تصاویر اعجاب‌انگیز از مدرن‌ترین معبد ورزشی جهان!

تصاویر اعجاب‌انگیز از مدرن‌ترین معبد ورزشی جهان!

به قلم: تحریریه چیدانه

رئال مادرید نه تنها لقب پرافتخارترین تیم فوتبال باشگاهی دنیا را یدک می‌کشد، بلکه می‌خواهد به عنوان صاحب زیباترین و مدرن‌ترین ورزشگاه فوتبال جهان هم شناخته شود. در همین رابطه، روز گذشته سایت رسمی باشگاه تصاویری فوق‌العاده زیبا از روند تکمیلی بازسازی برنابئو منتشر کرد. ورزشگاهی که معبدی شکیل و غرورانگیز برای مادریدی‌ها خواهد بود.

کارانا دکور

این هدفی بود که فلورنتینو پرز رئیس باشگاه و دیگر اعضای هیئت رئیسه باشگاه در اواسط دهه گذشته میلادی برای خود ترسیم کردند و اجرای آن در سال 2019 استارت خورد. از ماه مارس 2020 و پس از تعطیلی لالیگا به دلیل پاندمی کرونا، روند بازسازی برنابئو شتاب بیشتری گرفت و بازی‌های تیم اول نیز به ورزشگاه دی استفانو منتقل شد. رئال مادرید پس از چندین ماه به برنابئو برگشت ولی تنها از دو سوم ظرفیت ورزشگاه استفاده کرده و حداکثر 60 هزار بلیت در اختیار هواداران قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

پروژه نوسازی ورزشگاه سانتیاگو برنابئو هزینه‌ای بین 800 تا 900 میلیون یورو دربرخواهد داشت هرچند این هزینه خیلی زودتر از آنچه که بسیاری تصور می‌کنند، به خزانه کهکشانی‌ها باز خواهد گشت. در حقیقت به موجب قرارداد 25 ساله‌ای که باشگاه رئال مادرید با شرکت آمریکایی «لجندز» (شرکتی در حوزه برگزاری مراسم و رویداد ورزشی و غیر ورزشی) بسته است، کهکشانی‌ها از اجاره دادن خانه خود برای برگزاری رویدادهای مختلف سالانه 400 میلیون یورو درآمد کسب خواهند کرد.

اگرچه کاربری اصلی این ورزشگاه برگزاری مسابقات فوتبال است اما طراحی جدید آن به گونه‌ای است که امکان میزبان از بسیاری از رشته‌های ورزشی دیگر مانند بسکتبال را می‌دهد و از محیط آن می‌توان برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف نیز استفاده کرد چرا که مسئولان ورزشگاه دیگر از بابت لطمه خوردن چمن هیچ نگرانی خواهند داشت.

ورزشگاه رئال مادرید که عنوان بزرگترین مجموعه در سطح کشور اسپانیا را یدک می‌کشد، توانایی میزبانی از رویدادهای تنیس، هاکی، لیگ بسکتبال و لیگ فوتبال آمریکایی را هم خواهد داشت.

شرکت سیکس استریت به عنوان سرمایه‌گذار آمریکایی قرار است تا ۳۰ درصد از درآمد این ورزشگاه را به مدت ۲۰ سال در اختیار داشته باشد تا هزینه‌های صورت گرفته جبران شود اما برنامه تبلیغاتی این شرکت هم سود بسیاری برای رئال به دنبال خواهد داشت.

 

مهم‌ترین بخش این پروژه ساخت یک زمین چمن جمع‌شونده و نیز سقف متحرک آن است. استادیومی که قرار است بعد از پایان عملیات بازسازی به مجموعه‌ای چندمنظوره تبدیل شده و برای رویدادهای مختلف و از جمله برگزاری کنسرت مورد استفاده قرار بگیرد. برای محقق کردن این ایده، ساخت یک زمین چمن متحرک که ظرف چند دقیقه قابل جمع شدن باشد لازم و ضروری است.

بیشتر بخوانید:

جمع‌آوری کل چمن از استادیوم، مثل ورزشگاه ولتینز آرنای باشگاه شالکه برای برنابئو امکان‌پذیر نبود چرا که این استادیوم در قلب پایتخت اسپانیا قرار دارد و جایی برای حرکت دادن کل زمین چمن در اطراف آن وجود ندارد. بنابراین طراحان استادیوم به فکر می‌افتند که زمین چمن را به چند تکه تقسیم کرده و آنها را درحالیکه بر روی ریل‌هایی قرار دارند حرکت داده و جایی در داخل استادیوم نگهداری کنند.

پیش بینی می‌شود که برای شروع فصل 24-2023، بخش قابل توجهی از استادیوم آماده باشد. مدیران رئال وعده رونمایی از امکانات کامل برنابئوی جدید را برای شروع سال 2024 یعنی اوایل زمستان داده‌اند.

منبع: ورزش سه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
نوید در تاریخ 28 خرداد 1402
عالیه چه بشه سانتیاگو برنابئو
کریس فن در تاریخ 31 خرداد 1402
کعبه فوتبال ...!
رحمت الله اکبری در تاریخ 04 تیر 1402
نظیر نداره بی نظیر
کریستیانو رونالدو در تاریخ 04 تیر 1402
کعبه فوتبال

ثبت دیدگاه