کافه رستوران دنج و تمام‌چوبی «بهاره رهنما» در شمال تهران

کافه رستوران دنج و تمام‌چوبی «بهاره رهنما» در شمال تهران

نوژا دیزاین

این روزها تب کافه داری و رستوران‌گردانی در میان سلبریتی ها حسابی داغ شده است. بسیاری از افراد معروف و سرشناس که نامشان می‌تواند به تنهایی برای رونق گرفتن یک رستوران کافی باشد سعی می‌ کنند با طراحی یک فضای خاص حس و حال بهتری را برای مشتریان خود فراهم کنند. «بهاره رهنما» بازیگر سینما و تلویزیون چندمدتی است که ترجیح داده به دور از حاشیه های سینما در کنج خلوت و دنج کافه شخصی اش بنشیند و در کنار طرفدارانش قهوه ای بنوشد و وقت بگذراند. در این مطلب سری به کافه رستوران زیبای بهاره رهنما زده‌ایم تا شیوه طراحی و دکوراسیون آن را با هم ببینیم.

کاغذدیواری آیدی

یک دکوراسیون چوبی گرم و صمیمانه

اگر شما هم اهل کافه‌گردی باشید و قرار و مدارهای دوستانه‌تان را در کافه‌ ها و رستوران‌ ها برگزار کنید مسلما متوجه حس خوب کافه ‌هایی که در دکوراسیون خود از متریال چوب استفاده کرده ‌اند خواهید شد. البته این یک موضوع سلیقه‌ای است. شاید بسیاری از ما به دکورهای صنعتی علاقمند باشیم یا فضاهای آنتیک با کاراکترهای وینتیج یا دکوراسیون کلاسیک بیشتر نظرمان را جلب کند، اما در دنیای معماری چوب در ماهیت خود عنصری گرم و پرانرژی است و حضور آن صمیمیت و حرارت خاصی به دکوراسیون می‌بخشد.

کافه رستوران خانم رهنما که در یک کوچه خلوت در منطقه شمال شهر تهران واقع شده نیز از این قاعده مستثنی نیست و با نما و دکور چوبی نظر بسیاری از رهگذران را به خود جلب می کند. استفاده از چوب در دیزاین داخلی مانند مبلمان و میزهای پذیرایی، کفپوش و دیوارپوش ها و … این کافه رستوران  را به فضایی الهام بخش و تماشایی تبدیل کرده است. وارد رستوران که می شویم اولین چیزی که نظرمان را جلب می کند تابلوهای نقاشی است که دورتادور سالن به دیوار آویخته شده و حس و حال حضور در یک گالری هنری را القا می کند. اما جریان این تابلوها چیست؟

بهاره رهنما خودش مشتری پر و پا قرص نمایشگاه های عکس و نقاشی است. برای همین هم در این کافه ایده جالبی را اجرا کرده است. تابلوهای روی دیوار متغیر هستند، زیرا خانم رهنما هر ماه نقاشی های یک هنرمند جوان و جویای نام را می گیرد و آن را با قیمت روی دیوار کافه اش نصب می کند تا مشتریان از این آثار بازدید کنند و در صورت تمایل آن ها را بخرند. عواید این کار نیز در راستای کمک به کودکانی خرج می شود که درگیر بیماری های خاص هستند.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون محل اقامت مینا مختاری در یزد، همینقدر ساده و قشنگ

یک محیط دنج و آرام برای سکوت و تمرکز

بهاره رهنما علاوه بر بازیگری به نویسندگی نیز مشغول است. اگر گشتی در بازار کتاب بزنید شاید چشمتان به کتاب های شعر ایشان هم بیفتد. به همین دلیل این بازیگر سعی کرده تا طراحی دکوراسیون کافه اش دنج و آرامش بخش باشد و روح و روان را صیقل دهد. به همین دلیل طراحی داخلی این کافه به صورت تمام چوب اجرا شده تا از پتانسیل این متریال خوش انرژی در ایجاد یک حس خوب در فضا استفاده شود.

کافه داری شغلی با انعطاف های باورنکردنی است. بالاخص در یکی دو دهه اخیر که کافه ها در گوشه به گوشه شهر رشد کرده اند و طراحان کافه ها و رستوران ها در خلاقیت و ابداع دکورهای نو با یکدیگر در رقابت تنگاتنگی قرار گفته اند. هوشمندی طراح دکوراسیون در معماری رنگ و نور می تواند در زیباسازی فضا به قدری تاثیرگذار باشد که مشتریان شما را به وفادارترین مشتریان شهر تبدیل کند. کافه دارهای مجرب و باتجربه می دانند که روانشناسی رنگ و تنظیم نورپردازی از پارامترهای غیرقابل انکار برندسازی است.

در این کافه استفاده از رنگ های با تناژ قهوه ای، کرم، نارنجی و زرد در کنار استفاده از نورهای تاکیدی و شمع هایی که از سقف آویزان است فضای شاعرانه ای را ایجاد کرده و پاتوق بسیاری از قرارهای دونفره و عاشقانه شده است. درست است که فضای کافه کوچک است و بکارگیری رنگ های تیره هم کمکی به دلباز جلوه کردن فضا نکرده است، اما خانم رهنما معتقد است اداره کردن یک کافه کوچک نه تنها راحتتر است، بلکه فضای محدود کافه باعث شده است تا ایشان بتواند در یک فضای صمیمانه تری با دوستان و طرفداران خود معاشرت کند.

بیشتر بخوانید: تصاویری از خانه احمد شاملو، خانه‌ای پر از شعر

«گوزن»، نامی که رهنما روی کافه‌اش گذاشت

شاید برایتان سوال باشد که چرا خانم رهنما نام «گوزن» را برای رستورانش انتخاب کرده است؟ از منظر ایشان «گوزن» علاوه بر آن که اسم تک و خوش‌آهنگی به نظر می‌رسد، می‌تواند به عنوان یک لوگوی جذاب برای جلب مشتری نیز معرفی شود. همچنان که گوزن، نماد سلامتی و طبیعت است و از شیوه دکوراسیون این کافه رستوران هم پیداست که طراحانش برای پیاده سازی نمادهای طبیعت در چیدمان حسابی ذوق و خلاقیت به خرج داده اند.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه