر و در انتهای خیابان قیطریه واقع شده است. پارک قیطریه از شمال به فرمانیه، از جنوب به میدان پیروز و بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به قیطریه و خیابان شریعتی محدود می‌شود.

 

تاریخچه پارک قیطریه

بوستان قیطریه در گذشته باغی متعلق به خواهر تنی ناصرالدین شاه قاجار بوده است. در این پارک فرهنگسرا و کتابخانه‌ای وجود دارد که در ضلع شمال غربی پارک قرار دارد و گفته می‌شود توسط میرزا تقی خان امیرکبیر ساخته شده است. در سال 1356 بخشی از این باغ بزرگ وقف شده و به پارک تبدیل می‌شود. و در سال 1372 بقیه قسمت‌های باغ هم به پارک تبدیل می‌شود.

 

ویژگی‌های پارک قیطریه

پارک قیطریه حدود 103 هزار مترمربع مساحت دارد. فرم هندسی این پارک به شکل نامنظم است. گونه‌های درختی پارک قیطریه شامل: نارون، کاج، زبان گنجشک، اقاقیا، بلوط، گردو، داغداغان، افرا، توت، بید مجنون، صنوبر، ماگنولیا، سدروس، نوئل و درختچه‌هایی نظیر زالزالک، نرگس درختی، زرشک، بوداغ و گز است. پارک قیطریه امکانات مختلفی مانند؛ نگارخانه، پیست اسکیت، کافی شاپ، نمازخانه، برکه و…دارد.

 

خبرهایی از پارک قاجاری قیطریه

این روزها خبری در مورد ساخت مسجد در پارک قیطریه به گوش می‌رسد که خبرساز شده است. افراد زیادی راجع به ساخت این مسجد انتقاد کرده‌اند. برخی هم معتقدند که چندین مسجد در اطراف این پارک وجود دارد و نیازی به ساخت یک مسجد جدید که باعث قطع درختان و اشغال 800 متر از فضای پارک شود وجود ندارد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
صبا در تاریخ 20 فروردین 1403
به نظرم چنین پارک بزرگی، خیلی خوبه که مسجد بنا بشه و صدای اذان طنین انداز بشه در سراسر پارک.صدای اذان حس خیییلی خوبیه

ثبت دیدگاه