موزه لوور پاریس، از قصر پادشاهان تا بزرگترین موزه!

موزه لوور پاریس، از قصر پادشاهان تا بزرگترین موزه!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

کمتر کسی است که نام این موزه بزرگ را نشنیده باشد. موزه لوور پاریس در کشور فرانسه، یکی از بزرگترین و پربازدیدترین موزه‌های جهان است. شاید برایتان جالب باشد که درمورد آن بدانید. پس این مطلب از چیدانه را بخوانید.

جکوزی ایران

درباره موزه لوور پاریس

نام انگلیسی آن  The Louvre Museumاست. موزه لوور، بزرگترین موزه هنر در شهر پاریس است که در سمت راست رودخانه سن قرار دارد. این موزه از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمرکز موزه لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد. ساختمان موزه به‌طور کلی دارای ۳ بال و ۵ طبقه است.

مطلب پیشنهادی: شهرهایی با معماری شگفت انگیز و دیدنی + عکس

 

تاریخچه موزه لوور پاریس

بنای موزه لوور در گذشته کاخ بوده است که در قرن 12 و 13 میلادی توسط فیلیپ دوم، ساخت استحکامات آن انجام شده است. در قرن شانزدهم این کاخ تبدیل به محل اقامت اصلی پادشاهان فرانسه شد. در قرن 17 لوئی شانزدهم این کاخ را بنایی برای نمایش شکوه و عظمت سلطنتی نمود که از جمله آنها می‌توان به نمایش مجموعه عتیقه و باستانی یونان و روم اشاره داشت. از قرن 18 تا به امروز این کاخ موزه‌ای برای بازدید عموم است.

 

موزه لوور، بزرگترین موزه جهان

موزه لوور بزرگترین و پربازدیدترین موزه جهان است که قدمتی تقریبا 1000 ساله دارد. در این موزه بالغ بر 380000 اثر هنری از تاریخ باستان تا قرن 21 وجود دارد.از این تعداد اثر خدود 35000 اثر نمایش داده می‌شود. موزه لوور فقط یک موزه نیست و یکی از معروفترین فضاهای دیدنی پاریس به شمار می‌رود. آثار هنری از مصر باستان، روم، سرزمین‌های شرقی، یونان و هنرهای اسلامی و تزئینی برای بازدید قرار داده شده است.

 

هرم شیشه‌ای موزه لوور پاریس

یک بخش معروف از موزه لوور، هرم شیشه‌ای جلوی در موزه است. این سازه که به آن هرم لوور هم گفته می‌شود؛ در مرکز میدان ناپلئون قرار دارد. شرکت آی ام پی در سالت 1989 آن را طراحی و اجرا کرد. امروزه این هرم شیشه‌ای به نمادی برای شهر پاریس تبدیل شده است. هرم موزه لوور از یک هرم بزرگ شیشه‌ و فلز ساخته شده است که توسط سه هرم کوچکتر احاطه شده است. گفته می‌شود در ساخت هرم شیشه‌ای موزه لوور از ۶۶۶ قطعه قاب شیشه‌ای استفاده ‌شده ‌است. این داستان در دهه ۱۹۸۰ به وسیله تعدادی از روزنامه‌های فرانسوی بیان شد. ولی مدیریت موزه لوور بیان کرد که تعداد شیشه‌ها ۶۷۳ عدد بوده است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه