دومین دیوار طولانی جهان در کجای ایران واقع شده است؟ + فیلم

دومین دیوار طولانی جهان در کجای ایران واقع شده است؟ + فیلم

به قلم: سمانه زارعی
یکی از قلعه های پشت دیوار سرخ

دیوار چین اولین دیوار طولانی جهان است که احتمال دیدن آن برای همه ما امکان پذیر نیست، و شاید مانند یک رویا به نظر برسد. ولی جالب است بدانید که دومین دیوار طولانی جهان؛ در ایران قرار دارد! دیوار دفاعی گرگان؛ در 96 کیلومتری شهر گرگان قرار دارد. در این مطلب با این دیوار آشنا شوید.

 

مبلمان اداری ارگو

تاریخچه دیوار سرخ در گرگان

در مورد تاریخ دقیق ساخت این دیوار اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. ولی به طور کلی و با توجه به مطالعاتی که در رابطه با دیوار گرگان انجام شده است؛ باستان‌شناسان دیوار گرگان را به قرن پنجم یا ششم نسبت می‌دهند. این دیوار در سال 1387 به ثبت ملی رسیده است.

 

دیوار بزرگ گرگان

درباره دیوار دفاعی گرگان

دیوار گرگان به نام‌های دیوار سرخ، دیوار اسکندر و مار سرخ هم مشهور است. این دیوار تاریخی 200 کیلومتر طول دارد و از ساحل کمش تپه در جنوب رود اترک و شمال بندر ترکمن نیز آغاز می‌شود؛ اما هنوز انتهایی برای آن مشخص نشده است. پشت این دیوار دفاعی حدود 36 قلعه با مساحت‌های 5 تا 20 هکتار کشف شده است. در کنار این دیوار، خندق‌هایی قرار داشت که آب در آن جریان داشت و این کار دفاع را راحت‌تر می‌کرد.

 

کوره‌های آجرپزی در دیوار سرخ

برای ساخت قلعه‌ها و دیوار از آجر استفاده می‌شد. کوره‌های آجر پزی منبع تامین این آجرها بودند. باستان‌شناسان نشانه‌هایی از آثار این کوره ها را در امتداد این دیوار یافته‌اند.

کلام آخر:

شاید بسیاری از مردم ایران از وجود دومین دیوار طولانی جهان در ایران اطلاع نداشته باشند. با تماشای از فیلم، به اهمیت تاریخی این بنای باارزش پی ببرید.

 

منبع فیلم: فارس نیوز

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه