فصل دوم «پدرخوانده» در کشتی دزدان دریایی کارائیب

فصل دوم «پدرخوانده» در کشتی دزدان دریایی کارائیب

به قلم: مهشید بختیاری

رئالیتی‌شو «پدرخوانده» بدون شک یکی از بهترین و جذاب‌ترین شوهایی است که بر اساس بازی «مافیا» ساخته شده است. سعید ابوطالب با ساختن فصل اول «پدرخوانده» توانست مخاطبان زیادی را جذب کند و حالا با ایجاد تغییراتی در دکور و لباس فصل دوم سریال «پدرخوانده» را در بستری فیل‌نت به نمایش گذاشته است. با ما باشید تا در فیلم دکور این هفته از چیدانه به بررسی طراحی صحنه و لباس سریال «پدرخوانده» بپردازیم.

کارانا دکور

درباره فصل دوم سریال «پدرخوانده»

مانند سری پیشین سریال، کامبیز دیرباز بعنوان گرداننده بازی مافیا به ایفای نقش می‌پردازد. بازی مانند فصل اول پیش می‌رود تنها با این تفاوت که در فصل دوم نقش جک اسپارو یا جک گنجشکه جایگزین نقش نوستراداموس شده است. جک اسپارو نه در ساید شهر بازی می‌کند، نه در ساید مافیا. او یک نقش مستقل است و سعی می‌کند بازی را به نفع خود به پایان برساند. به جز این تغییر در قوانین کلی بازی تغییراتی را در طراحی دکور و لباس بازیکنان نیز شاهد هستیم.

عوامل فصل دوم سریال «پدرخوانده»

  • نویسنده و کارگردان: سعید ابوطالب
  • طراح صحنه: یاسر سنایی
  • بازیگران: کامبیز دیرباز، مجید واشقانی، امین میری، الیکا عبدالرزاقی، فرزاد حسنی و …

فصل دوم «پدرخوانده» چه تغییراتی کرده است؟

اگر از خوانندگان بخش فیلم دکور چیدانه باشید احتمالا مطلب طراحی صحنه پدرخوانده را که در باب طراحی دکوراسیون فصل اول سریال پدرخوانده نوشته شده است را خوانده‌اید. لوکیشن فصل اول به صورت انبار قاچاق فرضی مافیای سیسیل ایتالیا و محل اختفای تیم مافیا طراحی شد. حالا همان حال و هوای مرموز و گانگستری به فصل دوم نیز سرایت کرده اما با یک تغییر! دکوراسیون پدرخوانده2 تصویری از کشتی دزدان دریایی کارائیب را نشان می‌دهد که اعضای مافیا به آن وارد می‌شوند. حتی گریم بازیگران نیز از روی فیلم دزدان دریایی کارائیب الهام گرفته شده و فضایی جذاب اما بحث‌برانگیز را به سریال بخشیده است. حتی گرداننده بازی یعنی کامبیز دیرباز در وصف دکور جدید برنامه می‌گوید: «حتما توی اخبار شنیدین که دزدای دریایی یه کشتی رو به تصرف خودشون درآوردن! این کشتی، همون کشتیه که توی اخبار شنیدین!»

بازی مافیا در بخش اقامتگاه این کشتی برگزار می‌شود. تیم صحنه سعی کرده است تا با یک دیزاین شلوغ با استفاده از المان‌های متنوع، رنگ‌های سنگین و خرده‌ریزهای غیرضروری چشم مخاطب را درگیر کرده و او را به فضایی دلهره‌آور هدایت کند. در دکور جدید پدرخوانده از رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، کرم، خاکی و … بسیار استفاده شده است. حتی رنگ پوشش بسیاری از بازیکنان قرمز، قهوه‌ای، مشکی و … طراحی شده و تیرگی صحنه را تقویت می‌کند. درست است که قرار است این بازی حال و هوایی مرموز و اضطراب‌آور داشته باشد اما در کنار این حجم از رنگ‌های تیره و سنگین بهتر بود از رنگ‌های سرد و روشن نیز استفاده می‌شد تا یک بالانس چشمی را شاهد باشیم. این کار با تنظیم یک نورپردازی درست و اصولی نیز می‌توانست شکل بگیرد.

مساله دیگر در طراحی صحنه و دکوراسیون انتخاب متریال است. متریال چوب در بدنه کشتی و اغلب المان‌های داخلی تعبیه شده است. البته که استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون گرما و صمیمیت جالبی به فضا می‌بخشد اما افراط در بکارگیری آن می‌تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد و به هارمونی و تعادل بصری صحنه ضربه بزند.

نمادهای جالب راهزن‌ها!

میز و صندلی‌ها در دکور به سبک جالبی انتخاب شده‌اند. میز و صندلی که گاد (کامبیز دیرباز) روی آن می‌نشیند سبکی کلاسیک، براق و ابزارخورده دارد، این در حالی است که میز گیمرها از سبک روستیک انتخاب شده و حالتی طبیعی و خودمانی‌تر دارد. روی میز گاد انواع و اقسام اکسسوری‌های ریز و درشت چیده شده است. قلم پری که گویی از دوران باستان به این صحنه آمده، جمجمه‌ای که نماد دزدان دریایی است، صندوقچه و کیسه‌های پر از سکه، ساعت شنی و … اجزای میز گاد هستند.

