معماری بی‌نظیر شهر بارسلونا با طراحی نوآورانه + عکس

معماری بی‌نظیر شهر بارسلونا با طراحی نوآورانه + عکس

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

بارسلونا یکی از شهرهای معروف اسپانیا و چهارمین شهر پربازدید اروپا است. افراد زیادی این شهر را با فوتبالش می‌شناسند. معماری خاص و متفاوت شهر بارسلونا یکی دیگر از علل شهرت آن است. در این مطلب در مورد معماری بی‌نظیر شهر بارسلونا بخوانید.

جکوزی ایران

شهر بارسلونا، شهر معماری و هنر

این شهر در شرق اسپانیا و در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد. مورخان قدمت پیدایش این شهر را مربوط به زمان رم باستان می‌دانند. تاریخچه و شهرت فوتبال آن باعث شده است این شهر هرسال مقصد گردشگران زیادی باشد. معماری ساختمان‌های شهر بارسلونا با نام آنتونی گائودی معمار معروف اسپانیایی شناخته می‌شود. ساختارهای مربع شکل ساختمان‌ها در کنار همدیگر، فرم شطرنجی خاصی را ایجاد کرده است.

 

آنتونی گائودی کیست؟

گائودی، معمار اسپانیایی از بزرگ‌ترین معماران دو قرن اخیر شناخته می‌شود. عمده‌ی شهرت او به خاطر سبک منحصر به فرد، غریب و بسیار شخصی آثارش در شهر بارسلون است. گائودی در منطقه‌ی تاراگونیا از ایالت کاتالونیا به دنیا آمد. پدر، پدربزرگ و پدرجدش و همین‌طور خانواده مادرش، همه مسگر بودند. او تحصیلات دبیرستان را در سال ۱۸۷۰ در مدرسه «پیاریست» در رِئوس به پایان رساند و سپس به «مدرسه معماری» بارسلون رفت. گائودی بناهای بسیاری در شهر بارسلون طراحی نموده است و مهم ترین آنها، کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا می باشد که به عنوان نماد بین‌المللی شهر بارسلونا قلمداد می شود.

 

معماری شهر بارسلونا در آثار مهم آن

در شهر بارسلونا به جز معماری و ساختار شهر زیبای آن، آثاری وجود دارد که افراد برای گردش در این شهر، از این آثار دیدن می‌کنند:

کلیسای ساگرادا فامیلیا

کلیسایی در شهر بارسلون در کشور اسپانیا است که علاوه بر مکان مذهبی بودن، از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود. این کلیسای کاتولیک از سال ۱۸۸۲ میلادی در حال ساخت بوده و با توجه به آن که هزینه ساخت ساگرادا فامیلیا از میان کمک‌های مردمی تامین می‌شود و روند ساخت آن به دلایل مختلفی از جمله جنگ‌های نظامی اسپانیا، تا به‌حال به کندی پیش رفته است؛ پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۶ نیز ساخت آن تمام نشود.

البته گفتنی است که در سال ۲۰۱۰ میلادی با وجود ناقص بودن بنای این کلیسا، پاپ بندیکت شانزدهم در طی مراسمی آن را به‌صورت رسمی افتتاح کرده‌است. این کلیسا را آنتونیو گائودی معمار مشهور اسپانیایی طراحی کرد که ۱۵ سال آخر عمرش را صرف تکمیل این کلیسا نمود.

 

کلیسای سانتا ماریا دل مار

یکی از کلیساهای قرون وسطی در اسپانیا که به سبک گوتیک ساخته شده است. ساخت این کلیسا 55 سال زمان برده است. در طول سال میلیون‌ها نفر از این بنا بازدید می‌کنند. این کلیسا هنوز برای انجام مراسم‌های مذهبی و عبادت استفاده می‌شود. جالب است که گردشگران حتی در زمان عبادت و اجرای مراسم‌های مذهبی نیز می‌توانند از این کلیسا بازدید کنند.

 

کازا باتلو

کازاباتلو از معروفترین جاهای دیدنی بارسلونا می‌باشد که شکلی خاص و دیدنی دارد. این ساختمان منحصربه ‌فرد کاری از آنتونی گائودی معمار بی‌همتای اسپانیایی است. نمای بیرونی ساختمان با اشکال اسکلت مانند گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند.

 

خانه کالوت یا کازا کالوت

کازا کالوت خانه‌ای برای خانواده‌ای فعال در زمینه نساجی ساخته شده است. از نظر معماران این بنا جزو معمولی‌ترین کارهای گائودی است. علت این امر هم قرار گرفتن این ساختمان بین دو ساختمان قدیمی‌تر است و همچنین این ساختمان در یکی از زیباترین محله‌های بارسلونا قرار دارد در نتیجه گائودی نتوانسته است ایده‌های خود را پیاده کند. ویژگی‌هایی مانند؛ نمای سنگی ساختمان، پنجره‌ها، تزئینات تندیس وار و دکوراسیون داخلی آن نشانه‌هایی از سبک باروک را نمایش می‌دهد.

در این مطلب تصاویری از معماری بی‌نظیر شهر بارسلونا را دیدیم و چند ساختمان معروف آن را معرفی کردیم.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه