شاهکار معماری در لانه‌سازی پرندهای به‌نام جولا یا بافنده +فیلم

شاهکار معماری در لانه‌سازی پرندهای به‌نام جولا یا بافنده +فیلم

به قلم: نرگس مهردادیان

لانه‌سازی پرندگان پدید‌ه‌ای شگفت‌انگیز است که در گونه‌های مختلف، متفاوت است. روش لانه‌سازی پرندگان به عوامل مختلفی مانند اندازه، رژیم غذایی، مکان و و عادات‌ اکتسابی تولید مثل آن‌ها بستگی دارد. جالب است بدانید پرندگان برای لانه‌سازی از انواع مواد قابل دسترس در طبیعت استفاده می‌کنند. نوع معماری در لانه‌سازی پرنده زیبایی به نام جولا یا پرنده بافنده از نوع آویزان است و معماری جالب و شگفت‌ا‌نگیزی دارد.

ساقدوش بار

در این مطلب ویدئویی از شاهکار معماری در لانه‌سازی پرنده زیبایی به‌نام جولا یا بافنده را مشاهده خواهید کرد. همچنین با روند ساخت لانه توسط پرندگان این معماران غریزی آشنا خواهید شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

سرویس خواب بالسا

شاهکار معماری در لانه‌سازی پرنده زیبایی به‌نام جولا

پرندگان؛ معماران غریزی و البته ماهر!

هر یک از گونه‌های پرندگان عادات لانه‌سازی مخصوص به خود را دارند. برخی هم لانه نمی‌سازند و از سازه‌های موجود برای سرپناه و حفاظت از تخم‌ها استفاده می‌کنند. اما بسیاری از گونه‌ها برای تخم‌گذاری و بزرگ کردن جوجه‌ها لانه می‌سازند. بسیاری از آن‌ها برای حفاظت تخم‌ها و جوجه‌ها از شکارچیان زمینی، بالاتر از سطح زمین لانه می‌سازند. لانه‌های قوی از افتادن تخم‌ها و جوجه‌های تازه به دنیا آمده جلوگیری می‌کند. لانه‌های معمولی از کناره‌ها و زیر دارای پوشش هستند.

در بسیاری از گونه‌ها، پرنده ماده دارای غریزه برای آماده‌سازی لانه است. اما در برخی گونه‌ها، پرنده نر هم کمک می‌کند یا لانه را می‌سازد. پرنده‌ برای چگونه لانه ساختن آموزش نمی‌بیند و به‌طور غریزی این کار را انجام می‌دهد. او وقتی که اولین لانه‌اش را می‌سازد، هرگز حتی سازه لانه‌ای هم ندیده است. هر نوع پرنده لانه‌اش را به سبک خودش و به همان خوبی که در بار نخست ساخته، می‌سازد. گویی هریک از گونه‌ها نوعی الگوی ساخت دارند. طرح لانه‌سازی آن‌ها ثابت می‌ماند، اما ممکن است برای ساخت مواد مشابهی جایگزین شود.

مطلب پیشنهادی: معماری کاخ سفید، عمارتی که محل اقامت 45 رئیس جمهور بود!

پرندگان؛ معماران غریزی و البته ماهر!

معماری و لانه‌سازی پرنده بافنده از نوع آویزان یا معلق

انواع لانه‌های پرندگان شامل تپه‌ای، خراشیدنی، تراشیدن و گودکردن زمین، حفره‌ای، فنجانی، آویزان، کروی، نعلبکی و سکویی است. لانه پرنده‌ای که در فیلم بالا مشاهده شد از نوع لانه‌های آویزان است. لانه‌های آویزان یا معلق، کیسه‌های دراز و بافته شده از مواد انعطاف‌پذیر مانند علف‌ها و الیاف انعطاف‌پذیر هستند که از یک شاخه آویزان می‌شوند. چندین گونه پرنده لانه‌های آویزان می‌بافند.

مطلب پیشنهادی: معمار ورزشگاه آزادی تهران کیست؟

معماری و لانه‌سازی پرنده بافنده از نوع آویزان یا معلق

و در آخر

ویدئوی شاهکار معماری در لانه‌سازی پرنده زیبایی به‌نام جولا را مشاهده کردید. همچنین با روند لانه‌سازی و چگونگی و چرایی ساخت لانه توسط پرندگان این معماران ماهر غریزی آشنا شدید. لانه ‌پرنده بافنده از نوع آویزان یا معلق است که با مهارت کامل و به زیبایی با الیاف انعطاف‌پذیر موجود در طبیعت ساخته می‌شود.

برای آشنایی با دیگر سازه‌های شگفت‌انگیز دنیا که توسط انسان‌ها ساخته شده مطلب ساخت خانه با استفاده از پرینتر 3 بعدی، زیر 20 ساعت! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه