معماری کاخ سفید، عمارتی که محل اقامت 45 رئیس جمهور بود!

معماری کاخ سفید، عمارتی که محل اقامت 45 رئیس جمهور بود!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

کاخ سفید یکی از ساختمان‌های معروف دنیا در آمریکاست، ساختمانی برای کار و زندگی رئیس جمهوری آمریکا، که اغلب تصمیمات سیاسی مهم در آن گرفته می‌شود. معماری کاخ سفید یکی از جذابیت‌های این مجموعه است. شاید برایتان جالب باشد که در مورد این کاخ و معماری و امکانات آن بیشتر بدانید، پس این مطلب از چیدانه را بخوانید.

سرویس خواب بالسا

کاخ سفید کجاست؟

کاخ سفید محل کار و اقامت رئیس جمهور ایالات متحده آمریکاست. این ساختمان در پلاک 1600 خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن دی سی واقع شده است. این عمارت در ابتدا قصر ریاست جمهوری نام داشت. در زمان ریاست جمهوری فرانکلین دولانو روزولت، این بنا عمارت هیئت اجرایی نام داشت. در همین دوره بود که رئیس جمهور نام کاخ سفید در سرنامه‌های رسمی به کار برد و پس از آن این بنا به نام کاخ سفید خوانده شد.

مطلب پیشنهادی: معماری بی نظیر مسجدالحرام؛ قبله گاه مسلمانان جهان

 

طراحی کاخ سفید

ساختمان کاخ سفید (The White House)، در سال‌های بین 1792 الی 1800 ساخته شده است. معمار و طراح این ساختمان، جیمز هوبان، معمار ایرلندی است. گفته می‌شود جورج واشنگتن رئیس جمهور آمریکا، شخصا او را به عنوان معمار این بنا انتخاب کرد. هرچند واشنگتن تنها رئیس جمهوری بود که در کاخ سفید زندگی نکرد و یک سال قبل از اتمام ساخت این بنا از دنیا رفت. جیمز هوبان برای طراحی کاخ سفید از سبک معماری نئوکلاسیک استفاده کرده است. علاوه بر جیمز هوبان افراد دیگری نیز از جمله جیمز مونرو، پیر شارل لوفان و ویلیام تورنتون نیز در ساخت این بنا مشارکت داشتند.

 

فرازو نشیب‌های معماری کاخ سفید

بخش‌های مختلف کاخ سفید در طول تاریخ دچار تغییرات و همچنین گسترش شده است تا به شکل امروزی درآمده است. جان آدامز اولین رئیس جمهوری بود که در کاخ سفید اقامت داشت. پس از آن توماس جفرسون در سال 1801 در آن اقامت یافت، در این زمان با کمک مهندس معمار بنجامین هنری لاتروب بنای بیرونی کاخ را با افزودن دو ستون گسترش داد. با شروع جنگ بریتانیا (1812)، این کاخ بزرگ در سال 1814 صدمه زیادی دید. مرمت آن 3 سال زمان برد و در سال 1817 ، درحالی که قسمتی از بنا مرمت شده بود، رئیس جمهور آمریکا، جیمز مونرو در کاخ سفید اقامت یافت. توسعه و ساخت و ساز در این کاخ ادامه پیدا کرد؛ به طوری که ایوان جنوبی آن در سال 1824 و ایوان شمالی کاخ سفید در سال 1829 ساخته شد.

مطلب پیشنهادی: موزه لوور پاریس، از قصر پادشاهان تا بزرگترین موزه!

فضاها در معماری کاخ سفید

کل ساختمان کاخ سفید در سه بخش طراحی شده است. این بخش‌ها شامل موارد زیر است:

 • بال غربی (The West Wing)؛ که دفتر بیضی شکل رئیس جمهور در آن قرار دارد.
 • بال شرقی (The East Wing)؛ محل برگزاری رویدادها و کنفرانس‌های رسمی در کاخ سفید است.
 • اقامتگاه رئیس جمهور که در مرکز قرار گرفته است.

 

معماری داخلی کاخ سفید

وقتی راجع به بزرگی و قدمت کاخ سفید صحبت می‌شود، سوالات عجیب و جالبی مانند کاخ سفید چند اتاق دارد؟ و یا کاخ سفید چند دستشویی دارد؟ به ذهن افراد می‌رسد. زیر بنای این ساختمان دارای زمینی به وسعت 5100 مترمربع می باشد. کاخ سفید مجموعا دارای 6 طبقه (طبقه همکف، طبقه اول یا کشور، طبقه دوم، طبقه سوم و دو طبقه زیرزمین)، 132 اتاق، 35 سرویس بهداشتی، 8 راه پله، 3 آسانسور، 412 در، 147 پنجره و 28 شومینه می‌باشد.

 

داخل کاخ سفید آمریکا

اگر بخواهیم همه قسمتها و اتاق‌های کاخ سفید و کاربردشان را توضیح دهیم نیاز به چندین صفحه نوشته و توصیف فضاها داریم. اما در حد توان این مطلب می‌توانیم فضاهای داخلی کاخ سفید را به طور کلی اینطور توضیح دهیم:

 • بال شرقی کاخ سفید: ساختمانی دوطبقه که در هریک تعداد زیادی اتاق و دفتر کار وجود دارد. در طبقه دوم معمولا بانوی اول (همسر رئیس جمهور) و کارکنانش مشغول به کار هستند. در زمان رویدادهای مهم مهمانان از ورودی بال شرقی وارد می‌شوند. در طبقه اول آن تعدادی اتاق و لابی ساختمان به علاوه تماشاخانه خانوادگی قرار دارد.
 • عمارت اصلی کاخ سفید: در دو طرف این بنا دو ایوان شمالی و جنوبی قرار گرفته است. عمارت اصلی که 6 طبقه است، امکانات و بخش‌های بسیار متعددی دارد. سالن پذیرایی، دفتر مصاحبه های تلویزیونی، کتابخانه، سرویس مخفی، آشپزخانه، گلفروشی، نجاری، فضاهای تفریح خانوادگی مانند بولینگ، عمارت خانوادگی، اتاق بازی و آفتابگیر و… از جمله فضاهای متنوع و جذابی است که در عمارت مرکزی کاخ سفید قرار دارند.
 • بال غربی کاخ سفید: فضای اصلی کار رئیس جمهور و کارکنانش در این بخش قرار گرفته است. دفتر خبرگزاری، نشیمن، اتاق سرویس مخفی، اتاق کار رئیس جمهور و.. از جمله فضاهای این بخش از کاخ سفید هستند.

امنیت کاخ سفید

یکی از مواردی که در معماری ساختمان‌های حساس نیاز است به آن توجه شود، امنیت است، آن هم برای چنین ساختمان سیاسی و مهم! گفته می‌شود برای حفظ امنیت کاخ سفید، از راهکارهای معمارانه و ابزارهای تکنولوژیک زیر استفاده شده است:

 • پنجره‌های ضد گلوله
 • موشک‌های تعبیه شده در مجموعه
 • استفاده از حسگرهای مادون قرمز
 • هواپیمای بدون سرنشین امنیتی
 • وجود پناهگاه زیرزمینی در بال شرقی برای مواقع اضطراری

 

نکات گفته نشده معماری کاخ سفید

ساختمان کاخ سفید، با توجه به اهمیت زیادی که دارد، از هر نظر می‌تواند برای افراد جذابیت داشته باشد. در این قسمت تعدادی از عجایب کاخ سفید را بخوانید:

 • کاخ سفید تنها عمارت ریاست جمهوری در جهان است که مردم و گردشگران می‌توانند به صورت رایگان از آن بازدید کنند.
 • برای رنگ آمیزی سطح بیرونی این عمارت 570 گالن رنگ لازم است.
 • آشپزخانه کاخ سفید قابلیت پخت و آماده سازی شام برای بیش از 140 و آماده سازیپیش غذا برای بیش از 1000 مهمان را دارد.
 • کاخ سفید با 52 متر طول و 26 متر عرض، به مدت 60 سال بزرگترین عمارت در ایالت متحده آمریکا شناخته می‌شد.
 • یک قانون عجیب در کاخ سفید این است که رئیس جمهور 12 ساعت فرصت دارد تا وسایل خود را به محل کاخ سفید منتقل کند!
 • برخی از ساکنان این کاخ، حیوانات خانگی عجیبی مانند؛ گوسفند، بز، تمساح، شیر، مار و… در این کاخ نگه‌داری می‌کردند.

در پایان

کاخ سفید عمارتی بزرگ و سفید رنگ در واشنگتن است که محل زندگی و کار رئیس جمهوری آمریکاست. در این مطلب راجع به این کاخ و بخش‌های مختلف آن صحبت کردیم.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه