Chidaneh.com placeholder image

سورپرایز معمار ایرانی، جهان فوتبال را دگرگون خواهد کرد!

به قلم: علیرضا باقرپور

«پوریا باباخانی»، معمار ایرانی در طراحی‌هایی که با کمک هوش مصنوعی انجام شده‌اند، شکل ظاهری استادیوم‌های آینده را پیش‌بینی کرده است.

نوژا دیزاین

به نقل از دیلی‌میل، لندن میزبان برخی از شناخته‌شده‌ترین استادیوم‌های جهان است اما اگر پیش‌بینی‌های یک معمار ایرانی قابل انجام شدن باشند، این مکان‌های نمادین می‌توانند در آینده با تحولی شگرف روبه‌رو شوند.

کی پلاس

«پوریا باباخانی»(Pouria Babakhani)، معمار ایرانی مستقر در هامبورگ، از یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیش‌بینی ظاهر و شرایط استادیوم‌های لندن استفاده کرده است. به نظر می‌رسد که طراحی‌های آینده‌نگر او مستقیماً از داستان‌های علمی-تخیلی آمده‌اند.

باباخانی برای ایجاد تصاویر، برنامه موسوم به «میدجرنی»(Midjourney) استفاده کرد. این برنامه از هوش مصنوعی برای تبدیل کردن متن به تصویر استفاده می‌کند.

باباخانی گفت: برنامه‌های طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی، توانایی ساده‌سازی فرآیند طراحی را دارند و به معماران امکان می‌دهند که به جای صرف کردن زمان برای کارهای دستی، بر مفهوم‌سازی و اصلاح ایده‌های خود تمرکز کنند. این کار می‌تواند به احیای معماری رویایی کمک کند تا طراحان بتوانند به طور کامل از پتانسیل خلاقانه خود استفاده کنند و مرزهای ممکن را در مورد آنچه در محیط ساخته می‌شود، تغییر دهند.

برخی از طرح‌ها بی‌شباهت به استادیوم‌های کنونی نیستند آنها طرحی بیضی‌شکل را به نمایش می‌گذارند که دارای سقف باز است اما سایر طرح‌ها به چیزی که امروزه در سرتاسر جهان می‌بینیم، شباهتی ندارند. به نظر می‌رسد یکی از استادیوم‌ها در بالای یک آسمان‌خراش قرار دارد؛ با سقف شیشه‌ای که در بالای یک پایه فلزی به شکل بشقاب پرنده قرار گرفته است. یک استادیوم دیگر که مانند یک توپ فوتبال است، یک ساختار کروی بزرگ را شامل می‌شود که طرح معروف شش‌ضلعی روی آن حک شده است.

اگرچه طرح‌های باباخانی صرفاً مفهومی هستند اما اخیراً در طول جام جهانی 2022 شاهد مجموعه‌ای از طرح‌های جدید استادیوم در قطر بودیم.

منبع: ایسنا

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه