دکوراسیون شفاف‌ترین خانه دنیا در ژاپن + عکس

دکوراسیون شفاف‌ترین خانه دنیا در ژاپن + عکس

به قلم: سمانه زارعی

گالری مهرابان

چند اثر معماری شفاف در ژاپن وجود دارد که در آنها زندگی داخل خانه را به بیرون از خانه و دنیای بیرون را وارد زندگی فرد می‌کند. در یکی از آثار گروه معماری، معماران سو فوجیموتو (Sou Fujimoto Architects) ساختمانی کاملا شفاف می‌بینیم که می‌توان گفت همه اجزای ساختمان از بیرون دیده می‌شود. احتمالا برای شما هم جذاب باشد، در این مطلب تصاویری از این ساختمان را ببینید.

سرویس خواب بالسا

شفافیت در معماری

یکی از اهداف اولیه شفافیت نما در معماری، امکان انتقال نور و هوا به داخل سازه است. درجات بالای شفافیت به نور خورشید و تهویه اجازه می‌دهد تا در یک مکان سایه دار نفوذ کند. هدف اصلی دیگر شفافیت نما، ایجاد دید بین بیرون و داخل است.

 

معماری شفاف خانه NA

این خانه شیشه‌ای و شفاف کاربری مسکونی دارد و در شهر توکیو ژاپن ساخته شده است. شرکت معماران سو فوجیموتو در سال 2010  این خانه را در مساحت 93 مترمربع اجرا کرده است. خانه NA بدون پارتیشن های جامد، ماتریسی شفاف از صفحات کف و پله های متصل است. نور از این فضا عبور می کند و فضای باز و سیال خانه را روشن می کند.

مطلب پیشنهادی: ساخت خانه با استفاده از پرینتر 3 بعدی، زیر 20 ساعت!

 

خانه‌ی درختی شیشه‌ای

این خانه شفاف 914 فوت مربعی که برای یک زوج جوان در محله‌ی آرام توکیو طراحی شده است، با دیوارهای بلوک سیمانی معمولی که در بیشتر مناطق مسکونی متراکم ژاپن دیده می شود، تضاد دارد. در ارتباط با مفهوم زندگی در یک درخت، فضای داخلی جادار از 21 صفحه طبقه مجزا تشکیل شده است که همه در ارتفاعات مختلف قرار گرفته‌اند که تمایل مشتریان را برای زندگی به شکل فصلی در خانه خود برآورده می‌کند. با اینکه ایده اولیه این ساختمان درخت بوده است ولی شباهتی به درخت ندارد.

مطللب پیشنهادی: شاهکار معماری در لانه سازی پرنده ای به نام جولا یا بافنده + فیلم

ترکیب جدایی و وحدت

این خانه که به عنوان “وحدت جدایی و انسجام" توصیف می‌شود، هم به عنوان یک اتاق یک نفره و هم به عنوان مجموعه‌ای از اتاق‌ها عمل می‌کند. برنامه‌ای که به‌طور ضعیف تعریف شده است و صفحات کف مجزا، محیطی را برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها ایجاد می‌کنند که می‌توانند در مقیاس‌های مختلف انجام شوند. خانه فضاهای صمیمیت را در صورت انتخاب دو نفر فراهم می‌کند، در حالی که با توزیع افراد در سراسر خانه برای گروهی از مهمانان نیز جای می‌گیرد.

طبقات در خانه شیشه‌ای

هر صفحه طبقه با اندازه‌های 21 تا 81 فوت مربع، با انواع پله‌ها و نردبان‌ها، از جمله پله‌های ثابت و متحرک، به هم متصل می‌شوند. طبقه بندی صفحات کف در مقیاسی مانند مبلمان به سازه اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از عملکردها را انجام دهد، مانند فراهم کردن فضاهای گردش، نشستن و کار.

دهانه های کوتاه باعث نازکی قاب فولادی سفید می شود. که با کفپوش نازک توس رنگی سفید تکمیل شده است، بسیاری از آنها تعجب می کنند که تاسیسات در کجا پنهان شده اند. برخی از صفحات کف مجهز به گرمایش از کف هستند تا در ماه‌های زمستان کمک کنند، در حالی که فنستراسیون استراتژیک جریان هوا را به حداکثر می‌رساند و تنها منبع تهویه و خنک‌کننده را در طول تابستان فراهم می‌کند.

 

تاسیسات و تجهیزات در خانه شیشه‌ای!

تجهیزات تهویه مطبوع و لوله کشی و همچنین ذخیره سازی و مهاربندی جانبی در دیوار ضخیم و رو به شمال در پشت خانه قرار دارند. مهاربندی جانبی اضافی توسط یک قفسه کتاب با ارتفاع کامل و پانل های بتنی سبک وزن یکپارچه در ارتفاعات جانبی ارائه می شود. علاوه بر این، پرده‌هایی برای ارائه پارتیشن‌های موقتی نصب شدند که نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و جدایی را برطرف می‌کنند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
داودی در تاریخ 29 اردیبهشت 1403
پرده هایی که نصب شده باشه که حریم خصوصی روحفظ کنه درهیچ عکسی که ارائه شده وجودندارد
سروناز در تاریخ 29 اردیبهشت 1403
جالب نیست اون خانه شفاف حتی حیوانات حریم و حیا دارند و یک.جا میخوان عاری از دید و نگاه دیگران چه لزومی داره ادمی همه چیزش عیان و اشکار باشه حتی تو کار خدا هم همه چیز در سطر عفاف ملکوته راز بودن و درامان بودن خودش شرطه
معصومه پهلوان در تاریخ 29 اردیبهشت 1403
خوشم نیومد همه چیز باید حریم داشته باشه مخصوصا خونه خونه ای که همه چیزش دیده میشه خونه نیست ویترین مغازه است!

ثبت دیدگاه