درباره مکانی که امشب مهم‌ترین نقطه کره زمین خواهد بود

درباره مکانی که امشب مهم‌ترین نقطه کره زمین خواهد بود

به قلم: تحریریه چیدانه

از ساعت 22:30 امشب در واپسین و مهم‌ترین ورق تقویم این فصل فوتبال در اروپا دو تیم منچستر سیتی و اینتر میلان در چارچوب فینال لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم خواهند رفت. این مسابقه به میزبانی استانبول و استادیوم المپیک آتاتورک برگزار خواهد شد.

مبلمان اداری ارگو

درباره استادیوم المپیک آتاتورک

ورزشگاه المپیک آتاتورک بزرگ‌ترین ورزشگاه‌ ترکیه با ظرفیت ۷۶٬۷۶۱ نفر است، که در شهر استانبول قرار دارد. نام این ورزشگاه برگرفته از مصطفی کمال آتاتورک نخستین رئیس جمهور جمهوری ترکیه است. ساخت این ورزشگاه در سال ۱۹۹۹ میلادی آغاز و سال ۲۰۰۲ خاتمه یافت. این ورزشگاه به منظور بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ ساخته شده بود که در نهایت شهر پکن در چین به عنوان میزبان انتخاب شد.

بیشتر بخوانید: 

هزینه ساخت این ورزشگاه حدود ۱۴۰ میلیون دلار بود. بازی فینال لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا سال ۲۰۰۵ بین آ.ث. میلان و لیورپول در این ورزشگاه برگزار شد. همچنین قرار بود فینال لیگ قهرمانان سال ۲۰۲۱ نیز در این ورزشگاه برگزار شود اما به دلیل وضعیت شیوع کرونا در کشور ترکیه، محل برگزاری این بازی به ورزشگاه دراگو در کشور پرتغال تغییر یافت.

طراحی و ساخت استادیوم المپیک آتاتورک

دو سقف فولادی ورزشگاه (به وزن 2800 تن و 1300 تن) توسط کارخانه ساخت سازه های فولادی تکفن در آدانا تولید شده است. سقف غربی که به صورت هلالی طراحی شده و عمدتاً از تیر اصلی 1000 تنی به نام مگا خرپا تشکیل شده است، توسط دو شفت بتن آرمه با دهانه 196 متر پشتیبانی می شود.

استادیوم المپیک با 134 ورودی و 148 دروازه خروجی، به حدود 80000 تماشاگر اجازه می دهد تا در مواقع اضطراری ظرف 7.5 دقیقه از محل خارج شوند. دو زمین ضمیمه (برای اهداف گرم کردن / تمرین) مستقیماً با یک تونل به استادیوم المپیک متصل می شوند.

زیرساخت های فنی و طراحی استادیوم المپیک دید بهینه را از تمام جایگاه ها تضمین می کند. سطح صدای همگن (102 دسی بل) با سیستم های بلندگوی مدرن و روشنایی 1400 لوکس که تمام مناطق استادیوم را پوشش می دهد.

بیشتر بخوانید:

یک مرکز تجاری به مساحت 42200 متر مربع در زیر سقف غربی با طول نمای جلویی 450 متر و در مجموع 6 طبقه (3 طبقه زیر سطح زمین) واقع شده است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه