Chidaneh.com placeholder image

فوت و فن های طراحان دکوراسیون

به قلم: تحریریه چیدانه
ترفندهای دکوراسیون: واقعا برای طراحی یک خانه نیاز به تجربه و مهارت خاصی است و برای انجام بهترین کار نیاز به دقت و تخصص بالایی است. اما همه توانایی مالی استخدام یک طراح داخلی را ندارند و نمی‌توانند در امر طراحی کسی را داشته باشند که تمام کارها را خودش انجام دهد. بعضی از ما هم دوست داریم تصمیمات مربوط به طراحی خانه خود را خودمان بگیریم و از سبک و ترجیحات خودمان استفاده کنیم.
چگونه می‌توان بدون استخدام یک طراح داخلی یک فضا را از فضایی کسل‌کننده تبدیل به فضایی زیبا کرد و ایده این کار را از کجا باید گرفت؟
 
 
 
بیایید نگاهی به چند نکته بیاندازیم که به شما کمک می‌کند تا اتاق خود را به‌گونه‌ای طراحی و سازماندهی کنید که تبدیل به فضایی شود که انگار یک طراح داخلی آن را طراحی کرده است. اگر از این نکته‌ها پیروی کنید به زودی دوستان‌تان که به خانه شما می‌آیند همگی از شما درخواست تلفن طراح داخلی خانه‌یتان را می‌کنند. چه بخواهید خانه شما شبیه یک هتل لوکس شود و چه بخواهید آن را طراحی ساده‌ای بکنید، نکات موجود در این مطلب به شما کمک شایانی می‌کند. 
 
 
مجلات و وب‌سایت‌های دکوراسیون پر از ایده‌های طراحی هستند
اکثر افرادی که در سایت‌های طراحی عضو هستند و یا در آن فعالیت می‌کنند دوست دارند که فضای داخلی خانه آن‌ها زیبا و جذاب باشد. همان‌طور که همه می‌دانیم، وب‌سایت‌های طراحی می‌توانند ایده‌هایی به ما بدهند تا خلاقیت ما در این زمینه رشد چشم‌گیری کند.
اگر تاکنون برای ثبت ایده‌های خود از یک برد یا تخته ایده‌ها استفاده نمی‌کرده‌اید این کار را الان انجام دهید. این کار اولین گام در خلق و طراحی خانه مورد علاقه شماست.
در سایت ها به دنبال خانه‌هایی بگردید که برای شما جذاب هستند و طراحی‌های مورد علاقه خود را جمع‌آوری کنید، و یا خیلی ساده چند مجله طراحی بخرید و تصاویر مورد علاقه خود را در آن‌ها جدا کنید. 
پس از جمع‌آوری تصاویر جذاب و مورد علاقه خود، یک گام به عقب برگردید و به دقت به تمام تصاویر نگاه کنید. این کار باعث می‌شود تا شما سبک طراحی خاص خود را پیدا کنید. شما از سبکی که به آن علاقه دارید تعجب خواهید کرد. 
 
 
پالت رنگی: از سه رنگ یا سه سایه رنگی استفاده کنید
اکنون که به سبک مورد علاقه خود رسیدید، باید یک پالت رنگی برای فضای خود انتخاب کنید. این مرحله بخش دشواری است. رنگ بسیار شخصی است و در ما حالات متفاوتی ایجاد می‌کند. اما خیلی این مسئله مهم نیست، رنگی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. به برد ایده‌هایتان نگاه کنید: چه رنگی در اکثر تصاویر مورد علاقه شما غالب است؟
ما به شما نمی‌گوییم که چه رنگی انتخاب کنید، اما به شما می‌گوییم که بهتر است سه رنگ یا سه سایه رنگی را با هم ترکیب کنید. یک رنگ برای دیوارها، یک رنگ برای وسایل بزرگ مانند صندلی‌ها، و رنگی دیگر برای وسایل کوچک‌تر مانند گل‌ها، کوسن‌ها، و غیره. به یاد داشته باشید که رنگ تحت تاثیر میزان نور موجود در اتاق شماست. از پنجره‌های سرتاسری استفاده کنید تا رنگ‌های موجود در اتاق شما بیش از پیش به چشم بیاید.
برای مثال فرض کنید که شما ترکیب رنگ‌های قهوه‌ای، سبزآبی، و نارنجی را انتخاب کرده‌اید. قهوه‌ای احتمالا در دیوارها، سبزآبی در صندلی‌ها، و نارنجی در کوسن‌ها و وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرمول ترکیب سه رنگ تقریبا در همه جا کارایی دارد. فقط به یاد داشته باشید، ترکیب سه رنگ بسیار بهتر از ترکیب یک یا دو رنگ است، چراکه ترکیب یک یا دو رنگ فضا را کسل‌کننده می‌کند. مثلا می‌توانید کل اتاق را به رنگ سفید بگیرید اما سه سایه رنگی سفید استفاده کنید. 
 
 
بافت به فضای خود اضافه کنید
بافت به اندازه رنگ مهم است، به ویژه اگر به پالت رنگی تک‌رنگ مانند تمام‌سفید یا تمام‌خاکستری علاقه دارید. در نگاه اول یک اتاق شبیه یک پالت رنگی تک رنگ به نظر می‌رسد، اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید متوجه سایه‌های رنگی مختف و بافت‌های متفاوت در پارچه‌ها خواهید شد.
یک اتاق تمام‌سفید ممکن است دارای پرده‌های لینن، صندلی مخملی زیبا، کوسن‌های ابریشمی براق، صندلی‌های راتان، سبدهای کنفی، و یک کاناپه کتان باشد. تمام این عناصر به فضا بافت می‌دهند و به چشم زیبا می‌آیند، و فضایی گرم و غنی ایجاد می‌کنند. طراحی بیان‌گر شخصیت مالک خانه است، بنابراین از بافت‌ها، طرح‌ها، و رنگ‌هایی استفاده کنید که مورد علاقه شماست و اتاق شما را تبدیل به اتاقی منحصربه‌فرد می‌کند.  
به منسوجاتی که متناسب با سبک زندگی شما هستند توجه کنید. اگر در خانه کودک دارید، نباید از کاناپه‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید بلکه بهتر است از کاناپه‌هایی چرمی یا تیره بهره ببرید. اگر به فضای لوکس علاقه دارید از پرده‌ها و کوسن‌های ابریشمی استفاده کنید.
سبک شما هر چه که هست، سعی کنید با استفاده از منسوجات متعدد در خانه، به فضای خود بافت اضافه کنید.
 
 
یک مبل خاص به فضا اضافه کنید
یکی از اشتباهات رایج ما در طراحی خانه استفاده از چندین مبل کوچک در فضا است. استفاده از صندلی‌های پایه‌دار، میزهای پایه‌دار، و تعدادی زیادی وسایل کوچک دیگر باعث شلوغی فضا و سرگردانی چشم می‌شود.
به جای این‌که تمام تلاش خود را برای ترکیب وسایل انجام دهید، از یک کاناپه بزرگ، چند صندلی دامن‌دار (که پایه‌های آن مشخص نیست)، و یک یا دو مبل تک‌نفره ظریف با پایه‌های گرد استفاده کنید.
این فقط یک مثال است، اما به شما ایده‌ای در مورد ترکیب سبک‌ها و اندازه‌های متفاوت مبلمان می‌دهد تا فضای شما به تعادل برسد. حتی اگر شما بخواهید یک آپارتمان نقلی را طراحی کنید ایده‌های زیادی برای این کار وجود دارد.
اکثر طراحان پیشنهاد می‌کنند که حتی کوچک‌ترین اتاق‌ها هم باید داری یک وسیله بزرگ و خاص باشند، مانند یک گنجه یا کمد بزرگ. ترکیب وسایل بزرگ و کوچک نکته کلیدی در یک طراحی موفق است. این قانون در مورد وسایل تزئینی نیز صادق است.
 
 
از سینی‌ها، کاسه‌ها، و سبدهای تزئینی استفاده کنید
طرحان عاشق استفاده از سینی‌ها، کاسه‌ها، و گاهی سبدهای تزئینی هستند تا چیدمانی خاص در فضا به وجود بیاورند.
برای ایجاد زیبایی در فضا، یک سینی طلایی براق را روی میز پذیرایی، میز کناری، و یا صندلی عثمانی بگذارید. بر روی سینی یک شمع زیبا، چند کتاب، و یا یک کاسه کوچک که در آن سنگ‌های رنگی وجود دارد قرار دهید. شاید این نکته‌های کوچک به چشم نیایند، اما باعث ایجاد زیبایی فضای شما می‌شوند.
اگر به فضایی رستیک علاقه دارید، از سبدهای کنفی استفاده کنید. سبدها ابزار تزئینی زیبایی هستند که می‌توانند بسیاری از بی‌نظمی‌ها را پنهان کنند. سعی کنید از این سبدها در اکثر فضاهای خانه استفاده کنید.
سینی‌ها می‌توانند به صابون‌ها، شامپوها، و دیگر وسایل موجود در حمام نظم دهند. پس حتما از این ایده استفاده کنید.
 
 
به هر اتاق گل اضافه کنید
دوباره به برد ایده‌ها نگاه کنید. چه چیزی می‌بینید؟ آیا در اکثر اتاق‌ها گل و گیاه می‌بینید؟
شاید این نکته ساده باشد، اما اضافه کردن گل و گیاه و وسایل طبیعی مانند سنگ‌های طبیعی به فضا جلوه‌ای خاص و کامل می‌‌دهد. 
تعداد زیادی گل و گیاه وجود دارند که مراقبت از آن‌ها راحت است و اگر به موقع به آن‌ها آب بدهید و از آن‌ها کمی مراقبت کنید تا سال‌ها در خانه شما می‌مانند. اکثر طراحان توصیه می‌کنند که از گل‌های مصنوعی استفاده نکنید. اگر گل و گیاه خیلی باب میل شما نیست، از عناصر طبیعی استفاده کنید.
گل و گیاه گام پایانی در طراحی اتاق است و پس از انجام این کار هر کس که اتاق شما را ببیند با خود می‌گوید: «یک طراح داخلی این‌جا بوده است.»
 
 
شاید نتوانید یک طراح داخلی استخدام کنید، اما هم‌چنان می‌توانید اتاقی خاص و کامل داشته باشید. تمام این نکات کوچک گرد هم می‌آیند و یک فضای گرم و طراحی‌شده را به وجود می‌آورند. سعی کنید به فضا رنگ، بافت، مبل خاص، و عناصر طبیعی اضافه کنید.
اگر نتیجه نهایی دلخواه شما نبود از آن یک عکس بگیرید. دیدن عکس باعث می‌شود تا شما فضای خود را از زاویه دیگری ببینید و اشتباهات‌تان را متوجه شوید. به یاد داشته باشید که فضایی که طراحی می‌کنید خانه شماست و شما تنها کسی هستید که قرار است در آن زندگی کنید، بنابریان فضایی خلق کنید که به آن علاقه داشته باشد و نمایان‌گر علایق و شخصیت شما باشد.
به ما بگویید: آیا نکته دیگری در طراحی شما هست که بخواهید با ما در میان بگذارید؟
منبع: houzz | ترجمه شده توسط  تحریریه چیدانه

مبلمان اداری راحتیران

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
avina در تاریخ 08 مرداد 1393
ولقعا مطلب خوبی بود .ممنون
nazanin kd در تاریخ 09 مرداد 1393
سلام چیدانه عزیز، می خواستم تشکر کنم برای این مطلب مفید و بگم که پشت هرکدوم از عکس های سایت شما یک دنیا ایده طراحی هست .خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم. موفق باشید.
mahbohb در تاریخ 04 خرداد 1394
باتشکر فراوان

ثبت دیدگاه