شهرهایی با معماری شگفت‌انگیز و دیدنی + عکس

شهرهایی با معماری شگفت‌انگیز و دیدنی + عکس

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

در دنیا عجایب زیادی وجود دارد که یا طبیعت آنها را ساخته و با انسان ساخت هستند. یکی از ساخته‌های انسان که در دنیا موارد زیبا و شگفت‌انگیزی از آنها دیده می‌شود، معماری است. در این مطلب پنج نمونه از شهرهایی با معماری عجیب و جذاب را ببینید.

جکوزی ایران

 

1. منطقه بروندبی هوبی در کپنهاگ دانمارک

از بالا که نگاه می‌کنید، مناطق مسکونی دایره‌ای شکل و سبز رنگ می‌بینید. منطقه Brondby haveby در اطراف شهر کپنهاگ پایتخت کشور دانمارک قرار دارد. این منطقه به دهکده دایره‌ای هم معروف است. در هر قسمت از دهکده دایره‌ای حدود ۱۶ خانه مسکونی در امتداد هم، حول محور دایره ساخته شده‌اند. بروندبی هوبی در سال ۱۹۶۴ با طراحی معمار نابغه‌ای به نام اریک مایگیند ساخته شد. در طراحی دهکده دایره‌ای از الگوهای سنتی روستاهای دانمارکی قرن ۱۸ تقلید شده است، جایی که مردم از مرکز شهر یا روستا را به عنوان نقطه کانونی برای معاشرت، همزیستی و تبادل اجتماعی بین همسایگان استفاده می‌کردند.

مطلب پیشنهادی: هزاران شهر ارواح در آمریکا تا سال 2100!

 

2. شهندیک، هلند

شهندیک (به انگلیسی: Scheendijk) دهکده‌ای در هلند است که در استان اوترخت واقع شده است. این بخشی از شهرداری Stichtse Vecht است و در 10 کیلومتری شمال غربی اوترخت قرار دارد. این مناطق مسکونی به شکل خطی و با فاصله‌ای آبی در بین آنها طراحی شده‌اند که امکان حرکت قایق بین آنها وجود دارد. منطقه دریاچه مملو از خانه‌هایی در امتداد خاکریزهایی با اسکله‌های تفریحی برای قایق‌رانی است. این منطقه هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

 

3. فرودنبرگ ، آلمان

شهر جذاب Freudenberg در آلمان قرار دارد. این شهر در مسیر جاده‌ای به نام جاده نارنجی، بین آلمان و هلند قرار دارد. ساختمان‌های چوبی یک شکل و سفید رنگ با خطوط مشکی تزئین شده‌اند. این نما از ساختمان‌ها در سال 1969 ایجاد شده است. در مجموع 86 خانه نیمه‌چوبی در ردیف‌هایی قرار گرفته‌اند که با سنگفرش‌هایی از هم جدا شده‌اند. ساخت این خانه ها در قرن هفدهم پس از آتش سوزی بزرگ شهر را به خاکستر تبدیل کرد. در نتیجه، این شهر امروزه به یک جاذبه گردشگری نسبتاً زیبا تبدیل شده است.

 

4. پالم جمیرا، دبی

دبی از کشورهایی است که مناطق زیادی را در طی چند دهه اخیر ساخته است. نخل جمیرا مجمع الجزایری از جزایر مصنوعی در خلیج فارس در جمیرا، دبی، امارات متحده عربی است. این جزایر با استفاده از احیای زمین ایجاد شده اند. ساخت و ساز Palm Jumeriah توسط یک شرکت متخصص لایروبی هلندی به نام Van Oord انجام شد. ساخت و ساز جزیره پالم جمیرا دبی در ژوئن 2001 آغاز شد.

مطلب پیشنهادی: جزیره توریستی درمانی دبی؛ طراحی از معماران ایرانی

 

5. برگن، نروژ

برگن یک شهر و شهرداری در شهرستان وستلند در ساحل غربی نروژ است. برگن دومین شهر بزرگ نروژ پس از پایتخت ملی اسلو است. مرکز شهر و محله‌های شمالی در Byfjorden، «آبدره شهر» قرار دارند. اطراف این شهر توسط کوه ها احاطه شده است که باعث شده برگن را “شهر هفت کوه" نامیده شود.برگن مرکز اداری شهرستان هوردالاند است. برگن یک مرکز فرهنگی مهم در منطقه است که در سال ۲۰۰۰ لقب یکی از پایتخت‌های فرهنگی اروپا را به دست آورد. ساختار معماری این شهر با رنگ‌های شاد و جذاب یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهر اروپایی است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه