Chidaneh.com placeholder image

معجزه نظم در زندگی شما

به قلم: تحریریه چیدانه
طبقه بندی ونظم دهی: مردم در مورد نظم‌بخشی و نظافت خیلی صحبت می‌کنند. مقالات زیادی در این مورد در مجلات وجود دارد، وب سایت های زیادی مطالب خود را به این موضوع اختصاص می‌دهند، و برنامه‌های تلویزیونی متعددی در این مورد پخش می‌شود. اما اگر شما خیلی اهل این حرف‌ها نباشید، ممکن است بپرسید این مسئله چه اهمیتی دارد.
در این مطلب شش مورد از قدرت نظم‌بخشی را با شما در میان می‌گذاریم.
 
 

1. نظم‌بخشی فضای شما را بزرگ می کند.

گاهی بی‌نظمی ممکن است از نظر فیزیکی مانعی در برابر مسیر شما به شیوه‌ای خطرناک ایجاد کند. اما از سوی دیگر مسئله ممکن است ذهنی باشد. و برای این‌که تمرکز شما از بین نرود باید بانظم زندگی کنید. اگر یک خروار وسیله در گوشه‌ای از اتاق دائما جلوی چشمتان باشد، کار و زندگی صدبرابر سخت‌تر می‌شود. 
 
 

2. نظم‌بخشی به شما کمک می‌کند که خودتان پیدا کنید.

وقتی مجبورید بین وسایلی که قرار است در محدوده زندگی شما وجود داشته باشند چیزهایی را انتخاب کنید و چیزهایی را خارج کنید، آن‌گاه باید این وسایل را به دقت انتخاب کنید. این مسئله ممکن است وارد حوزه‌های دیگری از زندگی شما هم شود. چرا زمان خود را با دیدن فیلمی که نمی‌خواهید آن را ببینید، با خواندن کتابی که به آن علاقه ندارید، یا معاشرت با فردی که حوصله شما را سر می‌برد هدر دهید؟
 
 

3. نظم‌بخشی به سلایق شما شکل می‌دهد.

اگر به تمام وسایلی که تا به حال داشته‌اید فکر کنید، احتمالا به این نتیجه می‌رسید که آن‌ها را هنوز دوست دارید و به‌شان نیاز دارید. اما این مسئله غیرممکن است. در حقیقت، نظم‌بخشی به شما کمک می‌کند تا دریابید که چه لباس‌هایی، چه دکوری، چه سرگرمی‌ای، و حتی چه غذایی را ترجیح می‌دهید. به این مسئله فکر کنید: یک کمد بی‌نطم یا یک اتاق نشمین به‌هم‌ریخته ممکن است در خود هر چیزی را جا دهد و شما هنگام انتخاب یا فکر کردن به آن‌ها دچار سردرگمی شوید. اما یک کمد یا خانه منظم و پاکیزه به شما این امکان را می‌دهد تا وسیله‌ای را انتخاب کنید که از همه بیش‌تر به آن علاقه دارید. چنین اتاق منظمی به شما می‌گوید که به طرح‌های روشن یا رنگ‌های خنثی علاقه دارید یا پارچه جیر را به ابریشم ترجیح می‌دهید. وقتی به چنین شناختی از سلیقه خود می‌رسید، می‌توانید هنگام انتخاب وسایل دیگر قاطعانه‌تر و بدون هدر رفتن زمان عمل کنید.
 
 

4. نظم‌بخشی پول شما را ذخیره می‌کند.

روشن است که هر چه کم‌تر خرید کنید، کم‌تر پول خرج می‌کنید. اما حتی اگر با هزینه بسیار کمی هم وسایل را روی هم انباشته کنید، باز هم خلاص شدن از شر آن‌ها هزینه‌بر است. قیمت هر چیز فقط برچسب روی آن نیست، بلکه قیمت درگیر شدن با آن وسلیه است (آیا این وسیله هزینه نگهداری دارد؟ آیا باید کسی را برای حمل آن صدا کرد؟) وقتی به خرید بیش از حد وسایل علاقه داشته باشید در ابتدا احساس رضایت نسبی از خریدتان خواهید داشت اما بعد متوجه می شوید که در بلندمدت این مسئله هزینه‌زا و دردسرساز است. 
 

 

5. نظم‌بخشی باعث تمیز شدن فضای زندگی شما می‌شود.

داشتن خانه‌ای تمیز چیزی بسیار خوبی است، اما تمیز کردن آن کار سخت و طاقت‌فرسایی‌ است. هر چه اطراف شما کم‌تر بی‌نظم باشد، زمان کم‌تری را صرف تمیز کردن آن می‌کنید. فکر کنید زمانی که مشغول تمیز کردن خانه خود هستید، می‌توانید این زمان را صرف کاری باارزش‌تر کنید.
 
 

6. نظم‌بخشی به شما آزادی می‌دهد.

اگر بخواهید از خانه‌ای، شهری، و یا حتی کشوری نقل مکان کنید، وسایل بیش از حد مانعی در برابر شما ایجاد می‌کنند. هر چه وسایل شما بیش‌تر باشد، شما بیش‌تر به آن‌ها وابسته هستید و در نتیجه به راحتی نمی‌توانید کاری را انجام دهید. تصویر زیبایی که ما از کوچ‌نشینان داریم وسایل کم آن‌ها و آزادی عمل‌شان در نقل مکان کردن است.
اما حتی اگر قصد تغییر مکان ندارید، داشتن وسایل کم کار نظم‌بخشی و چیدمان دوباره آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. آیا می‌خواهید مبلی را از سمتی از اتاق به سمتی دیگر ببرید؟ این کار زمانی راحت است که سمت دیگر اتاق شما مملو از وسیله نباشد. 
منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

قالیشویی ادیب

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه