این برج، آلودگی هوای تهران را نابود خواهد کرد!

این برج، آلودگی هوای تهران را نابود خواهد کرد!

به قلم: تحریریه چیدانه

ساقدوش بار

در پارکی در یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان، یک برج تصفیه‌ هوا از تابستان گذشته بی‌سروصدا هوای اطراف را تصفیه می‌کند. این دستگاه ۵.۵ متری که ورتو (Verto) نام دارد، با فیلتر کردن ۶۰۰,۰۰۰ متر مکعب هوا در روز، که معادل حجم ۲۷۳ بالون هوای گرم است، سطوح دی اکسید نیتروژن و ذرات ریز خطرناک را در مهدکودک ساندر دهلی نو کاهش می دهد.

شیرآلات کسری

اکنون، معماران پشت این اختراع، با جمع‌آوری داده‌ها از نمونه اولیه خود، بر این باورند که پروژه آنها می‌تواند برای تمیز کردن فضاهای عمومی بزرگ تر، محله‌ها و حتی کل شهرها افزایش یابد. این برج‌ها که توسط شرکت معماری Studio Symbiosis طراحی شده‌اند، حاوی پنج فیلتر هوا هستند که درون یک پوسته هندسی قرار گرفته‌اند.

آمیت و بریتا نوبل گوپتا، زن و شوهری که بنیانگذاران این شرکت هستند، می‌گویند که دستگاه‌های مجهز به فن آن‌ها می‌توانند هوا را در شعاع ۲۰۰ تا ۵۰۰ متری در فضاهای بسته تمیز کنند، اگرچه در فضای باز این فاصله ممکن است ۱۰۰ تا ۳۵۰ متر، بسته به سرعت باد و باز بودن محیط اطراف، باشد.

آمیت گفت: «اکنون که یافته‌های نمونه اولیه، همان چیزی است که ما انتظار داشتیم، صحبت با مقامات دولتی در مورد نصب بیشتر این برج های تصفیه‌ هوا را آغاز خواهیم کرد. یک شرکت ساختمانی در ایالات متحده در حال بررسی سفارش حدود ۴۰ برج برای مقابله با گرد و غبار و ریزگردها در سایت های ساختمانی است».

بیشتر بخوانید:

یک برج عجیب برای پاک کردن هوای آلوده‌ترین کشور جهان/ عکس

شکل چرخشی ورتو که نام خود را از کلمه لاتین “vertente" یا “چرخش" گرفته است، به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان هوا را به سطح دستگاه فشار می‌دهد، جایی که به داخل فیلترها مکیده شده و خارج می‌شود. معماران Studio Symbiosis با استفاده از فیلترهای شرکت آلمانی Mann+Hummel، بر ایجاد کارآمدترین شکل برای برج‌ها، با مدل‌های دیجیتالی که شرایط مختلف باد را شبیه‌سازی می‌کنند، تمرکز کردند.

فیلترها که باید هر ۳ تا ۹ ماه یکبار تعویض شوند، تا حدی قابل بازیافت هستند. صدای تولید شده توسط برج ها، حداکثر ۷۵ دسی بل، مشابه صدای مخلوط کن استاندارد آشپزخانه است.

منبع: روزیاتو

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
باران در تاریخ 25 خرداد 1402
کاش این برج تصفیه هوا رو برای کشورمان تهیه کنند ودرشهرهای پرجمعیت مثل تهران نصب کنند

ثبت دیدگاه