10 راه‌کار ساده اما مهم برای نگهداری از ماشین لباسشویی که عمرش را دو برابر می‌کند!

10 راه‌کار ساده اما مهم برای نگهداری از ماشین لباسشویی که عمرش را دو برابر می‌کند!

به قلم: نرگس مهردادیان

10 راه‌کار ساده اما مهم برای نگهداری از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از کاربردی‌ترین لوازم خانه است که به طور مداوم برای شستشوی لباس‌ها، ملحفه یا پتو از آن استفاده می‌کنیم. به همین دلیل نگهداری از ماشین لباسشویی اهمیت زیادی دارد. با اقدامات ساده‌ای می‌توانید عمر دستگاه را طولانی‌تر و کیفیت آن را بهتر کنید. با ما همراه باشید تا با 10 راه‌کار ساده نگهداری از ماشین لباسشویی که عمر دستگاه را از هر برندی که باشد دو برابر می‌کند، آشنا شوید…

مبلمان اداری راحتیران

تمیزکردن واشر لاستیکی برای نگهداری از ماشین لباسشویی

1- تمیزکردن واشر لاستیکی

واشر دور درب از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی است که در معرض آسیب قرار دارد. این واشر مانع آسیب دیدن لباس‌ها و برخورد دست با سطوح تیز می‌شود. چه درب ماشین لباسشویی‌ از جلو باز شود و چه از بالا، ذرات ریز گرد و خاک، باقی مانده شوینده و نرم‌کننده معمولا در گوشه و کنار واشر باقی می‌مانند. از آن‌جا که این قطعه خارج از ماشین لباسشویی است و معمولا تمیز نمی‌شود. به‌طور منظم هفته‌ای یک‌بار با دستمال نمناک لاستیک دور درب را تمیز کنید.

2- باز گذاشتن درب ماشین

ممکن است فکر کنید با باز گذاشتن درب گرد و خاک وارد فضای داخلی ماشین لباسشویی می‌شود. اما به این معنی نیست که باید فورا درب ماشین را ببندید. باز گذاشتن درب به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از شستشوی لباس‌ها موجب از بین رفتن رطوبت و جلوگیری از ایجاد کپک و رشد باکتری‌ها در داخل ماشین لباسشویی می‌شود. همچنین موجب خشک شدن فضای داخل دیگ دستگاه شده و از آسیب به قطعات حساس‌ به رطوبت جلوگیری می‌کند.

3- تمیزکردن داخل لباسشویی

تمیزکردن داخل دستگاه اهمیت زیادی در نگهداری از ماشین لباسشویی دارد. چراکه در این قسمت به مرور پرز، مواد شوینده و گرد و خاک جمع می‌شود. این کار را با یک دستمال پارچه‌ای انجام دهید تا عمر ماشین لباسشویی شما بیشتر شود. برای اطمینان از خشک شدن داخل ماشین لباسشویی، بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از شستشو و باز گذاشتن درب با یک حوله تمیز آن را خشک کنید.

4- تمیزکردن محفظه مواد شوینده

ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک فضای جداگانه‌ای برای پودر یا شوینده و نرم‌کننده‌ها دارند. درست تمیز نشدن جاپودری و جای نرم‌کننده باعث رشد باکتری و مواد سمی در این محفظه‌ها می‌شود. این مواد سمی به مرور وارد چرخه شستشو شده، لباس‌های شما را آلوده کرده و روی کیفیت شستشو اثر می‌گذارند. بهتر است چند وقت یک بار این بخش‌ها را تمیز کنید. برای این کار کشوی شوینده را کاملا خارج کرده و در سینک با آب گرم و صابون بشویید.

5- تمیزکردن فیلترهای آب

با شستشو یا تعویض دوره‌ای فیلترهای آب لباسشویی، از وارد شدن خاک و سایر آلودگی‌ها به داخل ماشین و لوله‌ها جلوگیری می‌کنید. ماشین لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک یک فیلتر مخصوص داخل دیگ دارند. این فیلتر، پرز و ذرات را از چرخه شستشو خارج و داخل یک کیسه جمع می‌کند. تمیزکردن ماهانه فیلتر مانع از گرفتکی شده و به تخلیه بهتر ذرات و پرزها کمک می‌کند. همچنین موجب افزایش کارایی و طول عمر و نگهداری از ماشین لباسشویی‌ می‌شود.