تیم صحنه سعی کرده است تا از مهمترین نمادهای دزدان دریایی استفاده کند. پرچم سیاه دزدان دریایی شامل جمجمه و دو استخوان متقاطع که نمادی از مرگ بود در بخش ورودی گیمرها به دیوار آویخته شده است. همچنین دو توپ قدیمی که در دو سمت دکور قرار گرفته‌اند برای ارسال پیام خطر توسط دزدان دریایی استفاده می‌شدند.

مزاحمت بصری برای مخاطب!

اگر یک دید کلی به نمای دکور داشته باشیم متوجه تراکم اجزا و آشفتگی در چینش آن‌ها می‌شویم. در دکور پدرخوانده سعی شده است تا از المان‌ها و خرده‌ریزهای زیادی استفاده شود تا نزدیکی و پیوند بیشتری را به دکور دزدان دریایی شاهد باشیم. از صندوقچه‌ها و بشکه‌های بزرگ چوبی، سکان، ماهی‌های خشک‌شده و نقشه‌های اسرارآمیز آویخته به دیوار گرفته تا تور و طناب و لنگر و جام جهان‌نمایی که برای جهت‌یابی کشتی‌های قدیمی استفاده می‌شد.

باید اعتراف کنیم که این شلوغی و فشردگی المان‌های صحنه در یک فضای کوچک در طول زمان بازی آنچنان هم خوشایند به نظر نمی‌رسد. بازی مافیا بر محور دقت و تمرکز پیش می‌رود و چنانچه بازیکنان و مخاطبان درگیری چشمی زیادی با صحنه داشته باشند در روند بازی خلل ایجاد خواهد شد.

نورپردازی کشتی و ابزار روشنایی جالب آن!

نورپردازی کشتی دزدان دریایی در نوع خود جالب توجه است. استفاده از نورهای تاکیدی و به اندازه در صحنه باعث شده است تا هم گیمرها بتوانند با راحتی و حس بهتر به ادامه بازی بپردازند و هم مخاطب بتواند با دیدن چهره بازیکن و زبان بدن او درباره رموز بازی حدس‌هایی بزند. در کنار این نورپردازی که نقش محوری در طراحی صحنه دارد چند المان نوری غیرضروری نیز استفاده شده است که بیشتر جنبه دکوراتیو دارد و قرار است مخاطب را به زمان قدیم ببرد. چراغ‌های دیوارکوب دورتادور دکور عملا نقشی در روشنایی ندارند اما جلوه جالبی به فضای کشتی بخشیده‌اند. از همه مهمتر لوستر بزرگی است که در مرکز صحنه قرار گرفته و نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند. لوستر فلزی که بالای سر گیمرها قرار دارد، شمع‌های زیادی که روی آن می‌سوزند و موم‌هایی که از لبه‌های لوستر آویزان است ظاهری قدیمی و کلاسیک به فضای بازی بخشیده‌اند و حس و حال بازی را حساس‌تر و مافیایی‌تر جلوه می‌دهند.

طراحی لباس گیمرها چگونه است؟

از آن جایی که قرار است بازی با تم دزدان دریایی انجام شود لباس بازیکنان نیز بر اساس همین مفهوم طراحی شده است. این تغییرات احتمالا در نگاه اول برای خیلی از ما جذاب و چشمگیر است اما در روند بازی تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. به گفته بسیاری از مخاطبان شلوغی لباس و تعبیه اکسسوری‌های زیاد برای بازیگر برای ارتباط چشمی بیننده و افراد حاضر در بازی مزاحمت ایجاد می‌کند.

عکس این مساله در فصل اول پدرخوانده اتفاق افتاد، یعنی لباس‌های مرتب و مینیمال بازیکنان باعث می‌شد تا یک نظم بصری در فضای بازی جریان پیدا کرده و مخاطب بتواند با تمرکز بیشتری اتفاقات بازی را دنبال کند. اما متاسفانه به عقیده نگارنده و بسیاری از مخاطبان، تیم طراحی لباس بهتر بود به جای پوشش‌های دست و پاگیر و خفه‌کننده از لباس‌های شیک‌تر و تیپ‌های خلوت‌تری استفاده کند. شاید باید این لباس‌ها تنها برای عکاسی و طراحی پوستر برنامه استفاده می‌شد نه در جریان اصلی بازی.

جریان اسکلت گوشه صحنه چیست؟

در گوشه دکور در قسمت پشتی بازیکنان یک اسکلت کت و شلواری روی صندلی چرم نشسته است که هرازچندگاهی دوربین روی آن حرکت کرده و فضای بازی را خوفناک‌تر جلوه می‌دهد. این اسکلت بر اساس حواشی و شک و شبهاتی که در فصل پیشین پدرخوانده مبنی بر تقلب کردن یکی از افراد در جریان بازی به وجود آمده بود در صحنه قرار گرفته است. کامبیز دیرباز در جایی می‌گوید: :این اسکلت نماد بازیکنی است که در فصل پیش تقلب کرده بود، حالا دادیم خوردنش و به این روز درآمده!». درواقع تیم صحنه سعی کرده‌اند تا برای جذابیت بیشتر بخشیدن به جریانات بازی به حواشی دامن بزنند و حتی یک نماد عبرت‌آمیز و البته خلاقانه برای آن در قلب دکور طراحی کرده‌اند.

نظر شما درباره دکور سریال «پدرخوانده» چیست؟ اگر شما جای طراح دکوراسیون بودید چه تغییراتی در صحنه ایجاد می‌کردید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه