6 نکته کاربردی برای طراحی فضای سبز باغچه

6 نکته کاربردی برای طراحی فضای سبز باغچه

به قلم: سمانه زارعی

یکی از راه‌های زیباسازی حیاط خانه، طراحی و رسیدگی به فضای سبز باغچه است. فضای سبز را می‌توانیم در قسمت‌های مختلف خانه داشته باشیم. اگر خیلی خوش‌شانس باشیم، با داشتن یک باغچه، هرچند کوچک می‌توانیم حال و هوای خانه را حسابی تغییر دهیم. در این مطلب در مورد طراحی فضای باغچه صحبت خواهیم کرد. توجه به مساحت باغچه، انتخاب گیاهان مناسب، نورپردازی، سبک طراحی، به کار بردن مصالح مناسب برای باغچه و نگهداری صحیح از گیاهان، از جمله نکته‌هایی است که لازم است در طراحی فضای سبز باغچه به آنها توجه کنیم.

سرویس خواب بالسا

طراحی فضای سبز باغچه

باغچه‌ها یکی از واحدهای اصلی در طراحی فضای‌سبز هستند. باغچه‌ها را برای ایجاد فضای سبز در فضاهای مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی می‌سازند. برای طراحی فضای سبز باغچه، لازم است چندین نکته را مدنظر قرار دهید. در صورتی که هریک از اصول طراحی نادیده گرفته شود، ممکن است مشکلاتی برای باغچه ایجاد شود.

  • ابعاد و اندازه باغچه
  • کاربری فضا
  • شرایط محیطی و اقلیم
  • سبک طراحی فضای سبز
  • میزان بودجه
  • نگهداری از فضای سبز باغچه

 

1. بررسی اندازه باغچه برای طراحی فضای سبز باغچه

تصمیم گیری برای فضای سبز بالکن با یک باغچه بزرگ در یک مجتمع مسکونی و یا یک طراحی فضای سبز حیاط کوچک یا تراس خانه یا اداره متفاوت خواهد بود. وقتی فضای بیشتری داریم، دست ما برای انتخاب گیاهان بازتر است. همچنین تنوع گیاهان انتخابی برای باغچه بیشتر خواهد بود. اگر به فکر طراحی فضای سبز کوچک هستید، چند بوته کوچک و یا گل‌های فصلی می‌توانند به باغچه روح ببخشند.

 

2. کاربری فضا در طراحی فضای سبز باغچه

اگر بخواهیم کار طراحی فضای‌ سبز باغچه را اصولی‌تر پیش ببریم، توجه به کاربری فضا اهمیت دارد. به طور مثال جایی که کودکان رفت و آمد دارند، وجود گیاهان تیغ‌دار و یا سمی می‌تواند مشکل‌ساز شود. یک درخت سایه‌انداز می‌تواند در فضای سبز حیاط ویلایی، بسیار کاربردی باشد ولی در ورودی یک هتل درختی لازم است که جلوی دید به ورودی هتل را نگیرد.

3. بررسی شرایط محیطی برای فضای سبز باغچه

مهم‌ترین مسئله در سبز ماندن باغچه، انتخاب درست گیاهان است. شرایط اقلیمی فاکتور بسیار مهمی در انتخاب گیاهان فضای سبز باغچه است. دما، رطوبت، نور، خاک و باد برخی از شرایط اقلیمی هر منطقه‌ای است که باید با نیازها و مقاومت‌های گیاهان فضای سبز، هماهنگ باشد. پس لازم است یک لیست از انواع درختچه‌های زینتی فضای سبز که می‌توانید در منطقه خود بکارید را داشته باشید.

 

4. سبک طراحی فضای سبز باغچه

یک باغچه متقارن، رسمی و با گیاهان هرس شده و یا باغچه‌ای که در آن گیاهان به صورت نامنظم و طبیعی‌تر رشد کرده‌اند! هر دو می‌توانند انتخاب شما برای طراحی فضای سبز باغچه باشند. در طراحی فضای سبز سنتی می‌توانید از المان‌هایی مانند یک حوض کوچک نوستالژی و یا یک تخت برای نشستن در عصرهای تابستان را در باغچه قرار دهید تا کاملا حال و هوایی سنتی ایجاد کند.

 

5. میزان بودجه در طراحی فضای سبز باغچه

قیمت متفاوت گیاهان و استفاده از مصالح مختلف برای طراحی باغچه، هزینه طراحی فضای سبز را تغییر می‌دهد. میزان هزینه‌ی طراحی فضای سبز باغچه به؛ مساحت باغچه، میزان خاک مورد نیاز، نوع گیاهان انتخابی برای کاشت و میزان نیاز به مراقبت گیاهان بستگی دارد.

6. نگهداری از فضای سبز باغچه

بعد از طراحی و کاشت فضای سبز باغچه، نوبت به مراقب و نگهداری از آن می‌رسد. ممکن است گیاهان تا مدتی بعد از کاشت زنده و سرحال بمانند ولی بدون رسیدگی و مراقبت دوره‌ای آسیب خواهند دید. نگهداری فقط آبیاری باغچه نیست. تقویت خاک و کوددهی، هرس شاخه‌های درختان، شناسایی و رفع آفت‌های درختان و.. از جمله مواردی هستند که اگر به آنها رسیدگی نشود ممکن است به فضای سبز باغچه آسیب بزنند.

کلام آخر:

در این مطلب 6 نکته اساسی در مورد طراحی فضای سبز باغچه را بخوانید. بدون در نظر گرفتن هریک از این موارد ممکن است فضای سبز باغچه دچار مشکل شود.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه