فواید استفاده از جکوزی در حمام

فواید استفاده از جکوزی در حمام

به قلم: یاسین کوثری

 

جکوزی خانگی باکیفیت مناسب می‌تواند از نظر تسکین درد و درمان بیماری‌ها به‌عنوان یک وسیله موثر محسوب شود. این ابزار اغلب دارای امکانات متنوعی از جمله قابلیت تنظیم فشار آب جت‌ها، نورپردازی و سیستم‌های تصفیه آب است. انتخاب یک جکوزی با مشخصات مناسب می‌تواند تجربه استفاده را بهبود بخشد و موثرتر کند. داشتن جکوزی خانگی در حمام باکیفیت، مزایای استفاده از آن را بیشتر و لذت استفاده از آن را چندین برابر خواهد کرد.

سرویس خواب بالسا

جکوزی چیست؟

جکوزی یک نوع حوضچه یا محفظه آبی است که با آب گرم پر شده و معمولا دارای جت‌های ماساژی است که آب را با فشار به بدن می‌پاشانند. این جت‌ها برای ماساژ عضلات بدن استفاده می‌شوند و می‌توانند به تسکین درد و استراحت عضلات کمک کنند. جکوزی‌ها معمولا در مکان‌هایی مانند حمام‌ها یا اتاق‌های ورزشی یافت می‌شوند و به‌عنوان یک وسیله آرامش و بازسازی برای بدن استفاده می‌شوند.

فواد استفاده از جکوزی

استفاده از این ابزار در حمام می‌تواند یک راه خوشایند برای آرامش و تجدید نشاط باشد. علاوه بر آرامش، وقت‌گذرانی در این وسیله می تواند چندین فایده سلامتی داشته باشد. بیایید به برخی از این مزایا نگاهی بیندازیم:

کاهش استرس

آب گرم و عمل ماساژ در این وسیله می‌تواند به کاهش استرس فیزیکی، عاطفی و ذهنی کمک کند. شما می‌توانید این تجربه را با موسیقی آرامش‌بخش، نور ملایم یا آروماتراپی ترکیب کنید.

آرامش عضلانی

این وسیله یکی از روش‌های درمانی موثر برای تسکین درد استخوان‌ها و مفاصل است، زیرا ماساژ در آب می‌تواند فشار و تنش را از این قسمت‌های بدن کاهش دهد. آب و جت‌های گرم می‌توانند به‌طور موثری عضلات فشرده و تنگ را آرام کنند. این آرامش می‌تواند در کاهش دردها موثر باشد و حتی می‌تواند قبل از ورزش از آسیب جلوگیری کند.

بهبود خواب

تحقیقات نشان می‌دهد که فقط در جکوزی نشستن می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. یک مطالعه روی افراد مسن نشان داد که حمام‌های گرم منجر به خواب عمیق‌تر و آرامش‌بخش‌تر می‌شود. همچنین، هیدروتراپی نیز در بهبود کیفیت خواب افراد مبتلا به فیبرومیالژی موثر بوده است.

کاهش درد

در جکوزی نشستن می‌تواند با آرام‌کردن عضلات، مفاصل و رباط، درد را کاهش دهد. برای افراد مبتلا به التهاب مفاصل، گرما و عمل ماساژ سفتی و التهاب را کاهش می‌دهد. آب نیز به بدن آرامش می‌بخشد و فشار روی مفاصل را کاهش می‌دهد.

سلامت قلبی – عروقی بهتر

این وسیله می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش و فشارخون را کاهش دهد. غرق‌شدن در آب گرم این وسیله با بهبود عملکرد عروقی و کاهش خطر قلبی – عروقی مرتبط شده است. بااین‌حال، اگر فشارخون شما پایین است، از آب بسیار گرم احتیاط کنید.

افزایش گردش خون

استفاده از جکوزی باعث گشادشدن عروق خونی می‌شود که باعث بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها می‌شود.

انواع جکوزی

جکوزی‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند: یک‌نفره و چندنفره.

یک‌نفره

جکوزی یکنفره برای استفاده تک‌نفره طراحی شده است. یعنی فقط یک فرد می‌تواند در آنُ جا شود و از آب گرم و جت‌های ماساژی آن استفاده کند.

چندنفره

جکوزی چند نفره برای استفاده گروهی یا خانواده طراحی شده است. در این نوع، چند نفر می‌توانند هم‌زمان در آب جکوزی باشند و از آب گرم و جت‌های ماساژی آن لذت ببرند. جکوزی‌های چندنفره از اندازه‌های مختلفی برخوردارند، از دونفره تا دوازده‌نفره که انتخاب بستگی به نیاز و ترجیحات کاربر دارد.

به‌طورکلی، جکوزی یک‌نفره برای کسانی مناسب است که تنها و در زمان‌های خاص از آن استفاده می‌کنند، درحالی‌که جکوزی چندنفره برای استفاده گروهی و خانواده‌ها مناسب است تا همه در کنار هم از لذت ماساژ آبی لذت ببرند.

راهنمای انتخاب اندازه مناسب جکوزی برای خانه

انواع سایزهای جکوزی چندنفره به شرح زیر هستند:

۲ نفره

یکی از کوچک‌ترین اندازه‌های جکوزی، ابعاد آن به‌طور معمول بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر در طول و ۷۰ تا ۷۵ سانتیمتر در عرض است. این جکوزی مخصوصا برای دو نفر مناسب است و در صورت نیاز می‌تواند به‌تنهایی استفاده شود.

۴ نفره

ابعاد 4نفره بزرگ‌تر از نوع ۲ نفره است و معمولا بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتیمتر در طول و ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر در عرض قرار دارد. این اندازه معمولا برای ۴ تا ۶ نفر مناسب است، اما ممکن است با دو یا سه نفر راحت‌تر باشد.

۶ نفره

نوع 6نفره به‌عنوان میانی بین کوچک و بزرگ محسوب می‌شود. ابعاد آن بین ابعاد جکوزی ۴ نفره و جکوزی‌های بزرگ‌تر مانند ۸ نفره است.

۸ نفره و بیشتر

این جکوزی‌ها بزرگ‌ترین اندازه‌های جکوزی‌های خانگی هستند و معمولا ابعاد طول و عرض آنها بیش از ۲۰۰ سانتیمتر است. این اندازه از جکوزی‌ها برای استفاده گروهی یا در فضاهای بزرگ مناسب است.

هر کدام از این اندازه‌ها به نیاز و ترجیحات شما و همچنین فضای موجود در محل نصب بستگی دارد.

نکات ایمنی و بهداشتی هنگام استفاده

هنگام استفاده از این وسیله، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

کنترل دمای آب

مطمئن شوید که دمای آب مناسب و ایمن است، معمولا بین ۳۷-۴۰ درجه سانتیگراد توصیه می‌شود. دمای بالاتر ممکن است باعث افزایش خطر احتباس حرارت در بدن شود.

استفاده از زمان محدود

معمولا استفاده از این وسیله باید محدود به ۱۵-۲۰ دقیقه باشد. بیش از این مدت ممکن است به بدن آسیب برساند یا احتمال تحریک بیش از حد عضلات را افزایش دهد.

هیدراتاسیون

مطمئن شوید که قبل و بعد از استفاده از این این وسیله به‌اندازه کافی آب می‌نوشید. گرما می‌تواند باعث افزایش تعریق شود و بدن نیاز به آب بیشتری داشته باشد.

پاکیزگی و بهداشت

جکوزی‌ها باید به‌طور منظم تمیز شوند و میزان مواد شیمیایی در آب آنها کنترل شود تا بهداشتی و سالم بمانند.

استفاده از جکوزی در شرایط سلامتی مناسب

افرادی که دارای مشکلات قلبی، فشارخون بالا، بیماری‌های پوستی باز یا دیابت هستند باید قبل از استفاده این وسیله با پزشک خود مشورت کنند.

خروج به‌موقع از جکوزی

اگر احساس خستگی، سرگیجه یا تهوع کردید، فورا از این وسیله خارج شوید. این ممکن است نشانه‌هایی از افزایش حرارت بدن یا دچاری به وضعیت نامطلوب باشد.

نظارت بر کودکان

همواره کودکان را در نزدیکی جکوزی نظارت کنید و از دسترس آنها خارج کنید تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود.

 جمع‌بندی

جکوزی یکی از روش‌های درمانی موثر برای تسکین درد استخوان‌ها و مفاصل است، زیرا ماساژ در آب می‌تواند فشار و تنش را از این قسمت‌های بدن کاهش دهد. این وسیله را می‌توانید خریداری نمایید و در محل موردنظر نظیر حمام منزلتان نصب کنید، به‌طوری‌که به‌راحتی در فضای موجود قرار گیرند و استفاده شوند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه