موزه‌ای در دل جنگل‌های ژاپن؛ ترویج زیبایی، صلح و شادی

موزه‌ای در دل جنگل‌های ژاپن؛ ترویج زیبایی، صلح و شادی

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

موزه میهو یکی از موزه‌های معروف ژاپن است که به شکلی جذاب طراحی شده است. در این مطلب در مورد این موزه و مسیر زیبای رسیدن به آن بخوانید و تصاویر زیبای آن را ببینید.

کاغذدیواری آیدی

موزه میهو کجاست؟

موزه میهو در نوامبر 1997 در میان زیبایی‌های طبیعی فراوان کوه‌های حفاظت شده‌ی شیگاراکی در استان شیگا در ژاپن افتتاح شد. مجموعه ای که توسط بنیانگذار موزه، میهوکو کویاما (1910 – 2003) آغاز شد، برای تحقق بخشیدن به دیدگاه او در ترویج زیبایی، صلح و شادی از طریق هنر طراحی شده است. این پروژه شامل طیف گسترده‌ای از هنر ژاپنی، همراه با هنر باستانی از مناطقی مانند مصر، آسیای غربی، یونان، روم، آسیای جنوبی و چین است.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون شفاف‌ترین خانه دنیا در ژاپن + عکس

 

معمار مجموعه موزه میهو کیست؟

موزه میهو یک پروژه مشترک ژاپنی و آمریکایی بود که توسط معمار I. M. Pei و Kibowkan International, Inc در دامنه کوهستان حفاظت‌شده شهر شیگاراکی تکمیل شد. معمار I.M. Pei طراحی شده است که به خاطر آثاری مانند هرم شیشه‌ای موزه لوور پاریس مشهور است.

 

ایده طراحی مسیر رسیدن به موزه میهو

بازدیدکنندگان از یک مسیر پیاده روی پوشیده از درختان گیلاس عبور می‌کنند و قبل از رسیدن به موزه از یک تونل و از روی یک پل می‌گذرند. این طرح از مدینه فاضله‌ای الهام گرفته شده است که در Taohua Yuan Ji (بهار شکوفه هلو)، یک اثر چینی باستانی نوشته تائو یوانمینگ توصیف شده است. این اثر داستان ماهیگیری را روایت می‌کند که پس از جذب عطر معطر جنگلی از درختان شکوفه هلو به داخل غار پرسه می زند. او که از آن طرف بیرون می‌آید، دهکده‌ای متشکل از ساکنان را پیدا می‌کند که همگی با شادی زندگی می‌کنند و از ماهیگیر در خانه‌هایشان استقبال می‌کنند.

 

توجه به محیط زیست در طراحی موزه میهو

Shinji Shumeikai، سازمان معنوی که این ساختمان را راه اندازی کرد و مقامات حاکم محلی به شدت نگران حفظ شکوه طبیعی سایت بودند. در پاسخ به نگرانی‌های آن‌ها، I.M. Pei یک تونل از طریق کوه و یک پل در سراسر دره را برای رسیدن به موزه طراحی کرد. پل موزه میهو از نظر زیست‌محیطی توسط LERA (قانون تجزیه و تحلیل ریسک محیط زیستی) تایید شده است به طوریکه دره عمیق را بدون اجرای اسکله‌هایی که زمین را اشغال می‌کنند، اجرا شود.

 

معماری پل موزه میهو

پل طولانی 400 فوت عناصر کلیدی سه سیستم ساختاری مختلف را ترکیب می‌کند تا طراحی زیبا و بسیار کارآمدی را ایجاد کند. این پل از ترکیبی از طرح‌های کنسولی، کابلی و پس کشیده تشکیل شده است که یک پل کم عمق به عمق 6.5 فوت ایجاد کرده است، جایی که بزرگترین عضو ساختاری آن فقط 10.5 اینچ قطر دارد.

مطلب پیشنهادی: معماری اعجاب انگیز موزه لیورپول، بزرگترین موزه ملی بریتانیا!

 

معماری موزه میهو

طراح تلاش کرده است از متریال و ساختارهای نوین و جدید مانند دیوارهای شیشه‌ای شیب‌دار، سنگ آهک و بتن رنگی وآثار هنری مختلف و.. به شکلی بهینه به کار ببرد. 80 درصد این ساختمان زیر زمین قرار دارد و مساحت آن 17429 مترمربع است. تنها پس از بالا رفتن از مسیری با شیب ملایم پر از درختان سرسبز، عبور از یک تونل و عبور از یک پل، می‌توان موزه میهو را پیدا کرد. موزه بیان آن لحظه است، لحظه‌ای که موزه ناگهان به چشمان شما می‌آید. درست مثل یک فیلمنامه است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه