نمای ساختمان یک طبقه روستایی / به سبک روستاهای مرفه خارجی

نمای ساختمان یک طبقه روستایی / به سبک روستاهای مرفه خارجی

به قلم: مژگان احمدی

تصور شما از یک خانه روستایی شیک و زیبا چگونه است؟ در این مطلب می‌خواهیم نمای ساختمان یک طبقه روستایی را زیر ذره‌بین ببریم. در شلوغی‌ها و هیاهوی زندگی شهری، گرانی تهیه مسکن و قیمت‌های سرسام‌آور مصالح حتی برای ساخت یک خانه نقلی، شاید کم‌کم وقت مهاجرت از شهرها به روستاها رسیده است. البته که این نسخه‌ای نیست که برای همه مناسب باشد اما خوشمان بیاید یا نه، در وضعیت کنونی  بعضی از ما در یک روستا می‌توانیم زندگی بهتری برای خودمان رقم بزنیم.

نمای ساختمان یک طبقه روستایی

بالسا

بر خلاف شهرها که ساختمان‌های چند طبقه دارند، در روستاها بیشتر ساختمان‌ها ویلایی و یک طبقه هستند. این موضوع ممکن است کمی طراحی نما را با چالش روبرو کند. اما همچنان راه‌ها و ایده‌های زیادی وجود دارد که بتوانید بهترین نمای ساختمان روستایی یک طبقه را داشته باشید.

نمای خانه‌های روستایی در اقلیم‌های آب‌وهوایی گوناگون

نمای ساختمان‌های روستایی معمولا با توجه به شرایط آب‌وهوایی هر منطقه متفاوت است و از مصالح مختلف برای نمای خانه‌ها استفاده می‌شود. امروزه مصالح متفاوتی وجود دارند که هم زیبا هستند و هم استحکام خوبی دارند. اما شما باید نمای خانه روستایی خود را با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خودتان انتخاب کنید.

مثلا خانه‌های روستایی در مناطق گرم و خشک اغلب گِلی هستند. خانه‌های گِلی قدیمی و جدیدی که اگر درست طراحی شده باشند جلوه بسیار جذابی دارند.

نمای کاهگلی ساختمان یک طبقه روستایی

اهمیت بافت قدیمی خانه روستایی یک طبقه

نمای ساختمان روستایی یک طبقه کاه‌گِلی

گِل و خاک به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی، در سال های اخیر بار دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند. خانه‌های یک طبقه با نمای سفالی و آجری به دلیل صرفه جویی در انرژی، سازگاری با محیط زیست و هزینه پایین مالکیت، فضایی ایده‌آل برای زندگی در این اقلیم هستند که اگر درست و اصولی طراحی شوند نه تنها اصالت دارند، بلکه ظاهری خلاقانه و چشمگیر خواهند داشت که توجه گردشگران را نیز به خود جلب می‌کنند.

نمای چوبی و سنگی در ساختمان روستایی یک طبقه

مصالح طبیعی مانند چوب و سنگ نیز اغلب در مناطق مرطوب به عنوان نمای ساختمان‌های روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار اصیل و چشم‌نواز هستند. همچنین سقف‌های شیب‌دار در این مناطق به دلیل بارش زیاد بسیار مرسوم هستند که علاوه بر کاربردشان به دلیل حداکثر سازگاری با ویژگی‌های طبیعت محلی، جلوه بصری ویژه‌ای نیز به روستاهای این مناطق می‌دهند.

ساختمان روستایی یک طبقه با نمای رومی

هر چند اهمیت حفظ بافت قدیمی خانه روستایی را نمیتوان انکار کرد، اما اگر از طرفداران سبک کلاسیک رومی هستید میتوانید به یک خانه ویلایی یک طبقه با نمای رومی هم فکر کنید.

نمای ساختمان روستایی یک طبقه به سبک روستاهای خارجی

نمای خانه ویلایی ساده روستایی

نمای خانه ویلایی ساده روستایی

طراحی شیک و اقتصادی خانه روستایی

نمای خانه ویلایی ساده روستایی

نمای خانه ویلایی ساده روستایی

طراحی شیک و اقتصادی خانه روستایی

متریال نمای خانه ویلایی ساده یک طبقه روستایی

نمای خانه روستایی یک طبقه

نمای خانه ویلایی ساده روستایی زیبا 

عکس خانه روستایی سنگی

متریال نمای خانه ویلایی ساده یک طبقه روستایی

نمای ساختمان یک طبقه روستایی

نمای خانه ویلایی ساده روستایی یک طبقه

در پایان

اگر می‌خواهید صاحب یک خانه روستایی شیک در یک منطقه خوش آب‌وهوای روستایی باشید، ایده‌های زیادی برای نماسازی پیش روی شماست که از نظر اقتصادی نیز مقرون‌به‌صرفه تر از ساخت‌وسازهای شهری است. بهترین کار این است که از متخصصین مشورت بگیرید تا در کنار اقتصادی بودن، اصول طراحی را نیز حفظ کنید. متخصصین در چیدانه پاسخگوی شما هستند.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه