سنگ کورین چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی دارد؟

سنگ کورین چیست و چه کاربردی در طراحی داخلی دارد؟

به قلم: علیرضا

سنگ کورین یا سنگ مصنوعی یک ماده مهندسی شده می­باشد که از ترکیب پلیمرهای اکریلیک و سایر مواد سنگی و معدنی مانند آلومینیوم تری هیدرات و بوکسیت به همراه رنگدانه، بدست می‌آید و پس از ترکیب در قالب های مخصوص کورین قرار داده می‌شوند و طی فرایندی به سنگ کورین تبدیل می‌شوند.

سنگ کورین

کارانا دکور

قدمت سنگ کورین به بیش از 50 سال می­رسد که در اواخر دهه 1960 میلادی توسط شرکت دوپونت در رنگ و طرح های مختلف تولید شد. سنگ کورین از ابتدای عرضه تا کنون در سه نسل به بازار عرضه شد.

 • سنگ کورین نسل یک: سنگ کورین بدون دانه و دانه‌دار می‌باشند که در گروه‌های دانه‌ریز و دانه‌درشت عرضه شدند.
 • سنگ کورین نسل دوم: سنگ کورین رگه‌دار است که شامل سنگ کورین ابروبادی و سنگ کورین رگه‌بلند می‌باشد.
 • سنگ کورین نسل سوم: سنگ کورین با رگه‌های بافت‌دار و سه‌بعدی به صورت عمیق و فول بادی است.

ویژگی های کاربردی سنگ کورین در طراحی

سنگ کورین را برخلاف سنگ طبیعی می‌توان به صورت یکپارچه و بدون درز اجرا کرد. و این ویژگی قابلیت اجرای تمامی نمونه‌ها را فراهم می‌کند. به عنوان مثال می‌توان از سنگ کورین در روشویی، سینک، وان، صفحه کابینیت، میزهای پیشخوان، میزهای آزمایشگاهی و بیمارستانی، دکوراسیون فروشگاهی و … استفاده کرد.

سنگ کورین در برابر شوک حرارتی مقاوم است و نسبت به تغییرات دمایی، بسیار مقاوم‌تر از صفحه کابینت‌های موجود در بازار است و دچار ترک و تغییر رنگ و فرم ناشی از شوک حرارتی نمی‌شود. از این رو سنگ کورین گزینه مناسبی برای سنگ کابینت آشپزخانه می‌باشد.

همانطور که می‌دانیم یکی از مشکلات و دغدغه‌های رایج در استفاده طولانی مدت از صفحه کابینت برخورد اجسامی مانند چاقو و لوازم نوک‌تیز بر سطح سنگ کابینت می‌باشند که موجب نمایان شدن خط و خش در آن می‌شود. سنگ کورین علاوه بر مقاومت در برابر شوک حرارتی، نسبت به خط و خش و ضربه نیز مقاوم است. و براحتی بر روی سطح آن خط نمی‌افتد. در اثر استفاده دز گذر زمان و ضربه‌های ناشی از اجسام نوک تیز اگر صفحه کورین کابینت شما دچار خط و خش شد، قابلیت ترمیم و جلادهی آن وجود دارد. از دیگر ویژگی‌های سنگ کورین غیر قابل اشتعال بودن آن است که به مهار آتش کمک می‌کند. در واقع شما یک متریال با دو مزیت را در طراحی خود بکار برده‌اید.

درنظر داشته باشید که هر متریالی نسبت به شوک حرارتی تا حدی مقاوم است و سنگ کورین نیز از این موضوع مستثنی نیست. مقاومت سنگ کورین به شوک حرارتی تا دمای 200 درجه سانتیگراد می‌باشد. اگر بر اثر تماس مستقیم حرارت بر روی سنگ کورین رد حرارت و لکه بر روی سنگ کورین شما بوحود آمد خواندن این مطلب به شما کمک خواهد کرد.
چگونه می توان رد حرارت و لکه را از روی سنگ کورین پاک کرد؟

فضاهای مانند روشویی، حمام و یا شهرهای ساحلی به دلیل مجاورت و تماس با نم و رطوبت زیاد موجب می‌شود که متریال‌های معمولی در ساخت سازه یا طراحی، در گذر زمان آسیب‌پذیر شوند و کیفیت اولیه خود را از دست بدهند. در مواردی هم، رطوبت بیش از اندازه موجب خرابی متریال می‌شود و نیازمند هزینه مجدد برای تعمیر و بازسازی است. سنگ کورین در فرایند تولید به‌گونه‌ای طراحی و تولید می‌شود که سطح آن بدون منفذ می‌باشد و از نفود باکتری، رطوبت و لکه جلوگیری می‌کند و خاصیت آنتی‌باکتریال و ضدآب بودن را در کورین رقم می‌زند. و برای مکان‌ها و فضاهایی که در تماس و مجاورت مداوم آب و رطوبت باشد، بسیار مناسب است و هزینه های جانبی تعمیر و بازسازی‌های ثانویه را حذف می‌کند. خاصیت آنتی‌باکتریال بودن سنگ کورین بهترین انتخاب این متریال برای بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مراکز بهداشتی، آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌ها و صفحات روشویی می‌باشد.

برای تمیز کردن صفحه کورین بهتر است از یک دستمال نرم و مرطوب به همراه آب و مقداری استفاده کنید. اگرچه سنگ کورین نسبت به اسیدهای خانگی تا حدودی مقاوم است اما به دلیل نداشتن منافد و آنتی‌باکتریال بودن لکه در بافت سنگ کورین نفوذ نمی‌کند و تنها با روش ساده‌ای که گفته شد سطح سنگ کورین تمیز می­شود و نیازی به استفاده از اسیدهای پاک­کننده نخواهید داشت.

سنگ کورین

در طراحی‌های فروشگاهی عموما فرم ، انحنا و قوس‌ها زیبایی بیشتری به فضا می‌دهند که استفاده از سنگ طبیعی به دلیل سختی این امکان را به طراحان و معماران داخلی نمی‌دهد. اما در سنگ کورین با توجه به قابلیت خم‌پذیری تا زاویه 30 درجه، دست طراحان را در ارائه دکور نهایی با انواع قوس و منحنی‌ها، باز نگه می‌دارد و این امکان را به شما می‌دهد که هر طرحی را به مرحله اجرا برسانید.

استفاده سنگ کورین در طراحی

با توجه طرح‌ها و طیف رنگی بسیار متنوع و کاربردهای مختلف سنگ کورین در ادامه چندین مورد از استفاده و کاربرد طرح‌های مختلف سنگ کورین را در طراحی، بررسی خواهیم کرد.

سنگ کورین نسل اول :

 • سنگ کورین نسل اول برای صفحه کابینت بسیار مناسب است، سنگ کورین دانه‌ریز به نسبت سنگ کورین دانه‌درشت استقبال بیشتری در انتخاب این متریال به عنوان سنگ کابینت را دارد. طرح‌های دانه‌ریز و الکیلی بسیار پرطرفدار است. این گروه از سنگ کورین تنوع رنگی بسیار زیادی دارد و با توجه به رنگ کابینت و فضای آشپزخانه خود می‌توانید رنگ آن را انتخاب کنید. همانطور که می‌دانیم رنگ‌های روشن بازتاب نور بهتری نسبت به رنگ‌های تیره دارند. به همین دلیل استفاده از سنگ کورین روشن برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای شما مناسب‌تر است.
 • از سنگ کورین مشکی دانه‌دار یا رنگ‌های تیره بهتر است برای فضاهای بزرگ‌تر استفاده شود. انتخاب رنگ کابینت متضاد با رنگ سنگ کابینت به زیبایی بیشتر فضای شما کمک خواهد کرد. برای هارمونی بیشتر رنگ ها می‌توانید از ترکیب رنگ‌های تیره نیز بهره ببرید.
 • از سنگ کورین بدون‌دانه در انواع سبک‌های سنتی، کلاسیک ، نئوکلاسیک و مدرن می‌توان استفاده کرد.

سنگ کورین

سنگ کورین نسل دوم:

 • سری دوم سنگ کورین به دو دسته رگه‌ریز یا ابروبادی و رگه‌بلند تفکیک می‌شوند.
 • سنگ کورین ابروبادی برای فضاهای کلاسیک و نئوکلاسیک و گاها مدرن کاربرد بیشتری دارد. رگه‌های ریز و ابروبادی در رنگ زمینه سنگ کورین، موجب می‌شود که صفحه کورین از یکنواختی خارج شود. رگه‌ها چشم و ذهن بیینده را درگیر می‌کند و شکوه خاصی به سنگ کورین می‌دهد.
 • استفاده از سنگ کورین رگه‌دار در رستوران‌ها، فست‌فودها، میزهای ناهارخوری هارمونی جذابی را ایجاد می‌کند.
 • سنگ کورین رگه‌بلند در طرح‌های مدرن بیشترین کاربرد را دارد.
 • استفاده از سنگ کورین رگه‌بلند به عنوان بین کابینتی موجب جذابیت فضای آشپرخانه خواهد شد.
 • از سنگ کورین رگه‌بلند در دیوارپوش‌ها نیز استفاده می‌شود. استفاده از سنگ کورین رگه‌بلند در ورودی هتل، لابی، ورودی کلینیک‌ها و آرایشگاه‌ها نمای ستون‌ها، سرویس بهداشتی و حمام و … زیبایی منحصر به فردی به فضای شما می‌دهد و فضای کاملا مدرن را رقم خواهد زد.

سنگ کورین

سنگ کورین نسل سوم:

نسل سوم سنگ کورین جدیدترین شیوه ترکیب و طراحی سنگ مصنوعی می‌باشد که در نگاه اول شبیه به سنگ کورین رگه‌بلند می‌باشد. با این تفاوت که رگه‌ها به صورت سه‌بعدی، عمیق و فول‌بادی در سراسر صفحه خودنمایی می‌کنند. این سنگ کورین مناسب برای طراحی‌های مدرن و خاص می‌باشد. و همانند سنگ کورین نسل دوم برای رستوران‌ها، آشپزخانه، فضاهای تجاری، میز اجلاس، و میز مدیریتی بسیار مناسب است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه