27 خرداد 1399

دکوراسیون منزل آمنه در هرمزگان، خانه رنگین کمانی!

فضاهای مسکونی: آگاه باشید! که هرگاه دکوراسیون فضایی چشم­ های شما را به خود خیره کرد و تحسین شما را برانگیخت، قطعا پای رنگ­ ها در میان است. زندگی در خانه ­ای که خالی از رنگ باشد جذابیت و کششی ندارد. شهامت استفاده از رنگ در سبک تلفیقی را همراه با ما، در خانه­ پر از رنگ آمنه دنبال کنید.

خانه­ آمنه در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: 2 نفر
 • شغل خانم خانه: دبیر آموزش و پرورش (دارای مدرک گرافیک) شغل مرد خانه: کارمند نیروگاه برق
 • موقعیت شهر: هرمزگان - پارسیان
 • متراژ فضا: 120 متر
 • سال ساخت: سال 1390 (بدون نوسازی)
 • مالکیت: شخصی
 • تعداد اتاق خواب: 3
 • تعداد سرویس: 2 حمام و 2 دستشویی
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • رنگ های غالب: هیچ رنگی غالب نیست!
 • ویژگی برجسته طراحی: بازی با رنگ!
 • طراح: خانم آمنه هنرمند
 • مدت زمان طراحی داخلی: در طول 5 سالی که به این خانه آمده ایم چیدمان منزل را تکمیل کرده ام.
 • عکس و فیلم: فروزان رحمانی

چه نکاتی در طراحی مد نظر بوده؟

به نظر من در خانه "فضای نشیمن" یا "سالن پذیرایی" مهم ترین مکانی است که باید به ظاهرِ زیبا و دکوراسیون آن توجه ویژه ­ای داشت؛ زیرا اتاقی است که در آن از مهمانانی با سلایق مختلف پذیرایی می شود. از این رو باید ظاهری ساده و راحت داشته باشد تا با روحیات همه سازگار باشد و مهمانان در آن احساس ناراحتی نکنند.

فضای اتاق ­ها کاملا شخصی است  و صاحب هر اتاق بنا به سلیقه­ خود آن را دکور می ­کند. . اما فضای پذیرایی و نشیمن، فضایی است که بازه­ استفاده از آن گسترده تر است، بنابراین توجهی ویژه می­ طلبد. از همین رو در این گزارش بنا به خواست خودم تنها دکوراسیون نشیمن و آشپزخانه (که مشرف به سالن است)، توصیف می ­شود.

عنصر اصلی در طراحی خانه، استفاده از رنگ در قالب یک طرح و چیدمان سنتی در کنار مبلمان مدرن بوده است. تلاش کرده ­ام سلطه­ یک رنگ خاص بر سایر رنگ­ ها را بشکنم و همه­ رنگ ­ها را به یک نسبت مساوی در طراحی وارد کنم. چرا که به زعم من همه­ رنگ­ ها به یک میزان سهم دارند. از رنگ ­های زنده و قوی برای جان بخشیدن به محیط و دکوراسیون استفاده کرده­ ام و رنگ ­های خنثی را به عنوان مکمل در کنار آنها به کار برده ­ام تا تعادل رنگی حاصل شود.

 چه چیزهایی را در طراحی دوست دارید و چه چیزهایی را دوست ندارید؟

سبک سنتی که پر از نقش و نگار و رنگ است را دوست دارم. به نظرم این سبک باعث گرمی بخشیدن به فضاهای خانه می ­شود و زندگی در این فضاها جریان پیدا می­ کند. از سبک های صرفا مدرن دوری می­ کنم. چرا که جسارت استفاده از رنگ در سبک مدرن پایین است و در آن از ترکیب سفید و خاکستری به وفور استفاده می ­شود. این ترکیب رنگ، خانه را بی ­روح و سرد می ­کند.

دلیل انتخاب این نوع دکوراسیون چیست؟

به طور کلی نوستالژیک بودن فضاها را دوست دارم. سبک سنتی که در آن از نقش و رنگ استفاده شده است به نوعی احساس به عقب برگشتن و ارتباط با زمان ­های گذشته را القا می ­کند. در این فضا است که انسان احساس راحتی می­ کند.

هرکدام از وسایل خانه تان را از کجا تهیه کرده اید؟

همه مبلمان خانه (مبل، میز جلو مبل و میز نهارخوری) را از فروشگاه نشیمن در شیراز تهیه کرده ام. فرش ها و بالشت های نشستن از بازار وکیل در شیراز خریداری شده است.

کارهای خدماتی و تاسیساتی را به چه اهالی فنی سپردید؟

نصب کابینت، پرده و کفپوش را افراد متخصص انجام دادند. سایر کارهای خدماتی را همسرم بر عهده داشته.

در این فرآیند چه تجربیاتی داشتید که از آنها درس گرفتید و دوست دارید به دیگران نیز منتقل کنید؟

قبل از اینکه به دکوراسیون خانه بپردازم، نقشه ذهنی که از فضاهای خانه داشتم را روی کاغذ پیاده کردم. ایده ­های اولیه را سازماندهی کردم و در نهایت تصمیم قطعی را برای انتخاب رنگ و سبک وسایل گرفتم. پس از آن وسایل منزل را خریداری کردم و به چیدمان آن­ ها پرداختم. پیشنهاد من این است که پیش از شروع کار و انجام دکوراسیون حتما طرح مورد نظر خود را بکشید تا دقیقا بدانید چه می­ خواهید و چه کاری باید انجام دهید.

نقش گیاهان در خانه چگونه است؟

در وهله­ اول رنگ سبز گیاهان را به عنوان مکملی برای سایر رنگ­ هایی که در فضای خانه استفاده شده، به کار برده ­ام. علاوه بر آن انرژی و طراوتی که گیاهان به فضای خانه می ­دهند، باعث شده تا حد امکان از گیاهان سبز رنگ برای زنده نگه داشتن و ادامه­ حیات خانه استفاده کنم.

دکوراسیون نشیمن خانه

در فضای این نشیمن عناصر رنگی قبل از هر چیز خود را نمایان می ­کنند و این یک نقطه­ مثبت است. خانه سرشار از رنگ ­های گرم و کنتراست­ های باطراوت است. کنار هم قرار گرفتن فرش­ های رنگی با اندازه ­های مختلف ایده جالبی است که منجر به خلق نتیجه ­ای خاص و متمایز در طراحی شده است.

افزودن رنگ همیشه بدان معنا نیست که قلم مو به دست بگیریم و به رنگ آمیزی در و دیوار بپردازیم. در این خانه ایده­ استفاده از رنگ با قرار دادن برچسب رنگی دیواری در فضای بالای تلویزیون و همچنین تعبیه­ چند وسیله­ دکوراتیو با رنگ ­های زنده و قوی حاصل شده است.

در این فضا طرح ­ها و الگوهایی از بافت­ های متنوع و مختلف با هم ترکیب شده ­اند؛ فرشی پر از نقش و نگار در کنار دو فرش دیگر با طرح­ های راه راه و در کنار آنها مبلمانی با پارچه­ ساده با کوسن های چهارخانه، ترکیبی متنوع از انواع الگوها را ایجاد کرده ­اند که خوشایند و تاثیر گذار است.

استفاده از چوب در کفپوش خانه، کنسول و آینه باعث شده است گرمای خوشایند و اصیلی را به فضای نشیمن ببخشد و محیطی صمیمی بوجود آورد. تابلوهای نقاشی با رنگ­ های متنوع و جذاب که صاحب خانه آنها را کشیده است حس زنده بودن را تشدید می ­کند. برای گذر از نشیمن و وارد شدن به هر فضای دیگری ورودی مشخصی با گره ­ها و ریسمان­ های رنگی تعریف شده است.

در استفاده از اکسسوری ­ها دقت زیادی شده است. به این ترتیب که از قرار دادن خرده ریزهای زیاد بصورت پراکنده خودداری شده و بجای آن یک قطعه یا یک مجموعه در نقطه ­ای مناسب که بیشتر در معرض دید باشد به نمایش گذاشته شده؛ کوزه هایی که در گوشه­ نشیمن گذاشته شده نمونه بارزی از این نمایش است.

نورپردازی سالن نیز با هالوژن ­های سقفی و لوسترهایی با نقش ­های سنتی صورت گرفته است که با طرح سنتی خانه ترکیبی هماهنگ ایجاد کرده است. به طور کلی در نشیمن خانه از ترکیب و کنار هم قرار گرفتن ابزارها، وسایل، رنگ ­ها و نور چیدمانی هماهنگ و زیبا ایجاد شده است.

دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از پتینه در دیواره­ های آشپزخانه به نوعی به کارگیری سبک روستیک در آشپزخانه است. چوب ­هایی با ظاهری سالخورده و پتینه شده به عنوان چاشنی در کنار وسایل آشپزخانه بر جلوه و تاثیرگذاری این فضا افزوده است. استفاده از سبدهای حصیری در کنار این دیواره­ های روستیکی نشان از حس نوستالژیک صاحب خانه دارد.

در کنار رنگ قهوه ­ای، رنگ ­هایی با تناژ درخشان که در طبیعت به وفور وجود دارد، مانند قرمز و سبز، رنگ ­های مناسبی برای سبک روستیک هستند که در فضای آشپزخانه در میز نهارخوری این رنگ ­ها دیده می ­شود.

ویدئوی زیر را از دست ندهید. در این ویدیو می توانید تمام توضیحاتی که در این گزارش در مورد خانه دوست داشتنی و رنگارنگ آمنه در هرمزگان گفته شد را در زمان کوتاهی با چشم ببینید.

 

اگر شما هم خانه ای خاص و زیبا دارید، عکس هایی از دکوراسیون منزل خود را به شماره تلگرام چیدانه 09388547140 ارسال کنید تا برای تور خانه گردی بعدی به خانه شما بیاییم.

نویسنده و عکاس: فروزان رحمانی | تحریریه چیدانه

نویسنده: صدف حقیقت

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

 • 12409 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 27 خرداد 1399

از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173