6- رسیدگی به ظاهر ماشین لباسشویی

سطح روی ماشین لباسشویی‌هایی که درب جلو بازشو دارند محل مناسبی برای جمع شدن گرد و خاک، آلودگی و آثار شوینده است. نگهداری از ماشین لباسشویی صرفا مختص داخل دستگاه نبوده و شامل قطعات بیرونی آن هم می‌شود. با یک تمیز کننده مخصوص شیشه و دستمال پارچه‌ای، به سادگی کناره‌ها و بالای ماشین لباسشویی را تمیز کنید. استفاده از کاور برای دستگاه در زمان‌هایی که استفاده نمی‌شود هم راه خوبی برای تمیز نگه داشتن ظاهر ماشین لباسشویی است.

7- چک کردن شلنگ‌ها

به‌طور مرتب وضعیت شلنگ‌های ورودی و خروجی آب ماشین لباسشویی را چک کنید. ماشین‌های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک هر دو سه شلنگ دارند که دو تا مجرای ورودی و یکی مجرای خروج آب است. اتصال درست تمام شلنگ‌ها و نبود پارگی در آن‌ها را بررسی کنید. از آنجایی که شلنگ خروجی آب آلوده را تخلیه می‌کند، ممکن است آلودگی‌ها مسیر شلنگ را سد ‌کنند. برای رفع گرفتگی بهتر است از متخصص کمک بگیرید یا شلنگ تخلیه را عوض کنید.

8- استفاده درست از ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی ظرفیت‌های مختلفی مانند 7، 11 یا 14 کیلویی دارند. ظرفیت نوشته شده روی ماشین لباسشویی را بخوانید تا مطمئن شوید بیش از حد به ماشین فشار وارد نمی‌کنید. پر شدن ماشین بیشتر از ظرفیتش باعث اختلال در چرخش درست دیگ و شستشوی نصفه و نیمه لباس‌ها و آسیب به موتور دستگاه می‌شود.

قرار دادن مداوم درجه حرارت آب روی اعداد بالا، طول عمر دستگاه را کاهش می‌دهد و به لباس‌ها آسیب می‌رساند. از برنامه‌های با حرارت بالا فقط در مواقع ضروری استفاده کنید. ماشین‌های هوشمند تنظیمات خاصی برای انواع لباس‌های پنبه‌ای، حساس، خیلی چرک، معمولی و پرده دارند. متناسب با نوع پارچه و میزان کثیفی آن تنظیمات را انتخاب کنید.

9- انتخاب شوینده‌های مناسب

برخی افراد از شوینده‌های مایع و بعضی دیگر از پودر استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید شوینده‌ای انتخاب کنید که بیش از اندازه سخت، زبر و قلیایی نباشد. در این صورت هم به لباس‌ها و هم به ماشین لباسشویی آسیب وارد می‌شود.

10- شستشو و رسوب‌زدایی دوره‌ای

با شستشوی دوره‌ای، عمر و کارایی ماشین لباسشویی‌ را افزایش دهید. برای این کار دستگاه‌ خالی را با شوینده مخصوص شستشوی ماشین و آب داغ بشویید. برنامه‌ Cotton یا Drum Cleaning را انتخاب کنید. به‌جای شوینده‌های موجود در بازار می‌توانید از شوینده خانگی دو پیمانه سرکه، نصف پیمانه آب و یک چهارم پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید.

جمع شدن رسوبات آب سخت و شوینده‌ها موجب تمیزنشدن لباس‌ها و آسیب به دستگاه می‌شود. آب مصرفی معمولا سختی بالایی دارد و رسوباتش در بخش‌های مختلف ماشین باقی می‌ماند. ماشین لباسشویی هر چند وقت یک‌بار نیاز به پاکسازی اساسی دارد. برای این کار از پودر یا مایع تمیزکننده و جرم‌گیرهای مخصوص ماشین لباسشویی استفاده کنید.

استفاده درست برای نگهداری از ماشین لباسشویی

و در آخر

با رعایت 10 نکته مهم و ضروری اما ساده بالا در نگهداری از ماشین لباسشویی احتمال خرابی ماشین لباسشویی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و طول عمر آن دو برابر می‌شود. همچنین بهتر است هر 6 ماه یک‌بار به وضعیت ماشین لباس‌شویی رسیدگی و آن را سرویس کنید تا مطمئن شوید مشکلی ندارد. حتما سرویس یا تعمیر ماشین لباسشویی را به متخصصان و نمایندگان مجاز ماشین لباسشویی بسپارید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه